Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piątka Kaczyńskiego. Jeśli rząd przekroczy limit deficytu, czekają nas wyższe podatki i problemy z UE

Konsekwencje przekroczenia unijnego limitu 3 proc. PKB deficytu mogłoby być przykre dla Polaków. Wtedy sfinansowanie nowych obietnic PiS kosztowałoby nas więcej niż zapowiadane 40 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd szuka pieniędzy na realizację obietnic PiS. (Fot: Jan Bielecki/East News)

W efekcie realizacji tzw. Piątki Kaczyńskiego luka w polskich finansach może wynieść 2-3 proc. PKB - zakłada premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu już szuka oszczędności, które miałby pokryć obietnice wyborcze PiS.

- Chcemy ściśle trzymać się unijnych ram w sprawie deficytu - zapewnił premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Granica 3 proc. PKB jest tu bardzo istotna. Jak zauważa "Rzeczpospolita", jej przebicie oznaczałoby nie tylko to, że Unia będzie pilnie patrzeć nam na ręce, ale zapewne będą konieczne cięcia wydatków i podnoszenie podatków.

Przekroczenie limitu może również oznaczać obniżenie wiarygodności kredytowej Polski, a nawet wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu.

Dwukrotnie już przechodziliśmy tę procedurę i za każdym razem oznaczała ona bolesną politykę zaciskania pasa – przypomina "Rz". Wzrosły stawki VAT, likwidowane były preferencje, zamrożone zostały stawki.

Ostatnim razem program naprawczy zajął Polsce aż 6 lat. Ale to niejedyny problem, bowiem kraj, który permanentnie nie stosuje się do unijnych wymogów, może zostać objęty unijnymi karami, w tym również cięciami w funduszach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2019

jackuBzdury media podają, że wydatki na trzynastą emeryturę 11 mld, to jest brutto, natychmiast wróci do budżetu 2 mld dochodowego, sprzedaż w Polsce … Czytaj całość

28-03-2019

podatnikjakim kaczynski rozdaje moje pieniądze na swoją kampanie wyborczą

28-03-2019

EwaDlaczego Morawiecki szuka pieniędzy??Skoro Kaczynski je rozdaje, to chyba je ma!!

Rozwiń komentarze (16)