koronawirus (strona 174 z 257)

Kolonie jednak się odbędą. "Mam nadzieję, że uzgodnimy to w przyszłym tygodniu"
2:54

Kolonie jednak się odbędą. "Mam nadzieję, że uzgodnimy to w przyszłym tygodniu"

Trwają prace nad tym, by kolonie w te wakacje mogły się odbyć. - Jesteśmy po telekonferencji z Ministerstwem Edukacji, mamy opracowane przez najważniejsze branżowe izby turystyczne pewne propozycje dotyczące kolonii dzieci. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu uzgodnimy możliwości uruchomienia kolonii i wakacji - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w programie specjalnym Wirtualnej Polski. - Z Ministerstwem Edukacji Narodowej będziemy postulować do Ministerstwa Zdrowia, już mamy wstępne dokumenty gotowe, żeby kolonie i wakacje mogły się odbyć - dodał. Dopytywany mówił, że chodzi m.in. o wymogi dotyczące warunków zakwaterowania, warunków podróżowania, wyżywienia tak, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. - Jeśli jest wymiana turnusów, to żeby one się nie zazębiały - podał przykład wiceminister. - Można w sposób organizacyjny zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - dodał. To jednocześnie sygnał dla rodziców, którzy już opłacili wypoczynek dzieci, by nie rezygnowali. - Proszę - tak jak w całej turystyce - aby nie anulować rezerwacji - zaapelował wiceminister odpowiedzialny w ministerstwie rozwoju za turystykę. Podkreślił, że wyjazdy turystyczne można odłożyć albo pobrać voucher, który pozwoli skorzystać z atrakcji w późniejszym terminie.
Mateusz Ratajczak Mateusz Ratajczak
Marek Kacprzak Marek Kacprzak
Protest przedsiębiorców to początek. "Spodziewam się burzliwej jesieni"
3:47

Protest przedsiębiorców to początek. "Spodziewam się burzliwej jesieni"

Protesty dopiero zaczynają się rozkręcać. Prawdziwa lawina nastąpi jesienią - uważa prof. Antoni Dudek. - Ludzie dzisiaj jadą na oszczędnościach, jeszcze mają nadzieję. Ale mam przeczucia, że w wielu przypadkach to się nie uda i jesienią będziemy mieli już olbrzymią grupę nie tylko przedsiębiorców, którzy stanęli na skraju bankructwa albo zbankrutowali, ale jeszcze większą liczbę ich dotychczasowych pracowników - mówi prof. Dudek. - To będzie olbrzymie wyzwanie dla rządu, niewątpliwie największe od początku lat 90. - uważa, dodając jednak że ten kryzys jest spowodowany przez epidemię. Prof. Antoni Dudek odniósł się również do protestu przedsiębiorców słowami: - Mnie się wydawało, że rząd PiS nieustannie mówił, że się wsłuchuje w głos ludzi. Nikt z rządu nie miał odwagi wyjść do protestujących. (…) Jeśli rząd będzie wysyłał tylko policję do protestujących, to wiemy, czym to się kończy - powiedział. W jego oczach błędem było wypłacenie emerytom trzynastej emerytury, bo wiadomo już było, że sytuacja związana z koronawirusem jest poważna. - Wtedy można było zwołać natychmiastowe posiedzenie parlamentu i powiedzieć emerytom: przepraszamy, ale przyszłość waszych emerytur zależy od sytuacji przedsiębiorców i te 10 mld zł musimy dać, by ratować firmy - mówił.
Mateusz Ratajczak Mateusz Ratajczak
Marek Kacprzak Marek Kacprzak