Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Piątka Kaczyńskiego. Jeśli rząd przekroczy limit deficytu, czekają nas wyższe podatki i problemy z UE

16
Podziel się:

Konsekwencje przekroczenia unijnego limitu 3 proc. PKB deficytu mogłoby być przykre dla Polaków. Wtedy sfinansowanie nowych obietnic PiS kosztowałoby nas więcej niż zapowiadane 40 mld zł.

Rząd szuka pieniędzy na realizację obietnic PiS.
Rząd szuka pieniędzy na realizację obietnic PiS. (East News, Jan Bielecki/East News)

W efekcie realizacji tzw. Piątki Kaczyńskiego luka w polskich finansach może wynieść 2-3 proc. PKB - zakłada premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu już szuka oszczędności, które miałby pokryć obietnice wyborcze PiS.

- Chcemy ściśle trzymać się unijnych ram w sprawie deficytu - zapewnił premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Granica 3 proc. PKB jest tu bardzo istotna. Jak zauważa "Rzeczpospolita", jej przebicie oznaczałoby nie tylko to, że Unia będzie pilnie patrzeć nam na ręce, ale zapewne będą konieczne cięcia wydatków i podnoszenie podatków.

Przekroczenie limitu może również oznaczać obniżenie wiarygodności kredytowej Polski, a nawet wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu.

Dwukrotnie już przechodziliśmy tę procedurę i za każdym razem oznaczała ona bolesną politykę zaciskania pasa – przypomina "Rz". Wzrosły stawki VAT, likwidowane były preferencje, zamrożone zostały stawki.

Ostatnim razem program naprawczy zajął Polsce aż 6 lat. Ale to niejedyny problem, bowiem kraj, który permanentnie nie stosuje się do unijnych wymogów, może zostać objęty unijnymi karami, w tym również cięciami w funduszach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Wiktor
5 lata temu
Opozycja szuka dziury w całym. Rząd wyliczył wszystko i nawet w artykule to widać. "Jeśli przekroczymy...", a jeśli jutro Nil wyleje na pół Egiptu to co? To równie prawdopodobne.
Ekonomista
5 lata temu
Rozkradli nagrodami i spółkami kraj a dla ciemnego ludu dali 500 zł sami po 40 tyś miesięcznie . Takich złodzieji jeszcze polska nie miała
Ekonom
5 lata temu
Trzeba notować kto korzysta na niszczeniu budżetu. Będą spłacać długi.
As
5 lata temu
Pieprzone złodzieje z PiS powinni stanąć przed sądem za marnotrawienie pieniędzy .
sol.80
5 lata temu
nieudacznictwo pisowskie jest gotowe zniszczyć przyszłość polski aby tylko utrzymać się przy korycie.wydaja pieniądze których nie ma w budżecie na śmierdzącą kiełbase wyborczą. polacy więcej odwagi ,poseł kaczyński nie ma za plecami bagnetów armii sowieckiej,którą mógłby wezwac na pomoc.