Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|

"Spełnienie wielkiego marzenia". Szef Porsche podsumowuje rok debiutu giełdowego

8
Podziel się:

Sukces debiutu giełdowego był dla nas spełnieniem wielkiego marzenia. Zostaliśmy uwzględnieni w indeksie DAX, zwiększyliśmy wartość naszej firmy - powiedział Oliver Blume, prezes Porsche AG, podsumowując 2022 rok.

"Spełnienie wielkiego marzenia". Szef Porsche podsumowuje rok debiutu giełdowego
Oliver Blume, prezes Porsche. W 2022 r. niemiecki producent aut luksusowych zadebiutował na giełdzie (GETTY, Bloomberg)

Porsche zakończyło 2022 r. przychodami na poziomie 37,6 mld euro, o 13,6 proc. wyższymi niż rok wcześniej. Zysk operacyjny sięgnął 6,8 mld euro, notując wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu z 2021 r. Producent luksusowych aut ze Stuttgartu dostarczył 309 tys. 884 samochody. Najlepiej sprzedającym się modelem był SUV Cayenne, odpowiadający za ponad 90 tys. sprzedanych aut.

Rynek docenił naszą pozycję jako sportowej i luksusowej marki i to, że możemy wykorzystywać synergie z Volkswagen Group. To daje nam wyjątkową pozycję. I dlatego nasz debiut giełdowy z perspektywy kapitalizacji był największym w historii debiutem w Europie - dodał Lutz Meschke, CFO Porsche.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy zakaz rejestracji aut spalinowych trafi do kosza? "Niemcy powiedzieli to, co branża mówi od dawna"

Porsche nie chce zwalniać tempa

Porsche znalazło się w indeksie DAX największych spółek na niemieckiej giełdzie. Meschke wyliczał te sukcesy, przypominając, że 2022 r. był kolejnym rokiem, gdy branża motoryzacyjna mierzyła się z przeszkodami w globalnych łańcuchach dostaw, spotęgowanych kolejnym kryzysem - wybuchem wojny w Ukrainie.

- Wykazaliśmy się odpornością na kryzys makroekonomiczny - podkreślił Meschke. Zapowiedział, że firma będzie skupiać się na rozwoju, ulepszaniu i optymalizacji. - Nauczyliśmy się tego na torze wyścigowym - dodał.

Latem Porsche chce zaproponować przekazanie ponad 911 mln euro na dywidendę, czyli wypłatę zysku dla akcjonariuszy.

W 2025 r. Porsche chce osiągnąć rentowność sprzedaży na poziomie 20 proc. Dziś ten wskaźnik sięga 18 proc. Firma podkreśliła dalsze zaangażowanie w projekty takie jak produkcja paliw syntetycznych wspólnie z firmą HIF Global.

Porsche jednym głosem z Berlinem: nie tylko "elektryki", ale i paliwa syntetyczne

W 2030 r. udział samochodów elektrycznych w sprzedaży Porsche ma przekraczać 80 proc. W 2024 r. do elektrycznego Taycana ma dołączyć także Macan, a w kolejnych latach również 718 i Cayenne. Oliver Blume powtórzył, że Porsche wierzy w mix napędów i widzi wciąż rolę dla silników spalinowych zasilanych paliwami syntetycznymi.

W ostatnim czasie Niemcy zagroziły wetem dla planowanego w Unii Europejskiej zakazu rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. Berlin naciska na Brukselę, by obok samochodów w pełni elektrycznych (BEV) i zasilanych wodorem, znalazły się też paliwa syntetyczne.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
kątem/oka /
rok temu
........... Niemcy i Brytyjczycy .. to największe potęgi świata ekonomiczne i technologiczne .. / ... w ich rączkach wszystko z Topu.. jak statki wycieczkowe czy porty lotnicze .. / .. czy odkryłem Amerykę .. nie na 100%
victor
rok temu
...nie powiedziano tego o tych co maja papiery polskie i zostali przywiezieni do Polski na czołgach sowieckich a...do tego jeszcze przez ziemie polskie przeszła armia o azjatyckich rysach sowiecka.
victor
rok temu
Polaków w wieku od 18 do 30 lat jest nieco ponad 11 mln a osiem milionów z nich mialo doczynienia z prawem i te osiem milionów już nie może brać udziały w życiu społecznym ani partyjnym bo prawo ich zajeresrowalo i jednocześnie wykluczyło z zycza publicznego...a i nawet z wożenia pizzy gdzie trzeba mieć papiery potwierdzające niekaralność.
victor
rok temu
...kto ogladal ostatnia miesięcznicę poznania prawdy o Smolesku u pomnika ze schodami w przepaść - ten już widział jak będzie wyglądał i wyglada nowy porządek...całkowite odcięcie się od ludzi.
dobre
rok temu
jaka gloria Niemiecka!!! gdyby nie fabryka na Słowacji i w byłym NRD to dalej robiliby 1000 aut na rok.