Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Minister finansów: czeka nas trudny rok. "Dużo nieplanowanych wydatków"

32
Podziel się:

- Zakładamy, że spowolnienie gospodarki będzie, ale stopniowe, delikatne, a po nim nastąpi zauważalne odbicie. Nie chcemy dopuścić do recesji. To będzie bardzo trudny rok - powiedziała w rozmowie z portalem Interia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że jest bardzo dużo wydatków dodatkowych, których rząd nie planował, a które trzeba ponieść.

Minister finansów: czeka nas trudny rok. "Dużo nieplanowanych wydatków"
Zadaniem minister finansów, czeka nas bardzo trudny rok. - Jest bardzo dużo wydatków dodatkowych w 2022 r., których nie planowaliśmy - przyznała (PAP, Marcin Obara)

Rzeczkowska była m.in. pytana, co jest priorytetem na ten rok z punktu widzenia polityki budżetowej.

- Z jednej strony pomoc obywatelom, a więc utrzymanie programów socjalnych, ale też zapewnienie tarcz energetycznej i gazowej, żeby wzrost cen był po prostu do udźwignięcia przez gospodarstwa domowe. Z drugiej strony to jest utrzymanie wzrostu gospodarczego - odpowiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat

- Staraliśmy się o miękkie lądowanie. Spowolnienie gospodarcze dotyka dużą część świata, być może w niektórych krajach wystąpi nawet recesja. My zakładamy, że owszem, spowolnienie gospodarki będzie, ale stopniowe, delikatne, a po nim nastąpi zauważalne odbicie - zapewniła.

Minister powiedziała, że zadaniem rządu jest niedopuszczenie do recesji.

- Działania rządu są ukierunkowane na to, żeby tak było poprzez inwestycje. Obronność i wydatki zbrojeniowe - to też oznacza politykę inwestycyjną, ale mamy też Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, który jest kierowany do samorządów i sukcesywnie się rozwija - przyznała.

"Dużo nieplanowanych wydatków dodatkowych"

Minister odniosła się też do potrzeb na ten rok.

- Mamy w budżecie te potrzeby brutto na poziomie około 261 mld zł, do tego oczywiście jest kwestia funduszy - wsparcia sił zbrojnych i covidowego w BGK na poziomie około 84 mld zł. Potrzeby budżetu mamy zaspokojone w około 44 proc. To jest bardzo dobry wynik, co też pokazuje, że są chętni na polski dług. Nie jest tak, że jest duży problem, by pożyczać pieniądze na rynku. I mamy też kolejną bardzo dobrą informację - rentowności znacznie spadły - podkreśla.

Zadaniem minister finansów, czeka nas bardzo trudny rok. - Jest bardzo dużo wydatków dodatkowych w 2022 r., których nie planowaliśmy, a które musieliśmy ponieść - powiedziała. - Mamy 2023 r. i nowe priorytety: wspomniana obronność, ale też zdrowie. Większe środki - przypomnę - zostały zaplanowane na ochronę zdrowia, co też wynika z lekcji, które staramy się odrabiać po pandemii. Mamy spowolnienie gospodarcze, ale mimo wszystko na 2023 r. prognozujemy wzrost dochodów podatkowych - dodała.

Wypychanie wydatków poza budżet

Zdaniem ekonomistów "ostatnie lata, a w szczególności obecny projekt budżetu na rok 2023, w sposób rażący łamią zasady, które organy publicznie powinny uwzględniać podczas planowania, a potem uchwalania i realizowania budżetu".

Chodzi o wypychanie wydatków do funduszy celowych ulokowanych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Według ich obliczeń dziura budżetowa Polski wynosi obecnie ponad 235 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
heh
rok temu
Czekają nas ciężkie lata, no ale ePiSkopatowi będzie się żyło bardzo dobrze :)
Mini
rok temu
Kluka razy trzy tyle daje rząd z panią Goss 79 lat i spółki skarbu państwa Marta ma się dobrze ale przyjdzie rachunek sumienia za krzywdę ludzka
Polak
rok temu
Jakich tarcz gazowych. Co on piardoli, wszystko na giełdach jest tańsze niż przed wojną.
Emerytka
rok temu
Może by tak wzmocnić ochronę miejsc strategicznych dla gospodarki i bezpieczeństwa obywateli zamiast zaglądać obywatelom pod kołdrę ( to po art którego nie można komen ). Przedelegowac panów z zeliberza.
micharyżu
rok temu
Faktycznie wydatków na narodowe fundacje będzie bez liku no i na komisje smoleńską...
...
Następna strona