Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Eurostat: bezrobocie w Polsce wzrosło minimalnie. Ciągle to drugi najlepszy wynik w UE

23
Podziel się:

Zarobki w Polsce nie dorównują tym zachodnioeuropejskim, ale trzeba przyznać, że sytuacja na naszym rynku pracy jest stabilna. Także w zderzeniu z kryzysem wywołanym przez COVID-19. W ciągu miesiąca bezrobocie tylko nieznacznie wzrosło. Dużo gorzej jest w innych krajach UE.

Eurostat: bezrobocie w Polsce wzrosło minimalnie. Ciągle to drugi najlepszy wynik w UE
Kryzys nie spowodował dużego wzrostu bezrobocia w Polsce. (money.pl, Rafał Parczewski)

Mimo drugiej fali koronawirusa i restrykcji wprowadzonych w wielu gałęziach gospodarki, bezrobocie w październiku nie wzrosło znacząco. Według opublikowanych w środę danych Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,5 proc. wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej.

W porównaniu ze stanem sprzed epidemii też skok nie jest tak duży, jak wieścili na wiosnę ekonomiści. Rok wcześniej bezrobocie było na poziomie 3 proc. Wzrosło więc o zaledwie 0,5 pkt. proc.

Dla porównania, średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 1 pkt. proc. Wyniosła w październiku 7,6 proc., a to oznacza ponad dwukrotnie większe bezrobocie niż w Polsce.

Zobacz także: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Co więcej, tylko jeden kraj może się pochwalić lepszymi statystykami niż my. To Czechy. Tam bezrobocie jest na poziomie niecałych 3 proc.

W rankingu krajów z najniższym bezrobociem wyprzedzamy Maltę (3,9 proc.), Holandię (4,3 proc.) i Niemcy (4,5 proc.). Daleko z tyłu jest Szwecja (prawie 9 proc.).

Są też kraje, gdzie bezrobocie jest już dwucyfrowe. Właśnie granicę 10 proc. przekroczył Cypr i dołączył do Litwy. Minimalnie poniżej tej granicy są ciągle Włochy (9,8 proc.). A liderem tego niechlubnego rankingu pozostaje Hiszpania, gdzie bez pracy jest 16,2 proc. obywateli.

Trzeba też pamiętać, co Eurostat rozumie pod pojęciem bezrobocia. Chodzi o osoby w wieku 15-74 lat pozostające bez pracy, ale zdolne ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukające zatrudnienia. Procentowa wartość odnosi się do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Sposób wyliczania bezrobocia przez Eurostat dość znacząco różni się od metodologii Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Eurostat obliczenia wykonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Rząd oraz różne instytucje kierują się raczej statystykami naszych urzędników, a zgodnie z nimi stopa bezrobocia wyniosła w październiku 6,1 proc. Jest wyraźnie wyższa, choć i tu na przestrzeni ostatnich miesięcy widać, że bezrobocie nie rośnie. Jest na tym samym poziomie od pięciu miesięcy.

Według GUS zarejestrowanych bezrobotnych jest w Polsce 1 mln 18,4 tys. osób. Eurostat w swoich statystykach uwzględnia blisko połowę z nich (595 tys.). Część z zarejestrowanych bezrobotnych tak na prawdę nie szuka pracy i ich europejskie dane nie liczą.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. Tak jak w przypadku np. PKB, wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Matkapolka
2 lata temu
PANI MALAG A Z CZEGO MAJĄ TERAZ ŻYĆ STUDENCI CO UCZELNIE POKOŃCZYLI W TYM ROKU I SIE OBRONILI A WCZESNIEJ PRACOWALI I STUDIOWALI A MORAWIECKI IM PO ZAMYKAL W MARCU -MAJU MIEJSCA PRACY ???NIE MAJĄ TERAZ JUZ WAZNEGO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W DOBIE COVIDA .NIE MAJĄ PRACY BO FIRMY WSTYRZYMALY TERAZ MASOWO REKRUTACJE .NIE MAJA ZASILKU DLA BEZROBOTNYCH BO PRACUJAC WCZESNIEJ NP.2 LATA NA SMIECIOWYCH UMOWACH WYZYSKU PRYWACIARZE I FIRMY NIE ODPROWADZALI OD NICH ZADNYCH SKŁADEK DO ZUSU !!TO TERAZ NIE MOGA MIEĆ ZASILKU NAWET PLATNEGO? ??MAJĄ JEDNO WYJŚCIE -KRAŚĆ ABY ŻYĆ! !!ALBO WZIĄĆ PLECAK I WYJECHAĆ Z TEGO NIENORMALNEGO KRAJU. ..A TO JEST NASZ NAJCENNIEJSZY I WYKSZTALCONY KAPITAL LUDZKI !!KTÓRY ZNÓW NIEUDOLNY RZAD RUGUJE ZA GRANICĘ ZA GODNA PRACA A I PŁACA. ...JUZ TAK WYJECHALO PO AD 2.5 MLN MŁODYCH POLAKOW .TERAZ KOLEJ NA NICH I MUSZA WYJECHAĆ BO SYSTEM TEGO PANSTWA ICH NIE WIDZI! !!I SĄ PO ZA NAWIASEM TEGO PAŃSTWA I JEGO SYSTEMU ....A MUSZA JEŚĆ I PIĆ! !!A ZA CO ???.
Henio
2 lata temu
Bezrobocie rosnie a rzad sprowadza tysiacami ukraincow i bialorusinow do Polski
Jak dlugo?
2 lata temu
A wy ciagle po piusiemu
Black24
2 lata temu
wielu moich znajomych jest na chorobowym w ZUS lub już na zasiłku rehabilitacyjnym. Dodatkowo w PL jest największy odsetek niepracujących w UE.
La
2 lata temu
Poziom absurdu w tym kraju naprawdę sięgnął zenitu że trzeba by choćby z tego powodu wyjechać ale nie ma dokąd . Bezrobocie w Polsce podobnie jak zakażenia covidem spadają na zasadzie stłucz pan termometr to nie będziesz pan miał pan gorączki. Zasiłków dla bezrobotnych nie de facto nie ma więc mało którzy z bezrobotnych się rejestrują. A zakażenia maleją bo drastycznie się zmniejsza liczbę testów. A ogólnie to aktywność zawodowa w Polsce leży, za to śmiertelność na covida jest przeliczeniowy najwyższa na świecie.
...
Następna strona