Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Minister zdrowia tłumaczy się z zakupu maseczek. O sprawie wiedziało CBA

164
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne od górala Łukasza Guńki, któremu zapłacono 38 zł za sztukę. To ogromna przebitka, bo firmie 3M za dobry, a nie wadliwy produkt płacono ok. 4 zł za sztukę. CBA od początku miało wątpliwości.

Felerne maseczki. Minister zdrowia tłumaczy się z zakupu
Felerne maseczki. Minister zdrowia tłumaczy się z zakupu (PAP)
bECEUWMR

Od marca resort zdrowia w ramach interwencyjnych zakupów maseczek ochronnych wydał 12,7 mln zł - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Ponad 40 proc. tej kwoty trafiło do podmiotów, dla których pośrednikiem był - jak ustaliła wcześniej "Wyborcza” - instruktor narciarski i znajomy ministra zdrowia Łukasz Guńka.

Już w piątek w money.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski ujawnił informacje o nieudanym biznesie żony, dotacjach dla brata i zakupie maseczek. - Jestem gotowy na przesłuchanie. Chcę, żeby śledczy szybko przesłuchali mnie i mojego brata - zapewnił nas szef resortu zdrowia.

- Zabezpieczyliśmy się możliwie najlepiej. Powiedzieliśmy panu Guńce, że nie zapłacimy za towar, dopóki nie będzie go w Polsce. W praktyce nigdy nikomu nie dostarczyliśmy maseczek niespełniających norm FFP - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Łukasz Szumowski.

bECEUWMT
Zobacz także: Obejrzyj: Maseczki wciąż obowiązują. Szumowski wyjaśnia

Łukasz Szumowski i jego zastępca Janusz Cieszyński tłumaczą, że w tym czasie zapotrzebowanie na maseczki wynosiło ponad milion sztuk tygodniowo, więc kupowano wszystko. Problem w tym, że podmiotom związanym z Guńką zapłacono znacznie więcej niż innym.

bECEUWMZ

Dla porównania, firmie 3M Ministerstwo Zdrowia za maseczki FFP2 zapłaciło ok. 4 zł za sztukę (pozytywnie przeszły weryfikację), z kolei Łukaszowi Guńce resort zapłacił 38 zł i to za produkt, który ostatecznie okazał się wadliwy. Sam Guńka kupił prawdopodobnie maseczki w Chinach za około 1 mln zł, a państwu sprzedał je za 5 mln zł. O transakcji wiedziało CBA.

- CBA wskazało, że oferta budzi wątpliwości ze względu na niewielkie doświadczenie pana Guńki. W marcu nie było nic, żadnej innej oferty z płatnością po dostarczeniu towaru. Zwracam uwagę, że 3M dostarczyło towar miesiąc później. Kupowaliśmy wszystko, co się dało - powiedział z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bECEUWNa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECEUWNu
KOMENTARZE
(164)
dsdsd
rok temu
Tylko ciemny pisowski lud kupi te bajki.
fdddffd
rok temu
CBA wiedziało ale nic nie zrobiło bo 4 mln były do ukradzenia, Tyle że wyszedł problem.
ZAZER
rok temu
zliwidowac cba SZUMOWSKIEGO Z CALA BANDA DO WIEZIENIA I KONFISKATA MAJATKU
bECEUWNv
szambonurek
rok temu
Szumowski teraz nakazuje nosic na siłe maseczki aby uzasdnić swój maseczkowy przekret. Nigdzie na świecie teraz nie nosi się maseczek na otwartym powietrzu poza pomieszczeniami.
aszxwq
rok temu
I oni mają czelność oskarżać i otumaniać naród złodziejstwem PO, przecież to co robi ta ekipa PIS, to się nie mieści w głowie
...
Następna strona