Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Europejska gospodarka wstaje z kolan. Polska poniżej średniej unijnej

10
Podziel się:

Polska notuje rekordowy wzrost gospodarczy, ale nie jest w tym odosobniona. Co więcej, wiele krajów ma znacznie lepsze statystyki, choć nie wszystkie wróciły już do poziomu sprzed pandemii.

Europejska gospodarka wstaje z kolan. Polska poniżej średniej unijnej
W najnowszych danych Eurostatu Polska nie jest już wzorem do naśladowania (KPRM, Krystian Maj)
bETBVJyt

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że polska gospodarka w rok urosła o 10,9 proc. Tyle wyniosła dynamika PKB w drugim kwartale.

We wtorek swoje wyliczenia przedstawił europejski odpowiednik GUS. Eurostat oszacował wzrost PKB Polski nieco niżej - na 10,7 proc. w skali roku. Warto jednak dodać, że te dane są "dostosowane sezonowo". Razem z wynikami GUS potwierdzają silne odbicie w gospodarce.

To rekordowy wzrost, co wynika z faktu, że dokładnie rok temu miało miejsce poważne załamanie w związku z pandemią.

bETBVJyv
Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Eurostat zaprezentował nie tylko statystyki Polski, ale i innych krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że skala odbicia gospodarczego w naszym kraju wcale nie jest wyjątkowa. Co więcej, wzrostem PKB jesteśmy poniżej średniej unijnej.

W krajach UE średni wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 13,2 proc. Jeszcze większy był tylko w krajach posługujących się walutą euro - 13,6 proc.

bETBVJyB

Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Hiszpania i Francja. W ich przypadku PKB w rok wzrosło o 19,8 i 18,7 proc. Granicę 17 proc. przekroczyły jeszcze Włochy i Węgry.

Wyżej od Polski w statystykach są jeszcze Belgia, Cypr, Austria, Portugalia i Rumunia. Gorzej wypadają za to np. Niemcy, Czechy czy kraje skandynawskie.

Przy porównaniach z Polską warto zauważyć, że nasz kraj należał do tych, które stosunkowo najmniej ucierpiały i spadek PKB w 2020 roku był względnie nieduży. Gospodarki, które znacznie mocniej tąpnęły, teraz w większości będą mogły pochwalić się silniejszym odbiciem.

bETBVJyC

Zdecydowanie lepiej wyglądają dane o PKB Polski na tle innych krajów, jeśli porównamy jego nominalną wielkość do tej sprzed pandemii (końcówka 2019 roku). Wtedy okazuje się, że nasz kraj jest jednym z nielicznych, który już odrobił straty wywołane koronakryzysem.

Wielu znaczących graczy w UE wróci do poziomu gospodarczego sprzed COVID-19 dopiero w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETBVJyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
janek
4 miesiące temu
W Polsce pis jest tak dobrze, że trzeba ponieść podatki o 40%!!!!! żeby pis miał co kraść
fff
4 miesiące temu
wszystkie pięknie, Polska liderem światam w TVP tak mówią
antydekiel
4 miesiące temu
Z artykułu: "Przy porównaniach z Polską warto zauważyć, że nasz kraj należał do tych, które stosunkowo najmniej ucierpiały i spadek PKB w 2020 roku był względnie nieduży. Gospodarki, które znacznie mocniej tąpnęły, teraz w większości będą mogły pochwalić się silniejszym odbiciem". Następne rewelacje totalnych. :)))) Wzrosty na Zachodzie są większe, bo i spadki w pandemii MIELI WIĘKSZE. I to znacznie większe. Zwłaszcza kraje żyjące z turystyki.
bETBVJyX
upsaaaaaa
4 miesiące temu
"Jeszcze większy był tylko w krajach posługujących się walutą euro" - u nas euro nie będzie bo wtedy ręcznego sterowania wzrostami nie będzie :) aaaa i rodzina na swoim będzie miała trudniej...
E PYTAM.?????...
4 miesiące temu
POLSKA GOSPODARKA POWOLI WSTAJE. ODLACZYCZ SIE OD UNI GOSPODARCZO. BO BO PRZY KAZDYM NIEPOROZUMIENIU Z UNIA BEDA NAS SANTAZOWACZ GOSPODARCZO UNIA NIE UZALEZNIACZ SIE OD UNI ZDOSTAWA PRODU ROWNIERZ........ BENDZEM A BENDZEM ZALOWACZ. I TEZ BENDZEM PLACZICZE CENY WYGIROWANE. JAK RUSKIEMU ZA ROPE. I DLACZEGO..??????