Trwa ładowanie...
bEKgzefF
Notowania

Koronawirus Praca – Wszystkie wiadomości

Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii
176
05.06.2020 19:16

PRACA
 / 
Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii

W Unii Europejskiej w kwietniu było 14,1 mln bezrobotnych - wynika z danych Eurostatu. To nieco więcej niż populacje Grecji i Litwy łącznie. Ale to też o 9 mln mniej bezrobotnych niż jest w Stanach Zjednoczonych.

Skrócenie urlopów. "Ochrona miejsc pracy wymaga kosztów"
140
05.06.2020 12:25

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Skrócenie urlopów. "Ochrona miejsc pracy wymaga kosztów"

Co związkowcy myślą o skracaniu urlopów w okresie pandemii? - Żadna tarcza antykryzysowa, ani żadne wsparcie, nie jest w stanie zrekompensować nam wszystkich strat, które są spowodowane tym niebywałym kryzysem. Nie mieliśmy do tej pory takich doświadczeń. Oczywiście nie będziemy dopuszczać do sytuacji, by nadmiernie przerzucać obciążenia na pracowników i obarczać ich kosztami kryzysu. Będziemy walczyli z rozwiązaniami, które zbyt mocno godzą w te interesy, ale o wszystkim będziemy rozmawiać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Naszą największą troską jest ochrona miejsc pracy, a ta ochrona czasami musi wiązać się z kosztami - dodał.

Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"
23
05.06.2020 11:16

ZASIŁEK
 / 
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Prezydent Andrzej Duda proponuje dodatek solidarnościowy i podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. - To zarówno dobre z punktu widzenia ekonomii, jak i daje dodatkowe punkty prezydentowi Dudzie w jego kampanii wyborczej. Zasiłek powinien być wyższy, w Polsce do tej pory był dziwną rzeczą. Niski zasiłek, ale ludzie dorabiali na boku, oko było przymykane. Obecnie wiele osób nie będzie miało możliwości dorobienia na czarno, więc trzeba zadbać, by był na sensownym poziomie - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista. Odpowiadając, czy to nie rozleniwi bezrobotnych, przez co nie będą chcieli szukać nowej pracy, zwraca uwagę, że podwyższona kwota ma obowiązywać tylko przez pewien czas. - Jako rozwiązanie czasowe, na moment kryzysu, jest właściwym rozwiązaniem - podkreślił.

Rynek pracy się zmienia. Firmy znów zaczną sięgać po pracowników tymczasowych
10
04.06.2020 6:51

KORONAWIRUS
 / 
Rynek pracy się zmienia. Firmy znów zaczną sięgać po pracowników tymczasowych

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa wywołał szereg zamian na rynku, w tym te na rynku pracy. Wcześniej było trudno o pracownika, teraz być może do łask wrócą pracownicy tymczasowi i elastyczne formy zatrudnienia.

Dodatek solidarnościowy. "Jestem przekonany, że dodatek może być wyższy niż 1300 zł"
28
03.06.2020 16:21

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Dodatek solidarnościowy. "Jestem przekonany, że dodatek może być wyższy niż 1300 zł"

- Mam nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko - odpowiedział Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności", na pytanie o to, kiedy będzie dodatek solidarnościowy. - Najważniejsze, by osoby, które stracą pracę w wyniku pandemii, mogły mieć zasiłek dla bezrobotnych albo dodatek solidarnościowy przynajmniej na tym poziomie, jak osoby samozatrudnione otrzymują przez trzy miesiące: 2080 zł. Chodzi o to, żeby zbliżyć się do tego poziomu - powiedział Duda. Zastrzegł, że mówi o kwocie netto. Zapewnił, że „Solidarność” postawiła twarde warunki i ma nadzieję, że zostaną one uwzględnione. Jak miałby wyglądać dodatek? - Dodatek solidarnościowy będzie wyższy niż 1200 zł, pan prezydent mówił o 1300 zł i to jest to minimum, od którego "Solidarność" nie odstąpi, ale jestem przekonany, że dodatek może być wyższy niż 1300 zł, jesteśmy w trakcie negocjacji. Więcej nie powiem, bo nie mogę - powiedział Piotr Duda.

bEKgzefH
Wybory podczas epidemii. Cieszyński: Członkowie komisji wyborczych w maseczkach z filtrem
2
03.06.2020 15:43

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Wybory podczas epidemii. Cieszyński: Członkowie komisji wyborczych w maseczkach z filtrem

- Organizacja pracy w lokalach wyborczych jest przedmiotem rozporządzenia, które wyda minister zdrowia - powiedział wiceminister Janusz Cieszyński. Jak dodał, prace nad nim są finalizowane. - Do ostatniej chwili czekaliśmy na kształt ustawy, Senat nad nią pracował wyjątkowo długo - powiedział w programie Newsroom WP. - Były też prowadzone konsultacje z przedstawicielami samorządów. To, co zostało uzgodnione, będzie przekazane do krótkich konsultacji, tak by były to bezpieczne wybory, a bezpieczne to takie, które - mam nadzieję - w jak największym stopniu będą wyborami korespondencyjnymi - dodał Cieszyński. Zdradził też, jakim wymogom będą poddane lokale wyborcze. - Zaproponujemy, by członkowie komisji byli wyposażeni w maski z filtrem FFP1, chcemy, by był dostępny płyn do dezynfekcji, rękawiczki - powiedział Cieszyński. Wyborcy będą w lokalach nosić maseczki.

Bon turystyczny z klauzulą społeczną. "Jestem przekonany, że w tym kierunku to pójdzie"
242
03.06.2020 15:07

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Bon turystyczny z klauzulą społeczną. "Jestem przekonany, że w tym kierunku to pójdzie"

- Bardzo dobry pomysł - tak o bonie turystycznym mówi Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. Zastrzega jednak, że ważne, by firmy, z których usług można by skorzystać w ramach bonu, same przestrzegały podstawowych standardów zatrudnienia. "Solidarność" chce, by każda firma, która chciałaby znaleźć się na liście takich podmiotów, spełniała tzw. klauzulę społeczną: zatrudniała na umowę o pracę i wywiązywała się z danin publicznych. - Udało nam się to przy zamówieniach publicznych. Bon 1000+ to też pieniądze publiczne. Chodzi o to, by pieniądze trafiały do firm, które prowadzą działalność turystyczną i wywiązują się z ustawy o rachunkowości, związkach zawodowych, z Kodeksu pracy - powiedział szef "Solidarności". Uwagi związku zostały przekazane podczas spotkania z wicepremier Jadwigą Emilewicz. - Jestem przekonany, że w tym kierunku to pójdzie - powiedział Piotr Duda.

II fala zwolnień. "Mniejsza i mniej liczna"
1
03.06.2020 10:39

ZATRUDNIENIE
 / 
II fala zwolnień. "Mniejsza i mniej liczna"

- Do optymizmu jeszcze bardzo daleko, ale wiele wskazuje na to, że dołek kryzysu następował raczej w kwietniu - mówił Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w programie "Money. To się liczy". Widać to też po planach dotyczących zwolnień. - Na przełomie marca i kwietnia 28 proc. firm planowało zwolnienia, w najnowszych odczytach na koniec maja tylko 5 proc. - dodał. Zaznaczył, że badano też poszczególne miesiące. - W kwietniu 12 proc. firm deklarowało redukcję etatów, w maju - 10 proc. Mamy więc II falę redukcji zatrudnienia. Ta fala jest mniejsza i mniej liczna. W pierwszej fali redukcje sięgały do 25 proc. załogi, dzisiaj do 10 proc. - tłumaczył. Zapytany o to, czy są przedsiębiorstwa, które planują zwiększać zatrudnienie, odparł, że dopiero w maju krzywa dotycząca planów rekrutacyjnych zaczęła powolutku rosnąć. Obecnie 14 proc. firm deklaruje, że będzie planować zwiększać zatrudnienie, wynika z danych PIE. Kubisiak zaznaczył, że fala zwolnień na przełomie marca i kwietnia będzie widoczna w odczytach czerwcowych i lipcowych. - Póki co dane, które do nas spływają, nie są tak złe, jak się spodziewaliśmy, co nie oznacza, że są one dobre - powiedział.

Wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. Kwota nie powala
181
01.06.2020 7:51

BEZROBOCIE
 / 
Wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. Kwota nie powala

O niecałe 20 złotych wzrosło świadczenie dla osób bezrobotnych. To kwota corocznej waloryzacji zasiłku. Trwają prace nad tym, by świadczenie realnie wzrosło.

bEKgzefN
Zarobki w Polsce. Koronawirus zatrzymał podwyżki
8
01.06.2020 6:53

PRACA
 / 
Zarobki w Polsce. Koronawirus zatrzymał podwyżki

W kwietniu średnie płace w Polsce wzrosły tylko o niecałe 2 procent, podczas gdy w poprzednich miesiącach wzrost był trzy razy większy. Firmy musiały bronić się przed kryzysem wywołanym pandemią.

Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop
2
27.05.2020 12:02

PRACA
 / 
Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

W przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej 4.0 pojawił się zapis, że pracodawcy wskażą pracownikom termin odebrania zaległych urlopów. - Rozwiązanie dotyczy wyłącznie urlopów zaległych - podkreśla Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nasze postulaty szły dalej. Mówiliśmy, żeby połowę przyszłego urlopu narzucić pracownikowi, a tu mówimy tylko o zaległych urlopach i to można było już robić wcześniej, więc to nie jest rewolucja - przekonuje w programie "Money. To się liczy". - Żaden pracodawca nie będzie wysyłał swojego cennego pracownika na urlop, kiedy jego firma może funkcjonować i wygenerować mu zyski, więc jeśli są tego typu pomysły, to po to, żeby wysłać pracownika na urlop, a nie do urzędu pracy po zasiłek dla bezrobotnych - tłumaczy. - Firmy w Polsce nauczyły się szanować pracowników. Nikt nie będzie wysyłał na urlop czy postojowe, jeśli będzie miał zamówienia i będzie mógł zarabiać pieniądze - podkreśla Witucki.

Praca zdalna to niepłatne nadgodziny? Pracownicy dostaną płaszcz ochronny
7
27.05.2020 7:22

NOWE PRZEPISY
 / 
Praca zdalna to niepłatne nadgodziny? Pracownicy dostaną płaszcz ochronny

Pracownicy skarżą się, że praca zdalna to wydłużony czas pracy. W większości to problem słabej organizacji samych pracowników, w domu mają sporo "rozpraszaczy". Jednak zbliża się tarcza antykryzysowa 4.0, która może objąć pracowników zdalnych dodatkową ochroną, co z kolei może wywołać falę roszczeń wobec pracodawców.

Tarcza pomaga firmom oszczędzać na odprawach
480
26.05.2020 11:16

PRACA
 / 
Tarcza pomaga firmom oszczędzać na odprawach

Firmy obniżają pracownikom wynagrodzenia, występują o dopłatę do pensji, a następnie zwalniają ludzi. Odprawy są płacone już od obniżonej pensji. Związki zawodowe zapowiadają zmiany w porozumieniach z pracodawcami.

bEKgzefO
Kodeks pracy do zmiany, ale po koronawirusie. Teraz Hausner wskazuje na Radę Dialogu Społecznego
9
22.05.2020 16:21

PRACA
 / 
Kodeks pracy do zmiany, ale po koronawirusie. Teraz Hausner wskazuje na Radę Dialogu Społecznego

- Dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi już ucierpiało z powodu zablokowania gospodarki - mówi prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. Niektóre grupy zawodowe dopiero to odczują. - Pracodawcy, chcąc utrzymać miejsca pracy, będą proponowali im mniej korzystne warunki finansowania - nie ma złudzeń profesor. Na pytanie o to, czy powinniśmy w tej sytuacji zmienić kodeks pracy, odpowiada: "Nie dyskutowałbym teraz o zmianie kodeksu pracy, on nie powinien być zmieniany doraźnie". - Po to jest Rada Dialogu Społecznego, by porozumiały się związki zawodowe z pracodawcami, przy aprobacie rządu, co do uelastycznienia niektórych rozwiązań, ale na okres przejściowy - dodaje. - To doświadczenie związane z kryzysem powinno nas nauczyć, że myślenie w kategoriach pracy nisko wynagradzanej, rozwiązań, w których nie ma ochrony stosunku pracy, kształtowanie wszystkiego na zasadzie umów cywilnych to nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Po uspokojeniu sytuacji powinniśmy ustanowić nowy kodeks pracy - uważa.

Świętokrzyskie. Bezrobocie wzrosło o 4 punkty procentowe
27
20.05.2020 19:24

KORONAWIRUS
 / 
Świętokrzyskie. Bezrobocie wzrosło o 4 punkty procentowe

Stopa bezrobocia w woj. świętokrzyskim wzrosła z 8 do 12 proc. Ofert pracy jest o ponad połowę mniej, niż w marcu.

8 proc. firm planuje zwolnienia pracowników
19
20.05.2020 9:38

KORONAWIRUS
 / 
8 proc. firm planuje zwolnienia pracowników

Dalszą redukcję zatrudnienia planuje obecnie 8 proc. przedsiębiorców, wynika z IV fali badania kondycji przedsiębiorstw, przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. 21 proc. zamierza redukować płace.

Koronawirus wymusza zmiany. Bukowski: Proponuję system jak w Danii
124
19.05.2020 7:36

RYNEK PRACY
 / 
Koronawirus wymusza zmiany. Bukowski: Proponuję system jak w Danii

- Na świecie są bardzo różne systemy. Proponuję system duński flexicurity, w którym mamy bardzo elastyczne zatrudnianie i zwalnianie - mówi Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa, z którym rozmawiamy o raporcie "Orzeł z popiołów. Gospodarka po COVID-19". - Oznacza to, że nie ma okresów ochronnych, można z dnia na dzień stracić pracę, ale to też oznacza, że koszt zatrudnienia nowego pracownika jest bardzo niski dla pracodawcy, on mało ryzykuje - tłumaczy. W programie "Money. To się liczy" zapytaliśmy Bukowskiego też, w którą stronę będzie szedł rząd w sytuacji kryzysu. Według niego rząd będzie się starał się szukać nowych niskich podatków. - Zamiast podnieść VAT na cukier, rząd wprowadza dodatkową opłatę na cukier. Można się spodziewać, że na więcej rzeczy będą wprowadzane podobne opłaty - uważa Bukowski.

Wsparcie dla bezrobotnych. PiS mam gotowy plan, ale czeka na "właściwy moment"
48
18.05.2020 17:18

KORONAWIRUS
 / 
Wsparcie dla bezrobotnych. PiS mam gotowy plan, ale czeka na "właściwy moment"

Obiecany przez rząd i prezydenta wzrost zasiłku dla bezrobotnych ma kosztować nawet 5,5 mln złotych. Ale na razie nie wiadomo, kiedy zmiany zostaną wprowadzone. Jak podaje RMF FM, rządzący czekają na "dobry moment w kampanii prezydenckiej".