Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|

Nie zabezpieczyli skradzionych baterii, ktoś je ukradł jeszcze raz. Teraz się tłumaczą

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
14
Podziel się:

W lasach niedaleko Warszawy znaleziono baterie z aut elektrycznych, które skradziono. Po pożarze jednej z nich, teren i odpady niebezpieczne przekazano urzędnikom do utylizacji. Zanim to zrobili, cenne komponenty skradziono ponownie. Poprosiliśmy burmistrza gminy Tłuszcz o wyjaśnienia.

Nie zabezpieczyli skradzionych baterii, ktoś je ukradł jeszcze raz. Teraz się tłumaczą
Niedaleko Wołomina znaleziono Hyundaia Ioniqa 5 w trakcie demontażu. W okolicznych lasach porzucono pięć baterii trakcyjnych z aut elektrycznych (Facebook, Twitter, KSP Warszawa, OSP Tłuszcz)

Strażacy w ubiegły weekend gasili baterie samochodu elektrycznego. Na jednej z leśnych polan w rejonie Jasienicy (gm. Tłuszcz, powiat wołomiński) znaleźli jeszcze cztery wymontowane akumulatory trakcyjne. Policja postawiła już cztery zarzuty dwóm osobom w związku z kradzieżą z włamaniem do aut elektrycznych, a także ich rozmontowaniem na części.

Bartłomiej Derski, dziennikarz i posiadacz jednego ze skradzionych aut elektrycznych, zwrócił uwagę na jeszcze jeden fakt. - Dzisiaj zadzwoniłem do gminy Tłuszcz zapytać o ich los. Dowidziałem się, że wszystkie cztery dobre baterie zostały już ukradzione (ponownie), bo nikt ich w weekend nie zabezpieczył. Z punktu widzenia urzędników, były to śmieci - napisał na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakaz aut spalinowych w UE. Ekspertka: chodzi o przesiadkę do autobusów i pociągów

Burmistrz: terminy utylizacji są odległe

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Tłuszczu z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego pozwolono, aby baterie z ukradzionych aut elektrycznych, ktoś znów ukradł.

"Ani ja jako burmistrz, ani pracownicy urzędy miejskiego, nie jesteśmy właściwi do dokonania oceny, czy ujawnione przedmioty pochodzę z przestępstwa, czy nie" - broni się Paweł Bednarczyk burmistrz gminy Tłuszcz, w odpowiedzi na pytania money.pl. Wyjaśnia, że straż pożarna rzeczywiście przekazała gminie teren pogorzeliska w celu utylizacji baterii po pożarze, gdy upłyną 72 godziny dogaszenia w wodzie. Bednarczyk podkreśla, że w świetle prawa takie baterie są odpadami niebezpiecznymi.

Z uwagi na to, że są to odpady niebezpieczne, najpierw należy je zutylizować, a dopiero następczo istnieje możliwość ustalenia posiadacza odpadów i obciążenia go kosztami tych działań. Niezwłocznie podjęto kroki związane ze znalezieniem wykonawcy usługi utylizacji odpadów, w tym wody pogaśniczej pozostałej w zbiorniku, w którym umieszczono do wygaszenia płonącą baterię. Usługi te są kosztowne i wykonywane przez wyspecjalizowane firmy po wcześniejszym ustaleniu odległego termin - czytamy w odpowiedzi burmistrza.

Teren ogrodzono taśmą. To nie wystarczyło

Kradzież wyrzuconych "na śmietnik" baterii z aut elektrycznych nie powinna dziwić. W samochodach elektrycznych to właśnie one są najdroższym komponentem i kryją cenne surowce.

"Faktem jest, że nieobjęte pożarem baterie zostały zabrane z pogorzeliska przez nieustalone osoby. Nie można jednak czynić mi zarzutu, że nie zabezpieczyłem nieobjętych pożarem baterii, ponieważ dokonano standardowych w sprawie czynności. Teren został wygrodzony taśmą zabezpieczającą, celem ochrony osób postronnych, które mogły znaleźć się w pobliżu miejsca zdarzenia" - przekonuje burmistrz Bednarczyk.

W przesłanym money.pl oświadczeniu zwraca uwagę na szerszy problem związany z utylizacją tego typu odpadów. "Wysokie koszty związane z takimi działaniami mogą prowokować podobne wydarzenia w przyszłości w postaci podrzucania takich odpadów do lasu" - dodał.

oprac. Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
janusz
3 miesiące temu
bardzo dobrze, należy tak postępować, rabując ochraniasz środowisko
Łukasz
3 miesiące temu
Dlatego kupujcie zwykle benzyniaki, dbajcie, naprawiajckie, bo będzie .... KUBA
Czytelnik
3 miesiące temu
W Niemczech sasiadowi spalil sie nowy Elektryk, potem dostal rachunek za wywiezienie i utylizacje- 8000 Euro. Dziekuje za taki samochod!
Określcie sie
4 miesiące temu
Baterie są drogie w utylizacji czy można na nich zarobić. Bo albo to jest problem i ciężko się ich pozbyć albo to jest żyła złota .
logiczny
4 miesiące temu
Wszystko o odpowiedzialnych służbach usunięto?🤔 Szkoda ☝️🤣🧏‍♂️ale sami 😏🕎😎🫡