Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

RPP goni inflację. Ten wykres tłumaczy, dlaczego stopy procentowe rosną tak szybko

84
Podziel się:

Kwietniowa podwyżka stóp procentowych zaskoczyła ekonomistów. Tak zdecydowanych działań RPP nie widzieliśmy od 2000 roku. Wystarczy spojrzeć na wykres pokazujący relację między stawkami w NBP i inflacją, by zrozumieć, skąd taki ruch. "RPP goni inflację" - wskazują eksperci. Ciągle jednak dystans jest bardzo duży.

RPP goni inflację. Ten wykres tłumaczy, dlaczego stopy procentowe rosną tak szybko
Prezes NBP Adam Glapiński chce za pomocą stóp procentowych stłamsić inflację (NBP)

Bankierzy z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) poszli za ciosem i siódmy miesiąc z rzędu zdecydowali się na podniesienie oprocentowania w banku centralnym. Główna stawka wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc.

Po ogłoszeniu decyzji zaskoczenia nie kryli ekonomiści. Średnia prognoz sugerowała, że stopy procentowe w kwietniu pójdą w górę o 0,5 pkt proc. W mniejszości byli eksperci, którzy wierzyli w 0,75-proc. podwyżkę.

Tym odważnym ruchem RPP sprawiła, że stawki w NBP i oprocentowanie kredytów jest na najwyższym poziomie od 2012 roku. W komunikacie po posiedzeniu można przeczytać, że bankierzy niepokoją się bardzo szybkim tempem wzrostu cen w Polsce. Co gorsza, ostrzegają, że drożyzna może w naszym kraju utrzymywać się jeszcze długi czas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" wspomoże gospodarkę? Ekspert: Trzeba się wziąć do roboty

Stopy procentowe i inflacja idą ramię w ramię

Właśnie zdecydowane podwyżki stóp procentowych mają być odpowiedzią na dwucyfrową inflacjęsposobem na stłamszenie jej w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy.

W XXI wieku widać bardzo ścisłą relację między wzrostem inflacji i stopami procentowymi. Gdy pierwszy wskaźnik rośnie, w NBP oprocentowanie także idzie w górę. Analogicznie w drugą stronę. Dobrze obrazuje to poniższy wykres.

Ujemne realne stopy procentowe

Warto zauważyć jeszcze jedną ciekawą zależność. Do 2016 roku stopy procentowe w Polsce przewyższały inflację. Mieliśmy więc do czynienia z dodatnimi realnymi stopami procentowymi. W efekcie oszczędności trzymane w bankach realnie zyskiwały z czasem na wartości.

W ostatnich latach sytuacja się odwróciła. Mamy do czynienia z ujemnymi realnymi stopa procentowymi, bo inflacja wyraźnie przekracza oprocentowanie w bankach. Efektem tego jest m.in. spadek realnej wartości oszczędności gromadzonych w bankach i trzymanych w przysłowiowej "skarpecie".

"RPP goni inflację" - komentuje sytuację Łukasz Stefanik, analityk domu maklerskiego XTB. Zauważa, że środowa podwyżka stóp procentowych była najwyższą od 2000 roku. W ten sposób bankierzy chcieli pokazać swoją determinację w walce z rosnącymi cenami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka polska
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
franek
2 lata temu
Panie Głapiński , jak to jest , że biorąc kredyt hipoteczny muszę płacić za to ok., od 7-10 % , a mając pieniądze lokatach oszczędnościowych dostaje od banku marne 0,3 - 0,6 % , Dla mnie to jest sprawa kryminalna.
Katarzyna
2 lata temu
Dobrze, że w takich czasach mam ten komfort, że mam stabilną i dobrze płatną pracę. Warto było podjąć decyzję o ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku asystentka stomatologiczna.
NO NICK
2 lata temu
Doprawdy, gdzie ta kalkulacja? Tony złota zgromadzone w NBP i jeszcze im mało? Udają, że przejmą miliony UKRAIŃCZYKÓW, ale to tylko pozory, gdyż faktycznie to tylko wyzysk ludzi, którzy znajdują się w poważnych tarapatach. WŁAŚNIE NARODZIŁA SIĘ EPOKA NOWEGO NIEWOLNICTWA! System będzie tak działał, że nawet konkretna osoba po otrzymaniu nr PESEL będzie podlegać nie tylko ewidencji, ale również INWILIGACJI! Nowe stanowisko pracy kosztuje ca 200 000 tysięcy PLN, więc kogo na to stać?
bombardowanie...
2 lata temu
polacy nie czuja inlacji bo maja nieruchomosci ale hola hola bombardowanie wkrotce
n00ne
2 lata temu
Kłamstwo. Jak zwykle nieudolność władzy próbuje się przykryć kłamstwem. Inflacja zaczęła się długo przed wojną! Za komuny niedobory tłumaczono stonką zrzucaną przez Amerykanów....
...
Następna strona