Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK chce zmian w tarczy antykryzysowej. Chodzi o ochronę przed spiralą długów

UOKiK domaga się wprowadzenia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej zmniejszenia maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Chodzi o to, by chronić konsumentów przed wpadaniem w spiralę długów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. (Fot: Jan Bielecki)

W czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, wielu konsumentów może stracić źródło dochodu. Niektórzy chętnie skorzystają z szybkich pożyczek chwilówek.

Zazwyczaj takie pożyczki, mimo niskiego oprocentowania, mają wysokie koszty pozaodsetkowe, np. prowizje. Zdaniem szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na czas pandemii należy je obniżyć, żeby konsumenci nie wpadli w spiralę zadłużenia.

- W ramach tarczy antykryzysowej zaproponowaliśmy, aby tymczasowo wyznaczyć ustawowo niższy, maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich (w tym pożyczek udzielanych konsumentom). Przykładowo: obecnie pożyczając tysiąc złotych na siedem dni, koszty mogą wynieść ponad 250 zł. W propozycji UOKiK byłoby to pięć razy mniej, bo ok. 50 zł – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

UOKiK proponuje, by w przypadku kredytów konsumenckich udzielanych na dłużej niż miesiąc, zredukować pozaodsetkowe koszty o połowę. Z kolei dla pożyczek i kredytów udzielanych na dłuższe okresy, koszty mogłyby wynieść maksymalnie 5 proc.

- Trwają w tej chwili prace nad ostatecznym kształtem tarczy antykryzysowej i liczę, że znajdą się w niej również nasze propozycje. Mam nadzieję na odpowiednią reakcję przedsiębiorców w tym trudnym, ale przejściowym okresie. Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe powinny wyjść naprzeciw potrzebom klientów i wdrażać rozwiązania prokonsumenckie. Jest to niezbędne, aby konsumenci mogli te produkty nie tylko spłacić, ale również korzystać z nich w tym trudnym okresie przy obniżonym koszcie. To czas próby dla nas wszystkich - przedsiębiorców i konsumentów. Warto, abyśmy z tego okresu wyszli z przeświadczeniem, że instytucje świadczące usługi finansowe są odpowiedzialne społecznie i potrafią stanąć na wysokości zadania – mówi prezes UOKiK.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: uokik, koronawirus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

AndBanki raczej zaostrzą kryteria i nie będą już udzielały kredytów więc zostaną tylko bociany i podobna lichwa. Współczuję wszystkim tracącym pracę i … Czytaj całość

25-03-2020

AlexFajnie jest sięgać do cudzego portfela jak teraz robi to UOKiK - niech państwo więcej da a nie banki

25-03-2020

logicznyNajlepiej zapewnią uniknięcie spirali zadłużenia racjonalne decyzje a nie pozorne działania nieskutecznych instytucji ;)Przykład takiej decyzji - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)