Trwa ładowanie...
bDSLfwZN

Notowania

Gastronomia – Wszystkie wiadomości

1
14.04.2020 17:31

GASTRONOMIA
 / 
Bezpieczne dowozy - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo przy dostawie jedzenia z restauracji? #bezpiecznedowozy

Cała branża gastronomiczna w związku z pandemią znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Dowozy i wynosy to w tej chwili jedyne źródła przychodu dla restauracji. Na gastro-kurierach ciąży zatem ogromna odpowiedzialność, zarówno związana z bezpieczeństwem swoim, konsumentów oraz obsługi restauracji jak i za działalność lokali. Co robią kurierzy, żeby realizować bezpieczne dowozy? Jak klienci sami mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo?

39
14.04.2020 14:32

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus marnuje zapasy. Miliony litrów piwa do wylania

Nawet 30 milionów litrów piwa, które obecnie zalega w brytyjskich pubach i restauracjach, może zostać wylanych. Żeby pomieścić taką ilość złocistego trunku, trzeba by było wynająć... 25 Antonowów An-225.

2
09.04.2020 17:25

GASTRONOMIA
 / 
Tarcza antykryzysowa nie pomogła gastronomii. Branża czeka na wersję 1.1 programu

Stowarzyszenie "Przyszłość dla Gastronomii" przychylnie spogląda na ustawę aktualizującą tarczę antykryzysową do wersji 1.1, którą przegłosował Sejm. Przedstawiciele branży oceniają, że nowa propozycja rządu "wygląda obiecująco" i w zaproponowanej formie "może rzeczywiście pomóc gastronomii".

8
09.04.2020 8:09

KORONAWIRUS
 / 
Sprzedaż na wynos nie ratuje restauracji. Wiele czasowo się zamknęło, ale nie ma pewności, że wrócą

Sprzedaż jedzenia na wynos w żaden sposób nie rekompensuje braku wpływów z zamkniętych lokali. Dla większości lokali to zawsze i tak był tylko dodatek do regularnej działalności, więc teraz albo już się zawiesiły, albo jeszcze walczą. Ale to już ostatkiem sił.

70
07.04.2020 18:45

PRACA
 / 
Koronawirus w Polsce. McDonald's redukuje etaty i wprowadza postojowe

Zatrudniający w Polsce ponad 25 tys. osób koncern zapowiada wprowadzenie czasowego obniżenia wymiaru czasu pracy oraz objęcie pracowników świadczeniem postojowym. Chronione będą osoby niepełnosprawne oraz te, które ukończyły 60. rok życia. Im firma nie obniży wynagrodzenia. A co z nami? - pytają matki na urlopach macierzyńskich.

bDSLfwZP
51
25.03.2020 10:26

GASTRONOMIA
 / 
Koronawirus toczy gastronomię. "Czujemy wsparcie okolicznych mieszkańców. Bez nich byśmy nie przetrwali"

Koronawirus i kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się niszczą branżę gastronomiczną. O ile duże sieci z rozbudowanymi systemami dostaw pewnie przetrwają najgorsze, to małe osiedlowe knajpki i restauracje bliskie są upadku. Tylko my, ich klienci, możemy ocalić te biznesy i miejsca pracy.

3
23.03.2020 19:20

VAPIANO
 / 
W Niemczech pada popularna sieć restauracji. Dobił ją koronawirus

Z powodu drastycznego spadku obrotów w czasie koronakryzysu chyląca się ku upadkowi sieć restauracji Vapiano ogłosiła niewypłacalność.

41
23.02.2020 13:38

GASTRONOMIA
 / 
Gotował dla królowej, teraz chce podbić świat pierogami. "W planach Nowy Jork i Dubaj"

Damian Wawrzyniak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na Wyspach. Kucharz gotował już dla królowej, występował w BBC i walczył o prawa obywateli Unii. Teraz chce, by świat zakochał się w pierogach. Zamierza otwierać 10 kiosków z polskimi przysmakami rocznie.

75
21.02.2020 17:23

GASTRONOMIA
 / 
Samoobsługowy bar bez barmana i kolejek. Sprawdziliśmy, jak wygląda piwna rewolucja 2.0

Wchodzisz do pubu, a tam... cybertap, czyli automatyczny bar z 20 samoobsługowymi kranami. Lejesz do kufla, co chcesz i ile chcesz. Bez kolejek i bez barmana. Tak wygląda piwna rewolucja w Sosnowcu. Brzmi, jak atrakcja dla piwoszy, ale okazuje się, że to też pomysł na biznes. Sosnowiecki pub chce sprzedać technologię.

bDSLfwZV
7
13.01.2020 18:04

GOSPODARKA
 / 
Medytacja zamiast podwyżki. Pracownicy Starbucks narzekają na benefity

Nie będzie podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Za to, pracownicy amerykańskich i kanadyjskich oddziałów Starbucks dostali subskrypcję w aplikacji do medytacji. Większość wolałaby inny rodzaj wsparcia.

15
02.12.2019 16:02

GASTRONOMIA
 / 
Jedzenie z dowozem. Cyfrowa rewolucja dotarła do gastronomii

25 mld dolarów – tyle w ciągu najbliższych czterech lat może być warty rynek dowozu posiłków w Europie. Jak wynika z raportu Deloitte i Uber Eats, nawet jedna piąta wszystkich zamówień w restauracjach to zamówienia z dowozem. Widać to nawet gołym okiem. Kurier z jedzeniem to stały widok na polskich ulicach.

13
25.10.2019 20:11

GASTRONOMIA
 / 
Sylwester Cacek znów prezesem zarządu Sfinks Polska

Rada nadzorcza Sfinks Polska powołała Sylwestra Cacka na stanowisko prezesa spółki. Kadencja będzie trwała 6 lat.

6
03.10.2019 14:59

HANDEL
 / 
Pijalnie Wódki i Piwa w Niemczech. Polska sieć nie chce poprzestać na Berlinie

Podniebienia niemieckich smakoszy mocnych trunków są podobne do polskich. Wykorzystać to chce Mex Polska. Spółka zamierza otwierać kolejne Pijalnie Wódki i Piwa u naszych zachodnich sąsiadów.

bDSLfwZW
27
19.08.2019 14:08

RYNEK PRACY
 / 
Braki kadrowe w branżach usługowych. Nadgodziny i wysoka rotacja są tu normą

12 godzin pracy to dzień jak co dzień w gastronomii, usługach i handlu. W tych branżach najwyższa jest też rotacja pracowników. – Przychodzi nowy człowiek, którym trzeba "łatać dziury" w grafiku i w końcu mówi dość. To stary problem – mówią eksperci.

268
23.07.2019 14:33

GASTRONOMIA
 / 
Wojna nadmorskich restauratorów. Lokal po "rewolucjach" Magdy Gessler oblany środkiem na dziki

Dwa lokale w Świnoujściu zostały oblane w ostatnich dniach środkiem na dziki. - Wyjątkowo śmierdząca substancja, nie byliśmy w stanie wytrzymać - słyszymy od świadków. Restauratorzy liczą straty, a mieszkańcy obawiają się, że wojny lokalnych biznesmenów wróciły do kurortu na dobre.

4
24.06.2019 14:36

GASTRONOMIA
 / 
UOKiK skontrolował dworcowe bary i restauracje. Nie jest dobrze

Drób zamiast jagnięciny, mintaj zamiast dorsza. W 87 proc. barów skontrolowanych przez UOKiK wykryto oszustwa i nieścisłości.

49
10.06.2019 11:13

BURGERY
 / 
Rzucę korporację i otworzę biznes? Oto najczęstsza przyczyna klęski

Wiele biznesów, szczególnie gastronomicznych, plajtuje po kilku miesiącach. Dlaczego? Odpowiedzi szuka Nino Dżikija w rozmowie z Krzysztofem Kołaszewskim, współwłaścicielem sieci Bobby Burger. W programie „Nino o biznesie” opowiada też o początkach sieci, problemach z pracownikami i o tym, dlaczego burger detronizuje w Polsce kebaba. Bobby Burger to największa sieć burgerowni w Polsce. Wszystko zaczęło się od foodtrucka prowadzonego przez dwóch znajomych. Dziś właściciele Bobbiego tworzą spółkę Real Food razem z Michałem Kicińskim, właścicielem potentata gamingowego CD Projekt.

14
21.05.2019 17:22

GASTRONOMIA
 / 
Sieć restauracji Jamiego Olivera upada. Do zwolnienia około 1300 pracowników

Tylko trzy z 25 brytyjskich restauracji należących słynnego kucharza będzie przynajmniej przez jakiś czas działać, pozostałe zostaną zamknięte. To efekty pracy audytorów z firmy KPMG, którzy przejęli administrowanie pogrążoną w tarapatach siecią.