Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
16.04.2020 10:25

Koronawirus. Polacy boją się utraty pracy i bankructw

Polacy odczuwają strach związany z pandemią koronawirusa. Najbardziej boją się utraty pracy, albo że firma, w której pracują, zbankrutuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Obawy Polaków. Strach przed utratą pracy i bankructwami (Fot: Beata Zawrzel, NurPhoto)

Większość Polaków boi się, że z powodu pandemii straci pracę, a prawie połowa, że zbankrutuje firma, w której pracują - czytamy w "Pulsie Biznesu", który powołuje się na dane portalu GoWork.pl.

Z ankiety przeprowadzonej wśród 17,7 tys. użytkowników portalu powszechna jest obawa o negatywne skutki pandemii koronawirusa. Utraty pracy boi się aż 63 proc. badanych. Takie obawy częściej przejawiają kobiety (71 proc. ankietowanych), ale strach związany z utratą pracy dotyka też ponad połowy mężczyzn (blisko 57 proc.).

Pandemia wywołała spowolnienie gospodarcze, a to wywołało poważne dylematy wśród pracodawców. Często muszą wybrać między zwolnieniami a obniżką wynagrodzeń. Ankietowani wskazują, że bez większych oporów przystaliby na zmniejszenie pensji, jeśli to miałoby zapobiec zwolnieniom w ich firmie.

Obejrzyj: Rząd zapewni darmowe maseczki?

Ponad 58 proc. ankietowanych zgodziłaby się na ścięcie wynagrodzenia o 20 proc. Im młodszy ankietowany, tym mniej chętnie patrzy na ewentualną obniżkę wynagrodzenia - czytamy w "PB". Pracownicy, którzy mają ponad 45 lat, redukcję wynagrodzeń przyjęliby najspokojniej.

Częsta jest również obawa o to, że pracodawca nie wytrzyma trudów stagnacji gospodarczej i zbankrutuje. Boi się tego aż 45 proc. przebadanych pracowników. Im ankietowany starszy, tym lęk większy.

- Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika. Nastąpiła radykalna zmiana. Pracownicy zauważają, jak firmy, w których są zatrudnieni, borykają się ze spowolnieniem, a niektóre muszą podejmować decyzje o redukcji zatrudnienia - komentuje Adam Kosieradzki, prezes GoWork.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: praca, koronawirus, pandemia, kryzys, zwolnienia, bankructwa, firmy, przedsiębiorcy, pracodawcy, pracownicy, rynek pracy, bezrobocie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

maxwelJedna z moich koleżanek chociaż mogła wziąć zwolnienie na opiekę nad dziećmi to zdecydowała się na pracę zdalną. I co? Została pierwsza zwolniona bo … Czytaj całość

16-04-2020

klikPolacy nie martwcie się utratą dochodów, przecież PiS Wam dał 500+ :D

16-04-2020

MaxA kiedy developerzy sobie to uświadomią ? Kiedy mieszkania znowu wrócą na realne 6-7 tys metr w Wawie i Krakowie?

Rozwiń komentarze (8)