Trwa ładowanie...
bEEvowJN
Notowania

Mtsl – Wszystkie wiadomości

Oszustwa na Aliexpress. UOKiK zapowiada zmiany
3
27.09.2021 12:03

UOKIK
 / 
Oszustwa na Aliexpress. UOKiK zapowiada zmiany

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej zlikwidowano zwolnienie z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro (ok. 100 zł). Nowe przepisy spowodowały wzrost oszustw na takich platformach jak Aliexpress i eBay. Sprawie przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Dyrektywa dotycząca usług cyfrowych wprowadza dodatkowe obowiązki dla podmiotów świadczących usługi i narzędzia po stronie instytucji publicznych, aby chronić konsumentów, którzy mogą być narażeni na tego typu nieuczciwe oferty i usługi. Te naduzycia dotyczą platform spoza UE i rzeczywiście dostrzegamy elementy, które można usprawnić. Tego typu platformy będą musiały mieć swojego pełnomocnika na terenie UE, więc zawsze będzie partner, z którym będzie można rozmawiać, w przeciwnym przypadku będą ponosiły odpowiedzialność - mówił w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Niskie raty kredytów. UOKiK bije na alarm
4
27.09.2021 11:20

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Niskie raty kredytów. UOKiK bije na alarm

W ubiegłym roku stopy procentowe zostały obniżone prawie do zera, żeby pobudzić gospodarkę w czasie koronakryzysu. Dzięki tej decyzji spadły raty kredytów, co przyczyniło się do boomu, który obserwujemy na rynku nieruchomości. Choć na razie bank centralny pozostaje bierny, nie ma wątpliwości, że stopy w końcu pójdą w górę, wtedy część kredytobiorców może popaść w tarapaty finansowe. Dlatego Urząd Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny kalkulator rat kredytowych. - Chcemy zwrócić uwagę na ryzyko nadmiernego zadłużenia się, kiedy mamy niskie stopy procentowe i mamy też inflację, która motywuje konsumentów, żeby inwestować środki. Poza tym jest ryzyko, że wysokie ceny nieruchomości mogą spaść. To ryzyko może mieć bardzo konkretne skutki dla naszych dochodów - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Pytanie o szczepienia podczas rekrutacji? "Jest inne, które mocno otwiera"
27
26.09.2021 15:18

PRACA
 / 
Pytanie o szczepienia podczas rekrutacji? "Jest inne, które mocno otwiera"

Czy zdarza się, że kandydaci do pracy są pytani o to, czy są zaszczepieni przeciwko COVID-19? - Większość osób pracujących na pierwszej linii kontaktu z klientami jest już zaszczepiona. Nie spotkaliśmy się z sygnałami przymusu ani pytań, które by wkraczały w sferę prywatności kandydatów - powiedział Fabian Pietras z firmy Antal w programie "Money. To się liczy". - Pytanie, które mogę zarekomendować, to jest pytanie ogólne: "jakie kandydat ma nastawienie do pracy bezpośredniej z klientami?". To pytanie, które mocno otwiera i daje przestrzeń na wypowiedzenie się, a jednocześnie pozostawia pracownikowi element dobrego samopoczucia i braku nacisku - mówił Fabian Pietras.

Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert
134
26.09.2021 11:55

PRACA
 / 
Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert

- Wzrost wynagrodzeń - to zdaniem Fabiana Pietrasa z firmy Antal - pierwszy wskaźnik, który dowodzi, że rynek pracownika powrócił. Jak tłumaczy, otworzyły się granice i pracownicy, którzy nie mieli szerokiego dostępu do ofert pracy, teraz dostają je na co dzień i mogą sobie pozwolić na zwiększenie swoich oczekiwań finansowych. Drugi czynnik, który wymienia Pietras, to wzrost liczby rekrutacji. - Liczba ofert pracy skierowanych do jednego pracownika mocno wzrosła - podkreśla Fabian Pietras. Z analizy Antal, którą reprezentuje, wynika, że zwiększony popyt na pracowników przekłada się na oferty wynagrodzeń nawet o 25 proc. wyższe. Jak zaznacza, dotyczy to sektorów i stanowisk, gdzie popyt przekracza znacznie średnią krajową. Są to sektor IT, logistyka i budownictwo.

Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii
48
24.09.2021 12:52

VIDEO
 / 
Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii

Coraz częściej mamy do czynienia w Polsce z sytuacjami, gdy instalacje fotowoltaiczne zostają czasowo odłączone od sieci. Dzieje się tak, ponieważ infrastruktura sieciowa nie jest przystosowana do odbierania tak dużej ilości energii od domowych producentów. Czy w związku z tym finansowanie z NFOŚiGW, które przyczyniło się do boomu na fotowoltaikę w naszym kraju, zostanie wstrzymane? - Mimo wszystko pozostaniemy przy jakimś poziomie dofinansowania przy panelach fotowoltaicznych, bo ta popularność jest wysoka, choć pewnie to wynika z zapowiadanych zmian dla prosumentów. Planujemy też dofinansowanie do indywidualnych magazynów energii, choć te rozwiązania są jeszcze stosunkowo drogie. Dzięki naszemu dofinansowaniu mamy nadzieję, że te rozwiązania stanieję. Nie mamy jeszcze ustalonego pułapu dofinansowania, rozmawiamy z branżą - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekspert podkreślił, że w kolejnej puli finansowania z programu Mój Prąd priorytetem ma być zachęcanie prosumentów do autokonsumpcji wytwarzanej energii, a kwota dofinansowania na magazyn energii ma być zależna od wielkości przydomowej instalacji.

bEEvowJP
Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW
192
24.09.2021 10:28

VIDEO
 / 
Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW

- Problemy pojawiły się, kiedy tych instalacji prosumenckich zaczęło gwałtownie przybywać. Dziś jest ich ponad 600 tys., tyle mamy prosumentów przyłączonych do sieci niskiego napięcia. My ten problem dostrzegamy. Planujemy rozwiązanie razem z operatorami sieci dystrybucyjnej. Prezes NGOŚiGW powołał zespół, którego efektem będzie program dofinansowania zbiorczych magazynów energii. One powinny powstać w tych newralgicznych miejscach i pomoc rozwiązać problem - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gość programu zapewniał, że urząd prowadzi już rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na temat środków na ten cel. Mowa o kwocie ok. miliarda zł, które miałyby być dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku.

Money. To się liczy. Dofinansowanie do fotowoltaiki. Ostatnie dni naboru
1
24.09.2021 9:01

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Dofinansowanie do fotowoltaiki. Ostatnie dni naboru

Dziś w programie pytamy o dostępne środki na wymianę pieca i montaż paneli fotowoltaicznych. Komu przysługują i ile jest do wzięcia? Gościem będzie Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy od g. 9.15.

Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze
667
23.09.2021 12:46

OZE
 / 
Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze

- To już się dzieje. Tam, gdzie fotowoltaiki jest zbyt wiele, napięcie w sieci dochodzi do 250 V i urządzenia elektryczne automatycznie muszą taką instalację odpiąć. To się zdarza, ale to wina tego, że mamy niedostosowane sieci. To było wiadome od dawna. 8 lat temu mówiono, że w momencie, gdy moc zainstalowanej fotowoltaiki przekroczy 5 GW, zaczną się problemy z siecią i nagle jesteśmy zaskoczeni. Trzeba na gwałt wszystkie siły i środki rzucić, aby te sieci były gotowe nie na tą fotowoltaikę, która jest dziś, ale jutro i pojutrze - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Ekspert zaznaczył, że na budowę m.in. magazynów energii, które rozwiązałyby problem nadwyżek energii, są dostępne środki unijne. Zachęcał też, by mimo widma czasowych wyłączeń, nadal inwestować w alternatywne źródła energii.

WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem
551
23.09.2021 11:34

SMOG
 / 
WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem

- To, co ogłasza WHO, nie jest żadnym prawem. To informacja, co świat nauki wie teraz o zanieczyszczeniu powietrza i jakich progów powinniśmy się trzymać. WHO zwraca uwagę i zaostrza normy dotyczące dwutlenku azotu, który nie pochodzi z palenisk, tylko z samochodów, zwłaszcza silników diesela - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. - UE słucha tych wytycznych i stara się dostosować prawo europejskie do tych wytycznych. Na Zachodzie powstają strefy czystego transportu, co pozwala przypuszczać, że czeka nas niedługo fala samochodów diesla, których Zachód będzie się pozbywać. Powinniśmy też pomysleć o tworzeniu takich stref czystego transportu, podczas gdy akurat w tym miesiącu Ministerstwo Klimatu taki uzgodniony już projekt ustawy wyrzuciło do kosza, co nas bardzo niepokoi - przekonywał ekspert.

bEEvowJV
Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?
12
23.09.2021 8:43

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?

Dziś w programie pytamy o opłacalność instalacji fotowoltaicznych i dofinansowanie na wymianę pieca. Gościem będzie Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zapraszamy od g. 9.15.

Spór o Turów. Piechociński apeluje o śledztwo prokuratury
18
22.09.2021 12:53

KARA
 / 
Spór o Turów. Piechociński apeluje o śledztwo prokuratury

- Kupujemy spokój społeczny. Więcej razy ministrowie jeździli na Górny Śląsk, żeby negocjować z górnikami węgla kamiennego, niż do Czech i Wałbrzycha negocjować sprawę Turowa. Dziś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto za to odpowiada. Czy politycznie premier Morawiecki, premier Sasin, minister środowiska, czy cała liczna grupa wiceministrów, którzy zapomnieli, że za coś my im płacimy - mówił w programie "Money. To się liczy" o sporze o kopalnię w Turowie były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. - Najwyższy czas, żeby NIK zrobił audyt tych działań, a jeśli trzeba, żeby w tą sprawę weszła też prokuratura i wszczęła śledztwo w sprawie skandalicznie wysokiej niegospodarności przez zaniechanie urzędnicze - apelował Janusz Piechociński.

Money. To się liczy. Kara dla Polski za kopalnię w Turowie. Jak rozwiązać spór?
33
22.09.2021 7:25

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Kara dla Polski za kopalnię w Turowie. Jak rozwiązać spór?

Dziś w programie pytamy o konsekwencje sporu polsko-czeskiego wokół kopalni węgla w Turowie. Gościem będzie Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki. Zapraszamy o g. 9.15.

Trudny rok dla polskich rolników. Coraz gorsza sytuacja hodowców świń
34
21.09.2021 12:57

OWOCE
 / 
Trudny rok dla polskich rolników. Coraz gorsza sytuacja hodowców świń

- To był trudny rok ze względu na warunki meteorologiczne. Wiosna przyszła później, czyli wegetacja również ruszyła później. Okres kwitnienia był o wiele krótszy, podobnie było z warzywami, to wszystko sprawiło, że ten sezon był nietypowy - mówił w programie "Money. To się liczy" Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. Ekspert wspomniał też o trudnej sytuacji producentów wieprzowiny w Polsce. - Jeśli chodzi o sektor trzody chlewnej, to nadal obecny jest w Polsce wirus ASF. Chiny, które dotychczas ratowały sektor trzody chlewnej w UE, praktycznie już odbudowały swoje pogłowie świń, po tym jak zostało zdziesiątkowane przez ASF. Oni w zeszłym roku zwiększyli to pogłowie o prawie 100 mln sztuk, to jakby z Polski wywieźć 8 razy wszystkie świnie, a to oznacza, że nie potrzeba już tyle importować. Ograniczenie popytu przy stałej podaży powoduje obniżenie cen - wyjaśniał gość programu.

bEEvowJW
Będzie jeszcze drożej. Za mięso zapłacimy nawet 25 proc. więcej
36
21.09.2021 12:05

INFLACJA
 / 
Będzie jeszcze drożej. Za mięso zapłacimy nawet 25 proc. więcej

- Jeśli sobie przypomnimy, że jeszcze w marcu zeszłego roku, kiedy był początek pandemii, ta dynamika cen przekraczała 7 proc., to z punktu widzenia żywności nie jest źle. Jeśli spojrzymy na całą inflację, mamy najwyższy poziom od 20 lat. Nie ma wątpliwości, że kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost dynamiki cen żywności. Myślimy, że w grudniu one przekroczą 5 proc. w ujęciu rocznym - mówił w programie "Money. To się liczy" Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. Ekspert wyjaśniał, że najbardziej dotkliwe podwyżki dotyczą drobiu, którego ceny wzrosły o ok. 25 proc. oraz pieczywa.

Money. To się liczy. Ceny żywności. Za co zapłacimy więcej?
13
21.09.2021 8:48

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Ceny żywności. Za co zapłacimy więcej?

Dziś w programie tematem wysoka inflacja i podwyżki cen żywności. Które produkty zdrożeją najbardziej w najbliższym czasie? Gościem będzie Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. Zapraszamy od 9.15.

Prąd z wiatru. Realna alternatywa dla fotowoltaiki
17.09.2021 14:51

MONEY TO SIĘ LICZY
 / 
Prąd z wiatru. Realna alternatywa dla fotowoltaiki

Elektrownie wiatrowe mają ogromny wpływ na gospodarkę naszego kraju. Dzięki nim i fotowoltaice mamy szansę na transformację energetyczną naszego kraju – przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes zarządu, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Money. To się liczy. 3010 zł pensji minimalnej. Jak podwyżka wpłynie na gospodarkę?
17
17.09.2021 6:17

MTSL
 / 
Money. To się liczy. 3010 zł pensji minimalnej. Jak podwyżka wpłynie na gospodarkę?

Dziś w programie tematem rosnąca inflacja i podwyżka pensji minimalnej. Jak te zjawiska wpłyną na portfele Polaków? Gościem będzie Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. Zapraszamy o g. 9.15.

Inflacja znowu wyższa. Minister finansów: to nie moment na drastyczne ruchy
111
16.09.2021 15:30

INFLACJA
 / 
Inflacja znowu wyższa. Minister finansów: to nie moment na drastyczne ruchy

Statystyczny Polak w sklepach zostawia coraz więcej pieniędzy. Ceny rosną, a co gorsza, tempo podwyżek stale rośnie. Środowe dane GUS za sierpień wskazują na średni wzrost cen w skali miesiąca na poziomie 0,3 proc. i 5,5 proc. rok do roku. O komentarz poprosiliśmy ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. - Główny czynnik to koszt paliw, koszt gazu. Po drugie byliśmy w lockdownie przez większość ostatniego roku i teraz restauracje i hotele odbijają sobie te ogromne straty. Społeczeństwo miało ten głód, żeby wyjść z domu i jest przygotowane, żeby płacić te wyższe ceny. To wszystko jest paliwem dla inflacji. Mam nadzieję, że nasz głód trochę ochłodzi się pod koniec roku i ta inflacja obniży się. Uważamy, patrzymy na to, ale nie jest to jeszcze moment, żeby jakieś drastyczne ruchy robić - mówił w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński. Minister odniósł się też do kwestii opłacania zobowiązań finansowych Polski wobec UE w sytuacji wstrzymania środków w ramach KPO. - Absolutnie, to nie jest zabawa w piaskownicy. Będziemy płacić normalnie, jak zawsze to robiliśmy. Nie łączymy tych dwóch spraw. Mamy obowiązki, wykonujemy je - zapewniał szef resortu finansów, funduszy i polityki regionalnej.