Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Szeroki rynek w nieco lepszym nastroju

0
Podziel się

Popyt nie był natomiast wystarczająco silny, aby doprowadzić do dodatniego bilansu indeksu WIG20.

Puchałka: Szeroki rynek w nieco lepszym nastroju
bEheLSdN

Główne indeksy warszawskiego parkietu po dwóch dniach silnych spadków, podczas środowej sesji podjęły próbę korekcyjnego odreagowania w górę. Sztuka ta ostatecznie udała się jedynie barometrom mierzącym koniunkturę wśród małych i średnich spółek. Popyt nie był natomiast wystarczająco silny, aby doprowadzić do dodatniego bilansu indeksu WIG20.

Większa amplituda wahań na indeksie WIG20 w trakcie środowej sesji zaowocowała wyższą wartością obrotów, które sięgnęły poziomu 620 mln zł (768 mln zł na całym rynku akcji). Na wykresie świecowym dziennym barometru największych spółek powstała szpulka doji z niewielkim ciałem i z cieniami po obu stronach. Świadczy ona o rosnącej polaryzacji oczekiwań na tych poziomach cenowych.

Widać również, iż część graczy przystąpiła do spekulacyjnych zakupów licząc, że GPW w końcu zareaguje na całkiem dobrą koniunkturę panującą na rynkach akcji Europy Zachodniej. Wczoraj indeks DAX zyskał ponad 2 proc. i wzbił się na nowe maksima fali wzrostowej trwającej od początku października br. Inwestorzy liczą na szybkie decyzje EBC wspierające gospodarki strefy euro, nawet jeszcze przed grudniowym posiedzeniem.

bEheLSdP

Średniaki ratują honor polskiej giełdy

Indeksem, który najlepiej znosi falę dyskontowania ryzyka politycznego na naszej giełdzie, jest mWIG40. Barometr ten w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej długoterminowej linii trendu wzrostowego. Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, duża w tym zasługa spółek chemicznych, które notują nowe maksima cenowe dzięki sprzyjającemu środowisku niskich cen surowców, w tym przede wszystkim gazu.

Inwestorzy doceniają również liderów innych branż. Można tu wymienić spółkę budowlaną Budimex, operatora restauracji - spółkę Amrest, czy lidera rynku windykacji - spółkę Kruk. Sytuacja techniczna indeksu mWIG40 wskazuje, iż na dniach dojdzie do ważnych rozstrzygnięć.

Niestety załamanie ważnego technicznego wsparcia na poziomie 3.700 pkt., do czego doszło na początku listopada br. spowodowało wzrost ryzyka przedłużenia spadkowej korekty, trwającej od maja br. Teraz byki bronią linii trendu wzrostowego na poziomie 3.550 pkt. Jej przełamanie oznaczałoby, iż mWIG40 może obniżyć się o kolejne 200-300 pkt., gdzieś w rejon poziomu 3.300 pkt.

bEheLSdV

Wall Street czeka na decyzje FEDu

Dzisiaj rynki finansowe za oceanem są zamknięte z powodu Święta Dziękczynienia. Jutrzejsza sesja będzie skrócona. Ten tydzień zgodnie z oczekiwaniami przebiega na konsolidacji S&P500 pod poziomem 2.100 pkt. Rynek w niewielkim stopniu reaguje na napływające dane makro. Wczoraj okazało się, iż w ub. miesiącu wzrosły zamówienia na dobra trwałe, jednak w tym samym okresie słabszy od prognoz był wzrost wydatków konsumentów. Inwestorzy spodziewają się, że podczas posiedzenia zaplanowanego na połowę grudnia br. FED podniesie stopy procentowe, co częściowo obniży poziom ryzyka związany z polityką pieniężną.

Kernel - czas na realizację zysków

Zysk netto Kernela, przypadający akcjonariuszom jednostko dominującej, w I kwartale roku obrotowego 2015/16 wyniósł 23,9 mln USD wobec 23,4 mln USD przed rokiem.

Komentarz: Kurs Kernela od połowy listopada br. przeszedł w fazę spadkowej korekty, która z dużym prawdopodobieństwem koryguje silną falę wzrostową odnotowaną w pierwszych 9-ciu miesiącach tego roku. Powodem do realizacji zysków są gorsze od oczekiwań wyniki spółki za I kw. roku obrotowego 2015/16. Spółka w raportowanym okresie odnotowała niższe wolumeny sprzedaży. Przychody Kernela w I kw. roku obrotowego spadły do 377,7 mln USD z 579,2 mln USD przed rokiem, a EBITDA obniżyła się do 55,1 mln USD z 80,5 mln USD rok temu. Zarząd zapowiada w przyszłym roku obrotowym wzrost zysku netto, jednak jako jeden z ważnych czynników ryzyka wskazywana jest możliwa kolejna fala dewaluacji ukraińskiej waluty.

bEheLSdW

Ciech - bardzo dobre wyniki napędzają kurs spółki

Agencja S&P podniosła rating korporacyjny Ciechu do "BB-" z "B+" - podał Ciech w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna.

Komentarz: Decyzja agencji S&P podyktowana jest dalszą poprawą wyników finansowych spółki oraz obniżeniem relatywnego poziomu zadłużenia. W pierwszych III kw. br. zysk netto spółki wzrósł do poziomu ponad 250 mln zł, wobec nieco ponad 50 mln zł w analogicznym okresie ub. r. Na koniec III kw. br. Ciech posiadał 1,46 mld zł zobowiązań długoterminowych, co oznacza wzrost o 15 mln zł, jednak równocześnie nastąpił wzrost sumy bilansowej o ponad 150 mln zł.

Dzięki decyzji agencji spółka osiągnie profity w postaci dostępu do tańszych kredytów. W ostatnim czasie zarząd Ciechu zawarł z konsorcjum banków umowy na refinansowanie całości swojego zadłużenia. Akcje spółki pozostają w fazie długoterminowego trendu wzrostowego.

bEheLSeq
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)