Trwa ładowanie...
Notowania

Mtsl – Wszystkie wiadomości

Wyspecjalizowali się w rewitalizacji zabytków. "Nie patrzymy, jak sprzedać, ale ile do tego dołożymy"
3
12.05.2022 11:48

DEWELOPER
 / 
Wyspecjalizowali się w rewitalizacji zabytków. "Nie patrzymy, jak sprzedać, ale ile do tego dołożymy"

– Znaleźliśmy wąską niszę. Dlatego bardzo trudno nas dogonić. Inaczej podchodzimy do rewitalizacji. Zostawiamy widoczny upływ czasu, widać ducha tego miejsca – mówi w programie "Money. To się liczy" Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche. – Nie udawajmy, że wszystko jest perfekcyjnie. Projekty ewoluują, pojawiają się nowe problemy. Nie patrzymy jednak, jak inni deweloperzy systemów condo, jak sprzedać, my patrzymy, ile dołożymy do tego – przyznaje.

Obniżył sobie pensję w pandemii. Prezes Arche nawet tego nie pamięta
5
12.05.2022 11:28

FIRMA
 / 
Obniżył sobie pensję w pandemii. Prezes Arche nawet tego nie pamięta

- Zarabianie pieniędzy jest kwestią trzeciorzędną, a jednak zarabiamy. Pieniądze nie są najważniejsze, ale gdzieś one się pojawiają - mówi w programie "Money. To się liczy" Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche. W tegorocznej edycji nagrody money.pl zdobył tytuł "Przedsiębiorcy Roku". Jak przekonuje, pandemia i wojna na Ukrainie spowodowały, że liczni przedsiębiorcy przewartościowali swoje podejście do biznesu. - Dostaliśmy nową szansę. Maksymalizacja zysku? Ten etap się już skończył. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy się zmieniać – zaznaczył.

Polskiego Ładu nie da się już naprawić. "Trzeba go po prostu zawiesić"
421
13.02.2022 13:08

FIRMA
 / 
Polskiego Ładu nie da się już naprawić. "Trzeba go po prostu zawiesić"

Jak naprawić Polski Ład? W programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, podkreślał, że reforma podatkowa Prawa i Sprawiedliwości wciąż kryje w sobie wiele niespodzianek, a te dopiero z czasem uderzą przedsiębiorców po portfelach. - Krótka odpowiedź na to pytanie jest taka, że nie wiadomo, co jeszcze trzeba będzie poprawić - stwierdził gość money.pl. Zaznaczył też, że nie jest rolą skarbówki, by ta tłumaczyła podatnikom zmiany w systemie podatkowym, więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest zawieszenie Polskiego Ładu.

Omijają zakaz handlu jako dworce. "Widocznie jest taka potrzeba"
423
13.02.2022 8:49

ZAKUPY
 / 
Omijają zakaz handlu jako dworce. "Widocznie jest taka potrzeba"

Od 1 lutego 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy ograniczającej handel w niedziele, która miała ukrócić otwieranie się sklepów w ostatni dzień tygodnia dzięki metodzie "na placówkę pocztową". Jednak niektóre punkty handlowe znalazły rozwiązanie: otwierają się jako dworce lub czytelnie. - Ograniczenie handlu w niedziele było polityczną decyzją na polityczne zamówienie. Teraz praktycznie został on zlikwidowany, ale w tak samo dobry i precyzyjny sposób, jak napisano Polski Ład, więc dzisiaj mamy tego efekty - ironizował w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nasze zdanie jest jednoznaczne. Rozmawialiśmy o kompromisie, którym miały być dwie niedziele w miesiącu - podkreślił. Nie dziwią go natomiast decyzje przedsiębiorców, którzy decydują się otwierać sklepy w ostatni dzień tygodnia.

Prof. Hausner wspomina anegdotę z czasów SLD. "Tak o mnie mówiono"
106
09.02.2022 17:46

POLITYKA
 / 
Prof. Hausner wspomina anegdotę z czasów SLD. "Tak o mnie mówiono"

W ostatnich tygodniach rząd mierzy się szeregiem sytuacji kryzysowych, dość wymienić tutaj aferę podsłuchową, wyciek e-maili ze skrzynki Michała Dworczyka, czy rotację w państwowych spółkach. Poproszony o ocenę prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, przypomniał sobie czasy, kiedy to on znalazł się w rządzie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - W ugrupowaniu, które wysunęło mnie na funkcje rządowe, pojawił się pogląd, że to, co ja robię, jest dobre dla Polski, ale niekoniecznie dla SLD. Ale ja uważam, że jeżeli nie robi się dobrze dla Polski, to również nie robi się dobrze dla własnego ugrupowania. Czyli odwracam porządek, który w Polsce dominuje. Miałem rację, gdy mówiłem kolegom z SLD, że jeśli nie zrobimy tego, co jest konieczne i dobre dla Polski, to przegracie jako ugrupowanie. Tak się stało - wspominał w programie "Money. To się liczy". Ekonomista podkreślił, że nie zajmuje się polityką partyjną, gdyż chce zachować niezależność ekspercką. - Przyglądam się temu, o czym piszą media na pierwszych stronach, ale nie się nimi nie emocjonuję. Dla mnie najważniejszą informacją, którą dziś przeczytałem, jest opis sytuacji w elektrowni Jaworzno. A mamy tam do czynienia z wielkim blokiem energetycznym, który jest prawdopodobnie kolejną nieudaną inwestycją - zwrócił uwagę prof. Jerzy Hausner.

Prof. Hausner apeluje do rządu: "Powołajcie ludzi"
21
09.02.2022 17:13

POLITYKA
 / 
Prof. Hausner apeluje do rządu: "Powołajcie ludzi"

W którym kierunku zmierza polska gospodarka? Prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki przyznał, że nie potrafi tego odczytać. - Widzę jakiś rodzaj rozedrgania, zastanawiania się, co z tym fantem zrobić. Fakt, że proponuje się zmianę ministra finansów, że w takiej sytuacji wprowadzono tak nieudaną a kolosalną zmianę podatkową, zawierającą poważne błędy legislacyjne… Powiedziałbym, że to jest niewiarygodne, że coś takiego zostało zafundowane - mówił w programie "Money. To się liczy". Rząd Prawa i Sprawiedliwości przez pierwsze lata korzystał z koniunktury gospodarczej, lecz nawet wtedy premier Mateusz Morawiecki jawił się ekonomistom jako osoba mająca pojęcie, w jakim kierunku gospodarczym ma się rozwijać Polska. - Stosunkowo szybko zyskał pozycję odpowiedzialnego za gospodarkę jako wicepremier. A kto dzisiaj za nią odpowiada? Kto odpowiada za sytuację w Turowie, za sytuację energetyki? Nie wiadomo - punktował ekonomista. Zdaniem naszego gościa obecnej ekipie brakuje sztabu gospodarczego, który trzymałby pieczę na kwestiach gospodarczych, ba, brakuje nawet konkretnej osoby odpowiedzialnej za gospodarkę, jak np. Leszek Balcerowicz w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. - Powołajcie ludzi, którzy są w stanie zająć się kwestiami gospodarczymi - zaapelował prof. Jerzy Hausner do rządu PiS.

Prof. Hausner: "Oto największe zagrożenie dla polskiej gospodarki"
7
09.02.2022 15:22

FIRMY
 / 
Prof. Hausner: "Oto największe zagrożenie dla polskiej gospodarki"

Czego najbardziej obawia się prof. Jerzy Hausner? Były wicepremier i minister gospodarki w programie "Money. To się liczy", że w obecnej sytuacji politycznej kraju polityka partyjna - czyli skupiająca się na zdobywaniu i utrzymywaniu władzy - może przeważyć nad polityką publiczną, nakierowaną na rozwiązywanie problemów narosłych w Polsce. Co to oznacza dla gospodarki? - Jeśli chodzi o sytuację krótkookresową, to w warstwie mikroekonomicznej, a jest ona dla mnie fundamentalna, największym zagrożeniem jest to, że krzywa przychodów przedsiębiorstw rośnie dzisiaj znacznie wolniej niż krzywa kosztów. To oznacza, że firmy będą tracić swoją operacyjną rentowność, a część z nich znajdzie się w stanie upadłości - przestrzegał ekonomista. Na dynamicznie rosnące koszty firm wpływ mają: legislacyjny i administracyjny chaos związany przede wszystkim z Polskim Ładem, ale również rosnące ceny energii, presja płacowa, koszty zwiększania rezerw (gdyż łańcuchy dostaw są naruszone). - Jeśli policzymy wszystkie elementy kosztów, to widać wyraźnie bardzo silną dynamikę wzrostu kosztów, za którą nie będzie podążać w takim samym tempie zdolność do uzyskiwania przychodu. I to pomimo wysokiego popytu - punktuje prof. Jerzy Hausner.

Kto na fotel szefa resortu finansów? Oto faworyt ekonomistów
46
09.02.2022 14:50

NOMINACJA
 / 
Kto na fotel szefa resortu finansów? Oto faworyt ekonomistów

Polityka fiskalna musi współgrać z polityką monetarną - nie ma wątpliwości prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. Tymczasem obecnie w Ministerstwie Finansów pojawił się wakat po odejściu Tadeusza Kościńskiego z rządu, a w Narodowym Banku Polskim prof. Adam Glapiński rozpoczyna walkę o drugą kadencję. Jak w takich warunkach dbać o harmonię? - Przez długi okres obie polityki, czyli fiskalna i monetarna, prowadziły do wywoływania tych skutków, z którymi teraz walczymy. Na razie nie widzę tego współgrania, tego porozumienia - stwierdził ekonomista w programie "Money. To się liczy". Ocenił też kompetencje kandydatów na stanowisko szefa resortu finansów przewijających się w mediach. Spośród nich wskazał na jedną osobę, która - w jego ocenie - znalazłaby uznanie w oczach wszystkich ekonomistów.

W Polsce może pojawić się spory problem niewypłacalności. Ekonomista ostrzega
218
09.02.2022 14:02

POLITYKA
 / 
W Polsce może pojawić się spory problem niewypłacalności. Ekonomista ostrzega

Prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, w programie "Money. To się liczy" podkreślał, że walka z inflacją leży nie tylko na barkach Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej, ale także rządu. Polityka monetarna, realizowana przez NBP, musi współgrać z polityką fiskalną rządzących. Jeżeli natomiast tej harmonii zabraknie, to nad Polską zacznie rozpościerać się widmo niewypłacalności. - Gdyby tak było, stopy procentowe musiałyby być jeszcze bardziej podnoszone - i będą - z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami. One będą rzutowały na dynamikę wzrostu, ale przede wszystkim na to, że pojawi się problem z niewypłacalnością wielu kredytobiorców - zaznaczał ekonomista.

Władza chce kontrolować sklepy. "Polityka wkręca się coraz bardziej w biznes"
11
08.02.2022 15:27

INFLACJA
 / 
Władza chce kontrolować sklepy. "Polityka wkręca się coraz bardziej w biznes"

Tarcza antyinflacyjna nie wspomoże przedsiębiorców w trudnej sytuacji, z jaką mierzą się od początku 2022 r. - To są działania krótkoterminowe. Oczywiście cieszymy się, jeżeli przez kilka miesięcy będzie tańsze paliwo, ale pamiętajmy, że tarcza jest skierowana przede wszystkim do konsumentów. Przedsiębiorcy nie dostali zniżek na te gigantyczne wzrosty kosztów związanych z energią - stwierdził w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Skrytykował też zaangażowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kontrole w sklepach. UOKiK ma sprawdzić, czy sieci handlowe rzeczywiście obniżyły ceny produktów o podatek VAT. - Niestety, ale polityka wkręca się coraz bardziej w biznes - ocenił nasz gość.

Morawiecki powinien przeprosić za Polski Ład? "Już za późno"
25
08.02.2022 15:03

MATEUSZ MORAWIECKI
 / 
Morawiecki powinien przeprosić za Polski Ład? "Już za późno"

Czy Mateusz Morawiecki powinien przeprosić Polaków za błędy związane z Polskim Ładem? - Myślę, że na przeprosiny już jest zdecydowanie za późno. Teraz trzeba przedsiębiorcom pomóc, trzeba dać im jasną informację; najlepiej, gdyby brzmiała ona "przepraszamy i zawieszamy to" - stwierdził w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Zaraz jednak dodał, że nie spodziewa się, wycofania z tego programu, a raczej jego dalszego łatania.

Kolejna "niespodzianka" w Polskim Ładzie. Zaboli emerytów
822
08.02.2022 14:03

EMERYTURY
 / 
Kolejna "niespodzianka" w Polskim Ładzie. Zaboli emerytów

Tadeusz Kościński już nie jest ministrem finansów. Polityk poniósł polityczną odpowiedzialność za błędy w Polskim Ładzie, choć to nie on przygotowywał reformę podatkową - ocenił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Patrząc na tę ekipę polityczną to prawie mi żal, a to z tego powodu, że choć jest to osoba, która podpisała się pod bałaganem Polskiego Ładu, to z drugiej strony jednak był to jeden z niewielu ministrów, z którym mogliśmy się spotykać i rozmawiać - ocenił. Nasz gość wskazał też na nietypową niespodziankę, którą ukrywa w sobie Polski Ład. - Moim zdaniem wielką niespodzianką będzie to, że nie ma czternastej emerytury. To niby zostało powiedziane na początku roku, ale czego się obawiam, że kiedy miliony emerytów zorientują się, że co prawda otrzymali jedną emeryturę w prezencie w postaci obniżonego podatku - ale z podwyższoną składką zdrowotną - ale nie dostaną "czternastek", to przed wyborami będzie nas czekać kilkanaście miliardów wydanych z budżetu, by "czternastki" magicznie wróciły - ocenił.

Polacy zaczynają odwracać się od kredytów. "To już widać"
119
07.02.2022 12:00

BANKI
 / 
Polacy zaczynają odwracać się od kredytów. "To już widać"

- Wzrost obciążeń odsetkowych będzie znaczny. Szczególnie dla osób, które zaciągały kredyt przy niemal zerowych stopach procentowych. Ci kredytobiorcy bardzo mocną odczują wzrost stóp procentowanych, bo wysokość raty – jeśli stopa referencyjności wzrosłaby powyżej 4 proc. – mogłaby się podwoić - mówi w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium. Czy będzie wzrost obciążeń odsetkowych będzie na tyle wyraźny by zagrozić stabilności sektora i doprowadzić do wzrostu liczby kredytów nieobsługiwanych?

"Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"
351
13.01.2022 12:32

PODATKI
 / 
"Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"

- Są to historyczne zmiany w podatkach. Może faktycznie są pewne niedociągnięcia procesowe, nad którymi w dużej mierze już zapanowaliśmy dzięki rozporządzeniu. Pamiętajmy, że my, jako Ministerstwo Finansów, zderzyliśmy się z potężną maszyną propagandową po stronie przedsiębiorców - powiedział w "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Reforma została tak skonstruowana, że w pewnym sensie pozbawia ich części przywilejów. Jeżeli ktoś pracuje na umowie o pracę, to już miał liczoną stawkę zdrowotną od dochodów. W przypadku przedsiębiorców ta stawka była ryczałtowa. Ktoś mógł zarabiać 30, 40, 50 tys. zł, a składkę zdrowotną i tak płaciła 381 zł, z czego większą część odliczała od podatku i realnie płaciła 53 zł - dodał.

Rząd gasi pożar z "Polskim Ładem". "Błąd komunikacyjny"
11
12.01.2022 13:12

PODATKI
 / 
Rząd gasi pożar z "Polskim Ładem". "Błąd komunikacyjny"

Niewypał z "Polski Ładem". Rząd odkręca błędy. - Można powiedzieć, że zamieszanie z "Polskim Ładem" wynika z tego, jak dużym sukcesem może stać się ta reforma. Mamy historyczną podwyżkę kwoty wolnej. Pierwszy raz podatnicy uświadomili sobie, jak ważne jest złożenie PIT-2, bo to nie jest nowa regulacja - powiedział w "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Nie było tej świadomości. Na pewno można to było lepiej rozegrać komunikacyjnie. Te trudności możemy rozwiązać dzięki rozporządzeniu, które zostało wprowadzone. Dzięki temu ten główny pożar został ugaszony - dodał.

Górnicy wyjdą na ulice? Marszałek śląskiego: Zarabiają powyżej średniej
275
11.01.2022 16:40

ZAROBKI
 / 
Górnicy wyjdą na ulice? Marszałek śląskiego: Zarabiają powyżej średniej

Górnicy mają sporo pretensji do rządu. Są zapowiedzi kolejnych strajków i protestów, ale transformacja energetyczna musi się dokonać. Jaki jest pomysł na górników? - Do sprawy trzeba podejść bardzo racjonalnie, ale też strona związkowa musi rozmawiać. Zawsze można wykrzykiwać różnego rodzaju hasła, ale to nie rozwiązuje problemu. Trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, szukać tego kompromisu. Polska Grupa Górnicza jest bardzo ważnym ogniwem gospodarczym na Śląsku i, nie ma co ukrywać, to jest ponad 11 miliardów złotych przepływów finansowych w regionie, od samej grupy po firmy okołogórnicze, poprzez samorządy, mniejsze przedsiębiorstwa, mniejsze firmy - powiedział w "Money. To się liczy" Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. - W 1989 roku było ponad 390 tys. górników w regionie. Jak do tego dołożymy firmy górnicze i szereg innych osób, które z tego żyły, to była gigantyczna gałąź. Obecnie jest to 70 tys. osób, które pracują w górnictwie. 30 tys. to jest JSW, która ma zupełnie inny charakter i będzie funkcjonowała z pewnością jeszcze długie, długie lata. Do tego 40 tys. osób, którzy pracują w PGG. I to wymaga głębokich reform, ale też zmiany podejścia - dodał.

Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?
41
10.01.2022 14:27

INFLACJA
 / 
Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?

Inflacja w grudniu osiągnęła poziomi 8,6 proc. Spirala płacowo-cenowa zaczyna być sporym problemem, przez co inflacja szybko nie odpuści? - Ona nie ustąpi, bo nawet Narodowy Bank Polski mówi, że ona w tym roku jeszcze będzie wysoka. Nawet jeśli spadną ceny energii po okresie zimowym, to rzeczywiście będziemy mieli presję płacową - powiedział w "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Natomiast firmy, w szczególności mali przedsiębiorcy, będą mieli komplikacje operacyjne, dodatkowe koszty. To tworzy taką mentalną blokadę. Pracownik też zdaje sobie sprawę, że pracodawca został dotknięty serią nowych pomysłów. To będzie moderowało wzrost wynagrodzeń, będzie powodowało pewien rodzaj współczucia między pracodawcami a pracownikami. Wszyscy chcielibyśmy kolejnych podwyżek, ale było podniesienie płacy minimalnej, był Polski Ład, pracodawcy dostali jeszcze kolejnymi regulacjami - dodał.

Zamieszanie z "Polskim Ładem". Witucki: Urzędnicy popełnili wykroczenie
27
10.01.2022 12:45

PODATKI
 / 
Zamieszanie z "Polskim Ładem". Witucki: Urzędnicy popełnili wykroczenie

Polski Ład uderzył po kieszeniach nauczycieli i policjantów. Kolejny chaos obejmie przedsiębiorców? - Domykając osoby indywidualne - nie trzeba byłoby aż tak podnosić kwoty wolnej od podatku, gdyby równolegle nie podnoszono składki zdrowotnej. Umarł chyba system opowiadania, że mamy składki, podatki i daniny. Komplikacji jest tak dużo, że trzeba to wywrócić, a nie opowiadać, że składka zdrowotna podniesie wydatki na koszty zdrowia, a podatki ich nie podniosą. To jest ten sam worek, z którego później rozdaje się pieniądze - powiedział w "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Zła wiadomość jest taka, że dla przedsiębiorców to będzie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy niepewności. Kiedy ogłoszono "Polski Ład", w Ministerstwie Finansów były osoby, które publicznie popełniały co najmniej wykroczenie, zalecając przedsiębiorcom optymalizację podatkową, bo mówiły, że jeśli 19 proc. podatku liniowego to jest za wysoko, to będą mogli przenieść się na ryczałt. To doradzanie przez urzędnika państwowego, by się przenieść na niższe podatki - dodał.