Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa przesuwająca fundusze unijne na walkę z COVID-19. Senat nie zgłosił poprawek

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy dotyczącej walki z COVID-19. Chodzi o 7,5 mld euro z unijnych środków, które były już przyznane Polsce, ale teraz mają zostać przesunięte na poczet walki z koronawirusem. Ustawa trafi na biurko prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o funduszach unijnych. Ustawa trafi teraz do prezydenta. (Fot: PAP/Marcin Obara)

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy, która ma przesunąć środki przekazane Polsce od Unii Europejskiej na poczet walki ze skutkami koronawirusa. Za przyjęciem ustawy głosowało 93 senatorów, 3 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

Nowela zakłada, że 7,5 mld euro unijnych środków, które otrzymała Polska, ma trafić do samorządów i wspomóc je w walce ze skutkami wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19.

Ustawa przewiduje uelastycznienie terminów, w których trzeba złożyć projekty realizowane ze środków unijnych. Zakłada ona również nadzwyczajny tryb wyboru projektów, udzielanie ulg w spłacie należności, a także zmianę harmonogramu realizacji projektów.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. "Rynek pracownika odchodzi w zapomnienie"

Nowe przepisy pozwolą także komisjom pracować zdanie. Mowa tutaj o komisjach oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. Autorzy ustawy przewidują też możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych, ich zawieszenia albo wstrzymanie wykonania podjętej już decyzji.

Nowe mechanizmy rozdysponowania funduszy unijnych będą mogły być stosowane również do środków podlegających ponownemu użyciu z programów przewidzianych w perspektywie 2007-2013.

Ustawa o COVID-19 w Sejmie. Minister PiS żąda wyjaśnieni od premiera Morawieckiego
Sejm zajmuje się ustawą dot. COVID-19. Henryk Kowalczyk apeluje do premiera

Były minister środowiska, a obecnie poseł Henryk Kowalczyk tłumaczył z mównicy sejmowej, że przewidziane w ustawie środki unijne, nie są "nowe". One już były przyznane Polsce, a teraz mają zostać przesunięte.

- Odniosłem wrażenie, słuchając wystąpień przedstawicieli niektórych klubów, jakoby Unia Europejska dała nam dodatkowo 7,5 mld euro na walkę z koronawirusem. Mam więc pytanie do pana premiera, bo ta ustawa - jeśli dobrze rozumuję - pozwala nam na przesuwanie tych pieniędzy, które już mamy - powiedział poseł PiS.

Posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę dot. walki z COVID-19
Ustawa dot. COVID-19. Sejm zagłosował

Nowe przepisy mają docelowo obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku.

Ustawa trafi teraz do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o jej przyszłości zadecyduje Andrzej Duda.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: senat, koronawirus, koronawirus w Polsce, Covid-19, COVID19, SARS-CoV-2, fundusze unijne, ustawa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

bastardGdzie nie wejdziesz na forum to pełno pisowskich troli ! Teraz troliska hejtuja faceta ktiremu nic nie udowodniono ale jakos o tym co nielegalnie … Czytaj całość

16-04-2020

lipkazIle wziął w kopercie Grodzkii jego towarzysze za nie wnoszenie poprawek do ustawy.

16-04-2020

JanGrodzki ile tej nagrody wziołeś za ponadnormatywny czas w senacie.

Rozwiń komentarze (278)