Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus. Polacy boją się utraty pracy i bankructw

8
Podziel się:

Polacy odczuwają strach związany z pandemią koronawirusa. Najbardziej boją się utraty pracy, albo że firma, w której pracują, zbankrutuje.

Obawy Polaków. Strach przed utratą pracy i bankructwami
Obawy Polaków. Strach przed utratą pracy i bankructwami (Getty Images, Beata Zawrzel, NurPhoto)

Większość Polaków boi się, że z powodu pandemii straci pracę, a prawie połowa, że zbankrutuje firma, w której pracują - czytamy w "Pulsie Biznesu", który powołuje się na dane portalu GoWork.pl.

Z ankiety przeprowadzonej wśród 17,7 tys. użytkowników portalu powszechna jest obawa o negatywne skutki pandemii koronawirusa. Utraty pracy boi się aż 63 proc. badanych. Takie obawy częściej przejawiają kobiety (71 proc. ankietowanych), ale strach związany z utratą pracy dotyka też ponad połowy mężczyzn (blisko 57 proc.).

Pandemia wywołała spowolnienie gospodarcze, a to wywołało poważne dylematy wśród pracodawców. Często muszą wybrać między zwolnieniami a obniżką wynagrodzeń. Ankietowani wskazują, że bez większych oporów przystaliby na zmniejszenie pensji, jeśli to miałoby zapobiec zwolnieniom w ich firmie.

Zobacz także: Obejrzyj: Rząd zapewni darmowe maseczki?

Ponad 58 proc. ankietowanych zgodziłaby się na ścięcie wynagrodzenia o 20 proc. Im młodszy ankietowany, tym mniej chętnie patrzy na ewentualną obniżkę wynagrodzenia - czytamy w "PB". Pracownicy, którzy mają ponad 45 lat, redukcję wynagrodzeń przyjęliby najspokojniej.

Częsta jest również obawa o to, że pracodawca nie wytrzyma trudów stagnacji gospodarczej i zbankrutuje. Boi się tego aż 45 proc. przebadanych pracowników. Im ankietowany starszy, tym lęk większy.

- Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika. Nastąpiła radykalna zmiana. Pracownicy zauważają, jak firmy, w których są zatrudnieni, borykają się ze spowolnieniem, a niektóre muszą podejmować decyzje o redukcji zatrudnienia - komentuje Adam Kosieradzki, prezes GoWork.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

KOMENTARZE
(8)
Jagodzianka
2 lata temu
Niech się nie boją ... mamy 500+
Tak tak
2 lata temu
Pracownicy z takich zakładów, gdzie właściciele zachowują się jak hieny w stosunku do pracowników powinni stworzyć listę polskich przemysłowych ,handlowych i usługowych krwopijców którzy kosztem ludzi pracy chcą być pijawkami. Publikować to w necie na portalach lub taki portal stworzyć. I oni powinni być szczegółowo kontrolowani czy właściwie wykorzystują pomoc państwa i czy ta pomoc i w jakiej skali im się nalężała. Krwopijców trzeba eliminować z naszego rynku pracy. Portal może mieć nazwę Polscy Krwopijcy.
Expert rynku ...
2 lata temu
Ale studia przeprowadzona przez deweloperow wyraźnie dowodzi ze ludzie ze starchu zaczną budować i kupować domy pod miastem uciekajac od wirusa, oraz sprzedawać swoje mieszkania i kupować większe po to żeby można było utrzymywać jeszcze większy odstęp od pozostałych członków rodziny. Wniosek sie nasuwa sam...taniej już nie będzie, a wręcz przeciwnie, więc wykorzystaj sytuacje i łap okazje póki ceny sie na krótką chwilę zatrzymały.
szkolenia
2 lata temu
duża część napewno upadnie !
Max
2 lata temu
A kiedy developerzy sobie to uświadomią ? Kiedy mieszkania znowu wrócą na realne 6-7 tys metr w Wawie i Krakowie?