Trwa ładowanie...
bECoGbZx
Notowania

Tarcza Finansowa – Wszystkie wiadomości

Odmrażanie gospodarki, przedsiębiorcy czekają. Kiedy konkrety?
158
17.04.2020 11:20

FIRMY
 / 
Odmrażanie gospodarki, przedsiębiorcy czekają. Kiedy konkrety?

Rząd zaprezentował plan odmrażania gospodarki w czterech etapach, jednak próżno szukać tam konkretnych dat. Przedsiębiorcy są zaniepokojeni, bo nie wiedzą, kiedy realnie będą mogli odmrażać swoje biznesy. - Musimy powiedzieć jasno, gospodarkę przywracać do naturalnego funkcjonowania trzeba bardzo ostrożnie, krok po kroku. Sprawdzać, co się wydarzy po pierwszym etapie i sukcesywnie realizować kolejne - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. - Na daty przyjdzie czas, gdy zobaczymy jakie efekty przyniesie pierwszy etap. Zobaczymy, jak na luzowanie obostrzeń reagują Polacy. Wtedy będziemy mogli mówić o przybliżonych datach. Myślę, że najbliższy tydzień, dwa przyniosą odpowiedzi na te pytania - dodała.

Koronawirus. Po ustaniu pandemii pojawi się ryzyko kryzysu finansowego
211
15.04.2020 6:45

BUDŻET PAŃSTWA
 / 
Koronawirus. Po ustaniu pandemii pojawi się ryzyko kryzysu finansowego

Ratowanie gospodarki, a w szczególności tarcza finansowa, zaszkodzi finansom państwa. Ekonomiści są podzieleni w ocenie przyszłości. Niektórzy obawiają się, że potrzebne będą cięcia w budżetowych wydatkach.

Kto zapłaci za tarczę? "Jedną z opcji jest wzrost podatków"
632
14.04.2020 17:27

PODATKI
 / 
Kto zapłaci za tarczę? "Jedną z opcji jest wzrost podatków"

- Kiedy ten kryzys się skończy, to trzeba będzie te wszystkie potłuczone naczynia poskładać i ktoś za to zapłaci. Jedną z opcji jest podnoszenie podatków - mówił w programie specjalnym WP koronawirus były premier i prezes NBP Marek Belka. Polityk wskazywał, że wiele europejskich firm może stać się celem Chińczyków, którzy zechcą przejąć biznesy po niższych cenach. Jak przykład podawał takie branże jak energetyka czy infrastruktura.

Tarcza antykryzysowa i finansowa. Belka: pieniądze w większości wirtualne
342
14.04.2020 15:48

KRYZYS
 / 
Tarcza antykryzysowa i finansowa. Belka: pieniądze w większości wirtualne

Rząd wprowadził dwie tarcze, które mają pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa - tarczę antykryzysową oraz tarczę finansową. - Mój pogląd się szalował. Po ogłoszeniu pierwszej tarczy, wycenionej na 212 mld zł, byłem pod wrażeniem. To jest 10 proc. PKB, co było na poziomie tych krajów, które stać na sporą pomoc dla gospodarki. Później się okazało, że z tych 212 mld zł to w większości gwarancje i poręczenia. Z punktu widzenia upadających przedsiębiorstw to wirtualne pieniądze - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Marek Belka, były premier, były szef NBP, europoseł. - Jeżeli chodzi o tarczę finansową, to oceniam ją bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że szybko wejdzie w życie. Jednak trochę się obawiam, że banki komercyjne nie będą skłonne do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka i będą chciały na swoje działania uzyskać gwarancje państwowe, a to trudne do wyobrażenia. Obym się mylił - dodał.

Tarcza finansowa. Wypłaty w czwartym tygodniu kwietnia
22
10.04.2020 12:42

WIDEO
 / 
Tarcza finansowa. Wypłaty w czwartym tygodniu kwietnia

W czwartym tygodniu kwietnia firmy powinny otrzymać wsparcie płynnościowe w ramach tzw. tarczy finansowej - powiedział w programie WP Koronawirus Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Mniejsze firmy będą mogły wypełnić wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej, większe firmy będziemy zapraszać do Polskiego Funduszu Rozwoju - tłumaczył Borys. Wsparcie z tytułu tarczy finansowej może być umorzone nawet w 75 proc. Warunkiem jest m.in. dalsze prowadzenie działalności oraz utrzymanie stanu zatrudnienia.

bECoGbZz
Tarcza finansowa nie dla samozatrudnionych. Prezes PFR tłumaczy
78
10.04.2020 8:59

WIDEO
 / 
Tarcza finansowa nie dla samozatrudnionych. Prezes PFR tłumaczy

- Dla samozatrudnionych służą rozwiązania, takie jak zwolnienie ze składek ZUS czy świadczenie postojowe, czyli to, co zawarte w tarczy antykryzysowej - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dodawał gość programu WP Koronawirus, nie ma wrażenia, że jest to dziura w ogłoszonej przez rząd tarczy finansowej. - Jeśli samozatrudniony miałby otrzymywać wsparcie w wysokości 5-8 tysięcy złotych, to pytanie, co w takim razie ze składkami? - pytał Paweł Borys.

Koronawirus. Inwestycje PFR próbą nacjonalizacji firm?
9
09.04.2020 15:40

KRYZYS
 / 
Koronawirus. Inwestycje PFR próbą nacjonalizacji firm?

W ramach tarczy finansowej pojawiła się propozycja, że Polski Fundusz Rozwoju będzie inwestował w firmy, by uratować je przed upadkiem. Czy to próba nacjonalizacji? - Absolutnie nie, przedsiębiorcy prosili o taką formę wsparcia, więc jest to realizacja postulatów. Pierwsza forma finansowania to forma czysto płynnościowa, druga to pożyczki preferencyjne dla firm w bardzo trudnej sytuacji, z możliwością umorzenia do 75 proc. straty - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tarcza finansowa - ile uratuje miejsc pracy? "Milion, dwa. Będziemy walczyć o każdego"
53
09.04.2020 15:00

FIRMY
 / 
Tarcza finansowa - ile uratuje miejsc pracy? "Milion, dwa. Będziemy walczyć o każdego"

Rząd wprowadza tarczę antykryzysową i tarczę finansową. Ile, dzięki pomocy państwa, uda się uratować miejsc pracy? - Jestem przekonany, że dzięki tym środkom zdecydowana większość firm odzyska stabilność finansową i nie będzie zwalniać. Może to być milion czy dwa miliony pracowników. Będziemy walczyć o każdą firmę i każde miejsce pracy. Zakładamy, że 60 mld zł ze 100 mld zł będzie to bezzwrotne wsparcie - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Na koniec marca nie było widać jeszcze znacznego wzrostu bezrobocia. Na pewno będzie to z opóźnieniem. Część firm ogłosiła już zwolnienia grupowe, aczkolwiek kryzys bardziej odczuwają samozatrudnieni - dodał.