Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT przez internet. W tym roku padnie rekord

0
Podziel się:

Coraz mniej Polaków rozlicza się bezpośrednio w urzędzie lub na poczcie.

PIT przez internet. W tym roku padnie rekord
(Fotolia)
bFeMJCXp

Czterech na dziesięciu Polaków chce się rozliczyć z urzędem skarbowym za 2014 rok przez internet. W ub. roku było to tylko 28 procent. Co drugi podatnik zleca wypełnienie deklaracji innej osobie, a 75 proc. zamierza przekazać 1 proc. dla organizacji publicznych. Takie wyniki prezentuje raport przygotowany przez KPMG.

W 2015 roku blisko 7,6 mln Polaków rozliczy się z urzędem skarbowym przez internet. Jak wynika z raportu "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2014" jest to 40 proc. podatników, czyli o 12 punktów procentowych więcej niż w minionym roku. Rezultatem tego jest znacznie mniejsza liczba osób, które rozliczą się z podatków bezpośrednio w urzędzie (9 punktów proc. mniej), czy na poczcie (3 pkt proc. mniej).

"W tym roku Ministerstwo Finansów po raz pierwszy udostępniło na swojej stronie internetowej podatnikom rozliczającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Skorzysta z niego 29 proc. podatników, którzy rozliczają się samodzielnie lub z częściową pomocą innych" - mówi szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce Andrzej Marczak.

bFeMJCXr

Z raportu KPMG wynika, że 66 proc. Polaków wypełniając deklarację skorzysta ze specjalnych programów komputerowych i aplikacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ta wzrosła o 7 pkt proc. Najczęściej korzystają z nich osoby młode, jednak największy wzrost liczby osób korzystających z programów komputerowych odnotowano w przedziale wiekowym 44-54 lat.

Ulga na dzieci najpopularniejsza

W 2015 roku 41 proc. podatników skorzysta z ulg podatkowych. Spośród nich 71 proc. skorzysta z ulgi na dzieci (z ulgi na jedno dziecko skorzysta 47 proc., a z ulgi na dwoje - 41 proc.).

Chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zadeklarowało 75 proc. podatników. Najchętniej darowizny dokonują osoby zarabiające powyżej 4 500 zł netto.

bFeMJCXx

W tym roku zmniejszył się odsetek osób, które korzystają z pomocy znajomych (spadek o 15 pkt proc.), księgowych (-11 pkt proc.) czy urzędników (-7 pkt proc.). Jedynie 40 proc. podatników w pełni samodzielnie uzupełnia formularz PIT.

KPMG to sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Padł rekord złożonych e-deklaracji PIT Zdaniem rzeczniczki MF Wiesławy Dróżdż, elektroniczne formularze to szybka i bezpieczna metoda rozliczenia się z urzędem skarbowym.
Przeprowadzka a PIT. Który adres właściwy? Wysłanie zeznania do niewłaściwego urzędu skarbowego może czasem wiązać się ze stratą nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Ostatnie tygodnie na złożenie PIT. Tak go wypełnisz Ten dokument musi co roku złożyć kilkanaście milionów Polaków. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.
bFeMJCXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)