Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Minister finansów: czeka nas trudny rok. "Dużo nieplanowanych wydatków"

32
Podziel się:

- Zakładamy, że spowolnienie gospodarki będzie, ale stopniowe, delikatne, a po nim nastąpi zauważalne odbicie. Nie chcemy dopuścić do recesji. To będzie bardzo trudny rok - powiedziała w rozmowie z portalem Interia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że jest bardzo dużo wydatków dodatkowych, których rząd nie planował, a które trzeba ponieść.

Minister finansów: czeka nas trudny rok. "Dużo nieplanowanych wydatków"
Zadaniem minister finansów, czeka nas bardzo trudny rok. - Jest bardzo dużo wydatków dodatkowych w 2022 r., których nie planowaliśmy - przyznała (PAP, Marcin Obara)

Rzeczkowska była m.in. pytana, co jest priorytetem na ten rok z punktu widzenia polityki budżetowej.

- Z jednej strony pomoc obywatelom, a więc utrzymanie programów socjalnych, ale też zapewnienie tarcz energetycznej i gazowej, żeby wzrost cen był po prostu do udźwignięcia przez gospodarstwa domowe. Z drugiej strony to jest utrzymanie wzrostu gospodarczego - odpowiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

- Staraliśmy się o miękkie lądowanie. Spowolnienie gospodarcze dotyka dużą część świata, być może w niektórych krajach wystąpi nawet recesja. My zakładamy, że owszem, spowolnienie gospodarki będzie, ale stopniowe, delikatne, a po nim nastąpi zauważalne odbicie - zapewniła.

Minister powiedziała, że zadaniem rządu jest niedopuszczenie do recesji.

- Działania rządu są ukierunkowane na to, żeby tak było poprzez inwestycje. Obronność i wydatki zbrojeniowe - to też oznacza politykę inwestycyjną, ale mamy też Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, który jest kierowany do samorządów i sukcesywnie się rozwija - przyznała.

"Dużo nieplanowanych wydatków dodatkowych"

Minister odniosła się też do potrzeb na ten rok.

- Mamy w budżecie te potrzeby brutto na poziomie około 261 mld zł, do tego oczywiście jest kwestia funduszy - wsparcia sił zbrojnych i covidowego w BGK na poziomie około 84 mld zł. Potrzeby budżetu mamy zaspokojone w około 44 proc. To jest bardzo dobry wynik, co też pokazuje, że są chętni na polski dług. Nie jest tak, że jest duży problem, by pożyczać pieniądze na rynku. I mamy też kolejną bardzo dobrą informację - rentowności znacznie spadły - podkreśla.

Zadaniem minister finansów, czeka nas bardzo trudny rok. - Jest bardzo dużo wydatków dodatkowych w 2022 r., których nie planowaliśmy, a które musieliśmy ponieść - powiedziała. - Mamy 2023 r. i nowe priorytety: wspomniana obronność, ale też zdrowie. Większe środki - przypomnę - zostały zaplanowane na ochronę zdrowia, co też wynika z lekcji, które staramy się odrabiać po pandemii. Mamy spowolnienie gospodarcze, ale mimo wszystko na 2023 r. prognozujemy wzrost dochodów podatkowych - dodała.

Wypychanie wydatków poza budżet

Zdaniem ekonomistów "ostatnie lata, a w szczególności obecny projekt budżetu na rok 2023, w sposób rażący łamią zasady, które organy publicznie powinny uwzględniać podczas planowania, a potem uchwalania i realizowania budżetu".

Chodzi o wypychanie wydatków do funduszy celowych ulokowanych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Według ich obliczeń dziura budżetowa Polski wynosi obecnie ponad 235 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
heh
2 miesiące temu
Czekają nas ciężkie lata, no ale ePiSkopatowi będzie się żyło bardzo dobrze :)
Mini
2 miesiące temu
Kluka razy trzy tyle daje rząd z panią Goss 79 lat i spółki skarbu państwa Marta ma się dobrze ale przyjdzie rachunek sumienia za krzywdę ludzka
Polak
2 miesiące temu
Jakich tarcz gazowych. Co on piardoli, wszystko na giełdach jest tańsze niż przed wojną.
Emerytka
2 miesiące temu
Może by tak wzmocnić ochronę miejsc strategicznych dla gospodarki i bezpieczeństwa obywateli zamiast zaglądać obywatelom pod kołdrę ( to po art którego nie można komen ). Przedelegowac panów z zeliberza.
micharyżu
2 miesiące temu
Faktycznie wydatków na narodowe fundacje będzie bez liku no i na komisje smoleńską...
...
Następna strona