Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Iwona Ludwinek
|

9 błyskotliwych pytań, które warto zadać na koniec rozmowy o pracę

32
Podziel się:

"Czy ma pan/pani do nas pytania" – słyszymy nierzadko od rekruterów. W stresie nie zawsze jesteśmy w stanie zadać te właściwe. Tymczasem mogą one nie tylko dostarczyć ci ważnych informacji o firmie, ale też zaważyć na ostatecznej ocenie twojej kandydatury i pomóc rekruterowi w zdecydowaniu, czy dostaniesz pracę.

9 błyskotliwych pytań, które warto zadać na koniec rozmowy o pracę
Dobrze dobrane pytania pomogą ci przekonać się, czy w ogóle chcesz pracować w danej firmie (Getty Images, courtneyk)

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, zazwyczaj myślimy głównie o tym, jakie pytania możemy otrzymać od rekruterów. Tymczasem tego typu spotkanie to autoprezentacja obu stron – zarówno twoja, jak i firmy, do której aplikujesz. Jeśli więc słyszysz na końcu rozmowy zachętę do zadawania pytań, nie stresuj się, a jedynie odbierz jako dobry znak i szansę dla siebie.

Dobrze dobrane pytania pomogą ci przekonać się, czy w ogóle chcesz pracować w danej firmie. Ponadto są okazją do jeszcze lepszego zaakcentowania, że będziesz idealnie pasować do zespołu, z którym być może przyjdzie ci pracować. Amy Gallo, ekspertka w dziedzinie komunikacji w pracy oraz współredaktorka Harvard Business Review, opublikowała listę 38 błyskotliwych pytań, które warto zadać rekruterom pod koniec rozmowy. Spośród nich wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najbardziej uniwersalne.

Poniższe pytania są dość schematyczne. Warto je przemyśleć i dopasować do organizacji i stanowiska, na które aplikujesz. Unikaj jednak formułowania ich w sposób, który sprawiałby, że rekruterzy poczują się niekomfortowo. Zamiast pytać zatem np. o listę szkoleń, spróbuj się dowiedzieć, w jaki sposób firma wspiera pracownika w rozwoju, aby jeszcze efektywniej mógł pełnić swoje obowiązki i tym samym przyczynić się do jej sukcesu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy chcą pracować cztery dni w tygodniu. "Liczy się to, co jest po pracy"

Warto też formułować pytania w taki sposób, aby nawiązywały bezpośrednio do ciebie i twojej roli w organizacji. Np. zamiast "Jak wygląda typowy dzień w firmie", zapytaj "jak wyglądałby mój typowy dzień?". W ten sposób osoby rekrutujące zaczną już na tym etapie wyobrażać sobie ciebie w tej roli.

Poniżej lista wybranych pytań, które warto zadać pod koniec spotkania o pracę.

1. Jakie są procedury związane z wdrażaniem nowego pracownika?

Zapytaj o to, jak wyglądałyby poszczególne etapy włączania cię do zadań oraz kultury organizacji. Podkreśl, że chcesz poznać poszczególne procesy, aby móc jak najszybciej realizować swoje zadania.

2. Z kim będę współpracować najczęściej? Z jakimi innymi działami lub jednostkami będę wchodzić w interakcje?

To pytanie pozwoli ci lepiej zrozumieć charakter twojej pracy na danym stanowisku. Świadczy także o twoim zaangażowaniu. Ponadto, mając te informacje, możesz też lepiej zaprezentować swoje kompetencje.

3. Jaka jest misja/wartości firmy?

Zanim zadasz to pytanie, rozeznaj się, czy misja firmy nie jest jasno określona na stronie internetowej.

4. Jakie są Państwa oczekiwania wobec mnie? Jakie luki w organizacji wypełnię?

Pytanie mogłoby się wydawać mało przydatne – wszak wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz. Chodzi jednak o to, aby potencjalny pracodawca określił ci, jakie zadania chciałby ci powierzyć przy danym projekcie, jakie problemy masz rozwiązać. W każdej firmie może to bowiem wyglądać nieco inaczej.

5. Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinienem/powinnam osiągnąć w ciągu pierwszych 3 miesięcy?

Pokazujesz, że jesteś nastawiony/a na cel i nie boisz się późniejszej analizy oraz weryfikacji swoich działań.

6. Jakie są obecne cele, na których koncentruje się firma i w jaki sposób zespół je realizuje?

Rekruter otrzymuje od ciebie od razu informację, że faktycznie zależy ci na rozwoju firmy i szukasz sposobu, aby w tym procesie uczestniczyć.

7. Jakie są plany firmy dotyczące wzrostu i rozwoju firmy?

Tym pytaniem pokazujesz, że myślisz też długoterminowo. Nie skupiasz się wyłącznie na realizacji własnych celów, ale umiesz też koncentrować się na sukcesie całej firmy.

8. Jak wygląda moja potencjalna ścieżka kariery?

Nie ma nic złego w tym, że chcesz się rozwijać. Wręcz przeciwnie – wzrost twoich kompetencji to większe szanse na rozwój firmy. Jeśli jednak menedżer podczas rozmowy nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to również ważna informacja dla ciebie. Czy na pewno chcesz pracować w organizacji, która może blokować twój rozwój?

9. Jak wyglądają dalsze kroki w procesie rekrutacji?

Czy rekruter zadzwoni do ciebie bez względu na decyzję o zatrudnieniu? Czy są zadania rekrutacyjne? Czego możesz się spodziewać w najbliższej przyszłości? Są to informacje, które masz prawo pozyskać.

A jakich pytań na początku warto unikać? Podczas pierwszego spotkania nie należy nadmiernie skupiać się na kwestiach finansowych. "Widełki" to ważna sprawa dla obu stron, jednak dopytywanie się o benefity lepiej zostawić na kolejną rozmowę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
6666ieeee845
2 lata temu
Bezsens. Pytania zarówno rekruterów jak i kandydatów to wszystko tylko na jeden dzień. Co z tego jak obydwu stronom się super rozmawia , zadaje dobre pytania , udziela błyskotliwych odpowiedzi jak później się okazuje że pracownik nie wart jest nic, albo firma wyzyskuje ludzi lub jest toksyczna atmosfera. Te procesy rekrutacji to próba zautomatyzowania naboru pracowników, niestety tak się nie da, a raczej efekt jest kiepski. Rekrutowałem ludzi i wniosek jest jeden , kandydaci którzy odpowiadali pięknie nie nadawali się do pracy , a niektórych to nawet organy ścigania poszukiwały:) Rekruterzy nie mają pojęcia co robią, kilkoma bzdurnymi pytaniami pilnie poznają człowieka. Już lepiej zabrać kilku na powiedzmy wyjadę firmowy na imprezę i rano będzie wiadomo kto się nadaje do pracy , a z kogo wyjdzie cały syf:) do własnej pracy też trzeba podejść po ludzku , a nie jak robot.
Jaca
2 lata temu
Zamknąć urzędy pracy. Jest tyle pracy że można przebierać w ofertach. Zwolnić urzędników, poradzą sobie, są przecież specjalistami w szukaniu pracy.
Zimny
2 lata temu
Korposzczurski bełkot obecnych czasów.pytania do rekrutera, którego jedynym osiągnięciem zawodowym jest rok zatrudnienia i kurs na rekrutację pracowników.. Ocenia ludzi nieraz z 20-30 sto letnim stazem zatrudnienia, fachowców majacych wiedzę i doświadczenie o których może pomarzyć.. Litości
Seba z Lasu
2 lata temu
Po przeczytaniu komentarzy pod tym artykułem, wydaj mi się że komentujący to aplikowali tylko na stanowiska w jakiś dziad firmach. Zawsze dobrze jest ustalić na samym początku jak będzie wyglądało wdrożenie nowego pracownika, kto będzie za to odpowiedzialny, z kim będzie się współpracowało itp itd... Świadomość pracowników powinna być zwiększana jakie mają prawa i obowiązki jeszcze zanim zaczną pracę.
Zniesmaczony
2 lata temu
Administratorzy tego portalu, wypisują całą masę głupot dla ludzi młodych i naiwnych. Muszą coś pisać by zarobić. Szkoda, że wypisują takie idiotyzmy, zamiast pisać o czymś "co ma ręce i nogi".
...
Następna strona