Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Taki cios w samą wigilię. Salmonella w mięsie z Polski

125
Podziel się:

Katastrofa dla polskiego przemysłu mięsnego. Bułgarzy wykryli salmonellę w partii drobiu z Polski, dotyczy to aż 21 ton mięsa.

Bułgarzy wykryli salmonellę w drobiu z Polski
Bułgarzy wykryli salmonellę w drobiu z Polski (East News)

W samą wigilię bułgarskie media poinformowały o wykryciu kolejnej partii pochodzącego z Polski mięsa drobiowego skażonego salmonellą - podaje next.gazeta.pl. Na początku grudnia tamtejsze służby dokonały podobnego odkrycia. Mięso z naszego kraju ma problemy i w innych częściach Europy.

Bułgarski serwis informacyjny Nova w samą wigilię poinformował o tym, że Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności wykryła 21 ton mięsa drobiowego skażonego salmonellą.

To efekt działań Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) - za jego sprawą na początku miesiąca Bułgarzy zablokowali sprzedaż 100 ton mięsa z Polski, które było zanieczyszczone tą samą bakterią.

Przedstawicielka bułgarskiej agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności wyjaśniła, że wzmożone kontrole to efekt ostrzeżeń w sprawie polskiego drobiu, których było co najmniej kilkanaście.

Jak dotąd nie odnotowano przypadków zatrucia wśród konsumentów. Lokalne media, na które powołuje się next.gazeta.pl, podały, że zainfekowane salmonellą mięso nie jest szkodliwe dla zdrowia po obróbce termicznej.

Zobacz także: Obejrzyj: Salmonella w mięsie z Polski. Kolejny kryzys wizerunkowy

Jak przypomina portal, na początku listopada Włochy zdecydowały się opublikować listę najbardziej niebezpiecznych produktów spożywczych. Wśród nich znalazł się polski drób, który - jak w Bułgarii - może być zakażony salmonellą.

Powodem, dla którego mięso z naszego kraju znalazło się na czarnej liście jest fakt, że w 2019 r. w Unii Europejskiej wydano sześć ostrzeżeń RASFF. Podobne zastrzeżenia padły pod adresem mięsa z Węgier. Czarna lista zawiera ponadto m.in. pistacje z USA, czy małże z Hiszpanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(125)
Kryslc
3 lata temu
Czy może ktoś z tvn24 sprawdzić jak jest w Polsce,służby PiS nie działają bo kryją swoich.
wkurzona
3 lata temu
A wiadomo mniej więcej, które to fermy i zakłady drobiarskie robią nam taką reklamę w Europie ? Bo tego akurat w artykule nie ma . Może tak zakład zamknąć a dzielną załogę na zieloną trawkę wysłać ? Ja kupuję drób paczkowany przez producenta, więc wolałabym wiedzieć, jakiego znaku firmowego unikać !
Wiesław
3 lata temu
A myślicie, że w naszych sklepach jest inaczej ? Pytam, co robią polskie służby sanitarne ?!
Wiesław
3 lata temu
By ustrzec się takich "niespodzianek", zawsze mrożę każde mięso minimum trzy doby. Potem tylko obróbka wysoko termiczna. Polecam.
KRAK
3 lata temu
zastanawia mnie jedno gdzie są pisowskie służby kolesiów że zarażone mięso wychodzi z polski w takiej sytuacji jakie mięso musi trafiać na rynek krajowy
...
Następna strona