Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
06.08.2020 07:52

Polacy ruszyli po dodatek solidarnościowy. Tyle osób straciło pracę przez wirusa

ZUS potwierdza, że szybko rośnie liczba osób uprawnionych do otrzymywania dodatku solidarnościowego. Czyli takich, które straciły pracę przez epidemię. Zakład wypłacił już świadczenie ponad 120 tys. Polaków. Problem w tym, że druga fala idzie, a dodatek obowiązuje tylko do końca sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Według najnowszych danych już przynajmniej 120 tys. Polaków straciło pracę przez koronawirusa

Jak pisze "Rzeczpospolita", w oddziałach ZUS jest już 121 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy w kwocie 1500 zł. Przypomnijmy, że to jeden z kampanijnych pomysłów Andrzeja Dudy. To chyba jeden z najlepszych mierników sytuacji na rynku pracy i tego, jak wielu Polaków straciło zatrudnienie przez koronawirusa.

Bardzo wielu nowych bezrobotnych nie decyduje się na rejestrację w urzędzie pracy, jeśli i tak nie mają szans na otrzymanie zasiłku. A po dodatek do ZUS zgłasza się praktycznie każdy, bo tu zbyt wielu warunków spełnić nie trzeba.

Najwięcej wniosków trafiło do oddziałów ZUS w Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu. Aż 60 proc. z nich składały kobiety. Co więcej, prawie połowa wszystkich wniosków dotyczy młodych osób, jeszcze przed 35. urodzinami.

Obejrzyj: Dodatek solidarnościowy - 1400 zł netto - będzie wypłacany przez ZUS na wniosek

120 tys. osób to sporo, ale jak mówi "Rz" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, rząd zakładał, że pieniądze trzeba będzie wypłacić nawet 500 tys. Polaków.

Być może liczba ta wzrośnie w następnych tygodniach, ale na pewno nie dobije do 500 tysięcy. Dlaczego? Bo dodatek solidarnościowy obowiązuje tylko do końca sierpnia. Osoby, które stracą pracę we wrześniu lub październiku na pieniądze nie mogą liczyć.

A jesienią pracę może stracić nawet więcej osób niż do tej pory. - Na wzrost bezrobocia wpływ będą miały dwa niekorzystne czynniki, które skumulują się w czasie, czyli upływ okresów wypowiedzeń umów o pracę i koniec wsparcia przyznanego na podstawie tarcz antykryzysowych - mówi "Rz" Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak dodaje, od września bezrobotni zostaną tylko z podniesionym do 1200 zł zasiłkiem dla bezrobotnych. On jednak nie przysługuje każdemu.

Związkowcy i eksperci apelują do rządu, by dodatek solidarnościowy przedłużyć. Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie. Jak jednak mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister Stanisław Szwed, na razie żadnych prac w tym kierunku rząd nie prowadzi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2020

rerco za rzad ,co za narod -nawet gow,,no za darmo wezmie,

06-08-2020

MgrA solidarnosc Sluzb SB trwa ICo dalej Ja Zwiad bezwxgledny i obiektywny.

10-08-2020

KamilDobre pytanie.Roboty dalej u mnie w zakladzie nie ma a dodatek tylko do sierpnia co dalej ? trzeba przedluzyc na druga fale wirusa

Rozwiń komentarze (5)