Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zamieszanie prawne. Sądy uchylają mandaty

101
Podziel się:

Mandat za brak maseczki? Sądy często stają po stronie obywatela, wszystko przez nieprecyzyjne przepisy i brak oparcia w ustawie.

Zamieszanie prawne. Sądy uchylają mandaty
Sądy uchylają mandaty. Przepisy covidowe są niejasne (PAP)

Przez dziurawą legislację wprowadzanych obostrzeń wiele tzw. covidowych spraw (np. związanych z noszeniem maseczek) trafia do sądów, a te często stają po stronie obywateli.

Na przykład sąd w Szczecinie w kilku przypadkach odmówił ukarania mandatem za brak maseczki. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", od 15 marca, czyli od początku pandemii, podobne 392 sprawy wpłynęły do sądów województwa zachodniopomorskiego, dwa razy tyle trafiło do sądów warszawskich.

Przeważają sprawy za brak maseczki czy wjazd rowerem do lasu lub parku w czasie zakazu. Sędziowie zwracają uwagę, że przepisy są nieprecyzyjne, brakuje jasnych regulacji wprowadzonych ustawowo.

Zobacz także: Obejrzyj: Godziny dla seniorów w sklepach. "To nie jest dobry pomysł"

Żadna z ustaw wprowadzanych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa nie porusza kwestii związanych z maseczkami, dlatego obywatele kwestionują obowiązek ich noszenia.

Sądy i tak mają utrudnione działanie w trakcie pandemii, przez nieprecyzyjny przepis będą zasypywane sprawami, bo obywatele mogą się odwoływać od każdej decyzji nakładającej karę za brak maski, a sądy wszystkie te sprawy będą musiały rozpoznawać.

We wtorek posłowie rozpatrzą projekt zakładający ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania przy pomocy maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa w przypadku epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
Tomek
3 lata temu
Ten rząd to zorganizowana grupa przestępczą o charakterze zbrojnym! Wymuszenia, haracze, nękanie, bezprawne ograniczenia. Jakim prawem ogranicza się swobody obywatelskie bez jego wcześniejszego uchwalenia! Co to jest?!
Olo
3 lata temu
A później powiedzą, że to przez tych, co masek nie noszą. Cieszcie się, bo będzie na kogo zwalić winę. Przy okazji trzeba zgłaszać urzędników zwanych policjantami za przekroczenie uprawnień. Jeśli sprawa znajdzie się w sądzie taki urzędnik traci 50 procent uposażenia.
olo
3 lata temu
odmowa noszenia maseczek powinna się równać z odmową leczenia takich osób
nikt
3 lata temu
nie noście tych maseczek ale nie miejcie potem pretensji do innych czy do rządu o to że chorujecie i że nie ma miejsc w szpitalach, Polakom zapisano by nakaz noszenia maseczek w Konstytucji to tez by szukali sposobu na jego obejście tego przepisu
Dark
3 lata temu
Noście maski, chrońcie lasy
...
Następna strona