Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Polacy boją się utraty pracy i bankructw

8
Podziel się

Polacy odczuwają strach związany z pandemią koronawirusa. Najbardziej boją się utraty pracy, albo że firma, w której pracują, zbankrutuje.

Obawy Polaków. Strach przed utratą pracy i bankructwami
Obawy Polaków. Strach przed utratą pracy i bankructwami (Getty Images, Beata Zawrzel, NurPhoto)
bDIDACzV

Większość Polaków boi się, że z powodu pandemii straci pracę, a prawie połowa, że zbankrutuje firma, w której pracują - czytamy w "Pulsie Biznesu", który powołuje się na dane portalu GoWork.pl.

Z ankiety przeprowadzonej wśród 17,7 tys. użytkowników portalu powszechna jest obawa o negatywne skutki pandemii koronawirusa. Utraty pracy boi się aż 63 proc. badanych. Takie obawy częściej przejawiają kobiety (71 proc. ankietowanych), ale strach związany z utratą pracy dotyka też ponad połowy mężczyzn (blisko 57 proc.).

Pandemia wywołała spowolnienie gospodarcze, a to wywołało poważne dylematy wśród pracodawców. Często muszą wybrać między zwolnieniami a obniżką wynagrodzeń. Ankietowani wskazują, że bez większych oporów przystaliby na zmniejszenie pensji, jeśli to miałoby zapobiec zwolnieniom w ich firmie.

bDIDACzX
Zobacz także: Obejrzyj: Rząd zapewni darmowe maseczki?

Ponad 58 proc. ankietowanych zgodziłaby się na ścięcie wynagrodzenia o 20 proc. Im młodszy ankietowany, tym mniej chętnie patrzy na ewentualną obniżkę wynagrodzenia - czytamy w "PB". Pracownicy, którzy mają ponad 45 lat, redukcję wynagrodzeń przyjęliby najspokojniej.

Częsta jest również obawa o to, że pracodawca nie wytrzyma trudów stagnacji gospodarczej i zbankrutuje. Boi się tego aż 45 proc. przebadanych pracowników. Im ankietowany starszy, tym lęk większy.

bDIDACAd

- Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika. Nastąpiła radykalna zmiana. Pracownicy zauważają, jak firmy, w których są zatrudnieni, borykają się ze spowolnieniem, a niektóre muszą podejmować decyzje o redukcji zatrudnienia - komentuje Adam Kosieradzki, prezes GoWork.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIDACAe

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDIDACAy
KOMENTARZE
(8)
klik
11 miesięcy temu
Polacy nie martwcie się utratą dochodów, przecież PiS Wam dał 500+ :D
maxwel
11 miesięcy temu
Jedna z moich koleżanek chociaż mogła wziąć zwolnienie na opiekę nad dziećmi to zdecydowała się na pracę zdalną. I co? Została pierwsza zwolniona bo tych na zwolnieniach się nie dało. Druga też pracuje w domu, ma ciągle kontrole na skypie, pracy dwa razy więcej niż zwykle i co chwila straszą ją zwolnieniem. Takich mamy pracodawców! Dla nich to eldorado. Dlatego nie ma co się zamartwiać o pracę bo jak będą chcieli zwolnić to i tak zwolnią. Rodzina i zdrowie najwazniejsze.
Max
11 miesięcy temu
A kiedy developerzy sobie to uświadomią ? Kiedy mieszkania znowu wrócą na realne 6-7 tys metr w Wawie i Krakowie?
bDIDACAz
szkolenia
11 miesięcy temu
duża część napewno upadnie !
Jagodzianka
11 miesięcy temu
Niech się nie boją ... mamy 500+