Notowania

zus
01.02.2017 08:07

ZUS szykuje się do obniżenia wieku emerytalnego. Co się zmieni w oddziałach?

Od 1 października tego roku, kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zapewnia, że ZUS bardzo starannie przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów dotyczących wieku emerytalnego. Od 1 października tego roku, kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Profesor Uścińska zaznaczyła w rozmowie z IAR, że klienci ZUS będą mieli możliwość konsultowania się w tej sprawie z doradcami emerytalnymi.

Od czerwca w salach obsługi klienta każdy, kto potencjalnie będzie występował o ustalenie statusu emeryta, będzie mógł uzyskać dokładne informacje związane z przebiegiem swojego ubezpieczenia i dowiedzieć się, w jakiej wysokości emerytura mu przysługuje. Zainteresowani będą też mogli dowiedzieć się, jaka będzie ich emerytura, jeśli przedłużą swoją aktywność zawodową o rok czy o kilka lat - zaznaczyła prezes.

Gertruda Uścińska dodała, że doradcy już przygotowują się do konsultacji z klientami. Trwają szkolenia w tej sprawie. Prezes ZUS podkreśliła, że ważne jest, by decyzja o przejściu na emeryturę była podejmowana w sposób świadomy i odpowiedzialny. ZUS przygotowuje się również do zmiany organizacji czasu pracy, by Zakład jako usługodawca był przygotowany do obsługiwania większej liczby ubezpieczonych.

Prezes zaznaczyła, że od 1 października prawa do emerytury nabędzie ponad 300 tysięcy osób.

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 19 grudnia. Od 1 października nie będzie już obowiązywało stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę do 67 lat.

Elżbieta Łukowska/IAR

Tagi: zus, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

ABZDuda - obłuda

01-02-2017

podatnik - emerytObawiam ze będzie jak zawsze . Jednoosobowe firmy ( handlujące majtkami czy pietruszką na targu ) będą nachodzone i karane za drobne pierdoły a za … Czytaj całość

01-02-2017

MarioSzkoda, że zwykli pracownicy oddziałów ZUS jeszcze nic nie wiedzą na ten temat....

Rozwiń komentarze (4)