Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nie wszyscy frankowicze są zachwyceni stopą SARON. Polka złożyła skargę do TSUE

32
Podziel się:

Od nowego roku oprocentowanie kredytów we frankach będzie wyliczane na podstawie stawki referencyjnej SARON. Zastąpi ona dotychczasową stopę LIBOR. Nie wszyscy frankowicze są tą zmianą zachwyceni. Polka złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadzające nową stopę.

Nie wszyscy frankowicze są zachwyceni stopą SARON. Polka złożyła skargę do TSUE
SARON zastąpi LIBOR. Frankowicze nie są zachwyceni (Adobe Stock, Miljan Živković)
bETsXpuJ

Od października wiadomo, że stawka referencyjna SARON zastąpi stopę LIBOR w przypadku franka szwajcarskiego. To właśnie wtedy odpowiednie zarządzenie wykonawcze w tej sprawie wydała Komisja Europejska. W money.pl opisywaliśmy już, co nowa stopa oznacza dla osób posiadających kredyty we frankach.

Skarga do TSUE na rozporządzenie

Nie podoba się to polskiej kredytobiorczyni Beacie Sołowicz, która złożyła skargę do TSUE na wspomniane rozporządzenie. Mariusz Korpalski, reprezentujący ją radca prawny, na konferencji prasowej powiedział, że skargę złożono w trybie traktatowym. Przypomniał, że w ciągu 2 miesięcy od opublikowania aktu prawnego zaskarżyć go może każdy obywatel UE.

Skarga opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest "ingerencja bez precedensu w obowiązujące umowy". Drugą kwestią jest przewidywalność stopy SARON.

bETsXpuL
Zobacz także: Pułapka taniego kredytu. Na to trzeba uważać
- Po drugie pytanie, jak ten SARON będzie się zachowywał, bo Komisja Europejska deklaruje, że będzie dokładać wszelkich starań, żeby jego notowania nie odbiegały od notowań LIBOR, ale metodologia jest zupełnie inna, LIBOR był zorientowany na przyszłość, a w wypadku SARON-u dane będą pobierane z przeszłości. Wzór do jego wyliczenia jest niezwykle skomplikowany. Konsument nie jest w stanie sprawdzić, czy wyliczenia SARON są prawidłowe - ocenił Mariusz Korpalski.

Trzecią kwestią poruszoną w skardze jest deklaracja z preambuły rozporządzenia KE. Według radcy prawnego wynika z niej, że Komisja wzięła pod uwagę wyłącznie interesy sektora bankowego. Wskazują na to odniesienia do unikania strat przez banki oraz do funkcjonowania rynków finansowych. Zabrakło natomiast choćby kwestii strat konsumentów.

bETsXpuR

Radca prawny podkreślił, że delegacja prawodawcza dla KE obejmuje umowy zawarte po roku 2017 lub 2018, "podczas gdy problem z LIBOR-em dla franka szwajcarskiego mamy w umowach zawartych w latach 1999-2012".

Zmiany w umowie frankowiczki

Na konferencji prasowej głos zabrała również sama frankowiczka. Beata Sołowicz podkreśliła, że jakiekolwiek zmiany w jej umowie można dokonać wyłącznie drogą aneksu, gdyż tak wynika z jej treści. W money.pl pisaliśmy już, że w wielu umowach o kredyty walutowe są zapisane stawki LIBOR.

- Nagle Komisja Europejska dokonuje zmiany w mojej umowie. [...] Nie pozostawiono mi żadnej możliwości wyboru - powiedziała Beata Sołowicz.
bETsXpuS

Wskazała, że choć jak na razie zachowanie LIBOR-u i SARON-u jest podobne, to nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w dłuższym okresie.

Na koniec czerwca br. liczba czynnych umów hipotek frankowych wynosiła 415,1 tys. - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej udostępnionych "Rzeczpospolitej". Kredyty tego typu spłaca około 723 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETsXpvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Jerzy
23 godz. temu
Kiedy brałem kredyt nie do końca sobie zdawałem sprawę z tego, że pójdzie to w tę stronę. Żeby walczyć musiałem pożyczyć pieniądze od rodziny i teraz jestem w ciężkiej sytuacji. Ciągle śledzę sytuację na rynku i nowych graczy. Teraz szansę dla siebie widzę w replan który zapłaci na początku za postępowanie sądowe. Ja sam już nie mam pieniędzy, a moja sprawa ma duże szanse na wygraną. Zobaczę, co będzie, ale wierzę, że może być lepiej
Grażyna
23 godz. temu
Ja już się nie wycofam. Nie mam pieniędzy na kancelarie, ale zaufam amerykanom z replanu, bo finansują początkowe koszty postępowania. Zgłosiłam swoją sprawę, nadal jestem zagubiona i nie wiem co będzie... Ale wiem, że będę walczyć
Rolniczka
4 dni temu
Będzie tumult i totalny odwrót jak spadnie franek. Moja umowa była ważna ale sąd........ble itd. I znowu wojna!
bETsXpvn
Ziuta
4 dni temu
Franek spadnie mocno w lutym , szybko wycofujcie skargi z sądów.
VBN
4 dni temu
i tak idę do sądu z moją umową frankową, ze złodziejami sie nie dyskutuje
...
Następna strona