Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

ZUS szykuje się do obniżenia wieku emerytalnego. Co się zmieni w oddziałach?

4
Podziel się:

Od 1 października tego roku, kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

ZUS szykuje się do obniżenia wieku emerytalnego. Co się zmieni w oddziałach?
(SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zapewnia, że ZUS bardzo starannie przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących wieku emerytalnego. Od 1 października tego roku, kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Profesor Uścińska zaznaczyła w rozmowie z IAR, że klienci ZUS będą mieli możliwość konsultowania się w tej sprawie z doradcami emerytalnymi.

Od czerwca w salach obsługi klienta każdy, kto potencjalnie będzie występował o ustalenie statusu emeryta, będzie mógł uzyskać dokładne informacje związane z przebiegiem swojego ubezpieczenia i dowiedzieć się, w jakiej wysokości emerytura mu przysługuje. Zainteresowani będą też mogli dowiedzieć się, jaka będzie ich emerytura, jeśli przedłużą swoją aktywność zawodową o rok czy o kilka lat - zaznaczyła prezes.

Gertruda Uścińska dodała, że doradcy już przygotowują się do konsultacji z klientami. Trwają szkolenia w tej sprawie. Prezes ZUS podkreśliła, że ważne jest, by decyzja o przejściu na emeryturę była podejmowana w sposób świadomy i odpowiedzialny. ZUS przygotowuje się również do zmiany organizacji czasu pracy, by Zakład jako usługodawca był przygotowany do obsługiwania większej liczby ubezpieczonych.

Prezes zaznaczyła, że od 1 października prawa do emerytury nabędzie ponad 300 tysięcy osób.

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 19 grudnia. Od 1 października nie będzie już obowiązywało stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę do 67 lat.

Elżbieta Łukowska/IAR

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Mario
7 lat temu
Szkoda, że zwykli pracownicy oddziałów ZUS jeszcze nic nie wiedzą na ten temat....
jan nr. 2
7 lat temu
Pani Prezes ZUS-u nie podaje od kiedy można składać wnioski o emeryturę. Mam na myśli osoby, które ukończyły 65 lat i są na emeryturze tzw. częściowej. Ponoć ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Wygląda na to, że już we wrześniu mogę złożyć wniosek o pełną emeryturę.
podatnik - em...
7 lat temu
Obawiam ze będzie jak zawsze . Jednoosobowe firmy ( handlujące majtkami czy pietruszką na targu ) będą nachodzone i karane za drobne pierdoły a za MILIONOWĄ FAKTURĄ Z VAT nikt się nie pofatyguje.
ABZ
7 lat temu
Duda - obłuda