Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

McDonald's sprzedał swoje skandynawskie restauracje brytyjskiemu biznesmenowi

McDonald's sprzedał swoje skandynawskie restauracje brytyjskiemu biznesmenowi

Fot. Andrew Kelly
435 restauracji McDonald's w Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji ma nowego właściciela. Jest nim Guy Hands, prezes brytyjskiej spółki Terra Firma. To ona będzie teraz zarządzać placówkami sieci w tych czterech krajach. Biznesmen mógł zapłacić za to nawet ok. 420 mln dol.

O zawartej w piątek transakcji poinformował New York Times. Hands ma zostać w ten sposób "strategicznym partnerem" amerykańskiego giganta w tym regionie.

W czterech krajach skandynawskich McDonald's ma około 435 restauracji, z czego zdecydowana większość działa na franczyzie. I tak ma pozostać. Duńska rzeczniczka sieci Pia Tobberup zapewnia, że w funkcjonowaniu fast foodu nie zmieni się nic. Pozostanie nazwa, logo i menu.

Amerykański gigant spodziewa się, że transakcja zostanie przeprowadzona do końca pierwszego kwartału. Jako przyczynę sprzedaży podaje natomiast "rygorystyczną ewaluację sytuacji firmy w ostatnim roku". Sieć wciąż była liderem na skandynawskim rynku, ale w ostatnim czasie doświadczał rosnącej konkurencji ze strony lokalnych fast foodów, takich jak Max w Szwecji czy Friends&Brgrs w Finlandii.

O tym, że McDonald's szuka kupca na swoje skandynawskie restauracje mówiło się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Jak podaje lokalny Business Insider, kwota transakcji oscylowała wówczas wokół 420 mln dol. Żadna ze stron nie potwierdza jednak tej wysokości.

- To ekscytujące, że mamy możliwość tak silnej współpracy z jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie - powiedział nowy właściciel w informacji prasowej.

mcdonald's, skandynawia, guy hands
Czytaj także
Polecane galerie
Ja'se'jem'Pierogi
2017-01-27 14:09
Zacznijmy od tego, że Mc'Donald to żadne restauracje lecz bary szybkiej obsługi z tzw. *śmieciowym jedzeniem. Raczej nikt rozsądny nie będzie się stołował w takiej "restauracji" bo to nie zdrowo i do tego bardzo drogo, awaryjne od czasu do czasu tak aby po specjałach Owej "restauracji" organizm miał czas na regenercję i "odtrucie" z braku czasu można sprobować, ludzie ze "słabym" żołądkiem tak jak ja , ryzykują "wiatrami" lub bardziej uciazliwymi efektami
ewas22
2017-01-27 13:02
Ale Niemcom wolno dodrukowywać cały czas pieniądze. Nam dają 1 euro , a zabierają 98 centów tak Polskę kiwają, w każdej inwestycji.