Trwa ładowanie...
Notowania

Wideo

Fatalne dane o demografii. "Rząd zniechęca do posiadania dzieci"
113
25.05.2022 11:25

DZIECI
 / 
Fatalne dane o demografii. "Rząd zniechęca do posiadania dzieci"

Pomimo licznych programów socjalnych, które mają zachęcić Polaków do posiadania dzieci, dane demograficzne cały czas są złe. Jedyną grupą społeczną, która się w Polsce rozrasta, są seniorzy. – Wydaje mi się, że dzisiaj pieniądze to nie jest bodziec, który zachęca do tego, żeby mieć dzieci. Z drugiej strony mamy politykę rządu, którą obserwujemy od lat, która zniechęca kobiety do posiadania dzieci. Mówię tutaj o wyroku w sprawie aborcji, który sprawia, że kobiety boją się ciąży – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

W Polsce przybywa emerytów. "Powinniśmy podwyższać wiek emerytalny"
1.3K
25.05.2022 11:22

EMERYTURY
 / 
W Polsce przybywa emerytów. "Powinniśmy podwyższać wiek emerytalny"

Według danych spisu powszechnego, w ciągu ostatnich 10 lat liczba emerytów wzrosła w Polsce o 30 proc. – Niestety te dane nie są zaskakujące. Kolejny spis, za 10 lat, będzie pewnie wyglądał jeszcze gorzej. Polska musi się na to przygotować, a rząd nic w tym kierunku nie robi. Przypomnijmy, to jest rząd, który obniżył wiek emerytalny. Emerytury z roku na rok będą coraz niższe, w rozumieniu relacji do ostatniego wynagrodzenia – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. – Najprościej byłoby wrócić do polityki podwyższania wieku emerytalnego, bo to jest jeden ze sposobów, który może nam pomóc – dodał.

"Szaleńcza polityka PiS". Ekspert nie ma wątpliwości: musi się zmienić, inaczej czeka nas katastrofa
333
25.05.2022 11:19

GOSPODARKA
 / 
"Szaleńcza polityka PiS". Ekspert nie ma wątpliwości: musi się zmienić, inaczej czeka nas katastrofa

- Rządzący mówią, że szczyt inflacji może być w sierpniu, ale kluczowe jest tu słowo „może” - powiedział w programie "Newsroom" WP prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – To równie dobrze może stać się we wrześniu, październiku albo w grudniu. Może być też za rok albo za 5 lat. Nieudolna polityka ma swoje konsekwencje. Turcja nieco ponad rok temu miała inflację taką jak Polska, dziś jest tu już ponad 70 proc. A jeszcze tamtejszy urząd statystyczny podobno te dane zaniża. Jeśli nie będzie właściwiej polityki, nikt nie jest w stanie powiedzieć, co się stanie z inflacją. Nie ma wątpliwości, że w lato drożyzna przyspieszy, ale póki co nie mamy na to recepty. Inflacja sama z siebie nie spadnie. To jest teza NBP, mówi się o „putinflacji”. A przecież tarcze były wprowadzane przez rząd przed wybuchem wojny, bo było widać, że ceny ostro rosną. Musi się zmienić polityka, inaczej czeka nas katastrofa. Jeśli ta polityka dalej będzie szaleńcza, prognozuję dalsze przyspieszenie wzrostu cen.

Firmy zakładają konta w Gazprombanku. "Zgniły kompromis"
8
24.05.2022 11:49

GAZ
 / 
Firmy zakładają konta w Gazprombanku. "Zgniły kompromis"

Strona rosyjska poinformowała o tym, że 54 firmy z całego świata założyły konta w Gazprombanku, które pozwalają na płacenie za rosyjski gaz w Rublach. – Nie traktowałbym każdego tego konta jako kogoś, kto będzie się natychmiast z sankcji wyłamywał. Myślę, że dla 80 proc. tych firm to jest zabezpieczenie. To jest gra z jednej strony psychologiczna, z drugiej gra na czas. Uderzenie młotem sankcyjnym na Rosję nie do końca zadziałało. To jest gospodarka mało podatna na wpływy zewnętrzne i przez to odporna. Ale nie jest odporna w długim okresie, dlatego scenariusz, w którym jeszcze przez 2–3 miesiące ktoś płaci w rublach po to, żeby później się odciąć jest całkiem optymistyczny, można go potraktować, jako taki "zgniły kompromis" – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

Embargo na rosyjskie surowce. „Klub niechętnych” gra na przeczekanie
6
24.05.2022 11:03

NIEMCY
 / 
Embargo na rosyjskie surowce. „Klub niechętnych” gra na przeczekanie

Część krajów, jak m.in. Niemcy czy Włochy, zwleka z decyzjami o embargu na rosyjskie surowce energetyczne, m.in. gaz. - To jest kwestia pewnych politycznych decyzji, których nie da się odwołać z dnia na dzień. Niemcy mają Nord Stream 1, mają potężną chemię, przemysł, który potrzebuje bardzo dużo gazu. Cała strategia gospodarcza była oparta na tanich surowcach z Rosji. Jesteśmy dokładnie 3 miesiące od rozpoczęcia wojny, nie da się w trzy miesiące całej tej polityki przełożyć – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica. – Większy problem polega na tym, że nie można odczytać intencji tych krajów. Czy one chcą, tylko potrzebują sobie za kulisami wykonać pewne ruchu dywersyfikacyjne, czy może liczą na to, że może się wojna skończy, może Putin upadnie, i za kilka miesięcy uda się wrócić do interesów sprzed wojny dodał.

Rosja zakręciła kolejny kurek z gazem. Dostała odpowiedź
285
24.05.2022 10:44

ROSJA
 / 
Rosja zakręciła kolejny kurek z gazem. Dostała odpowiedź

Fińska spółka energetyczna pozwała Gazprom za żądanie zapłaty w rublach za gaz kupowany w ramach wieloletnich kontraktów. – Finowie mają szansę na zwycięstwo, podobnie jak Polska ma szansę na zwycięstwo za kontrakt jamalski, który też został zerwany. Myślę, że zajmie im to 4–5 lat – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica. – Pytanie, czy to błąd, czy metoda. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że Rosja zakręciła kurek krajom, które były do tego najlepiej przygotowane, mówię o Polsce i Finlandii. Dla nas jest to pewne przyspieszenie czegoś, co było i tak nieuniknione, bo sami chcieliśmy od rosyjskiego gazu odchodzić. Liczyliśmy na to, że w październiku ruszy Baltic Pipe, wyczerpiemy wolumen kontraktu jamalskiego i nie będziemy tego gazu kupować. Z kolei Finlandia zrobiła sobie cichą rewolucję atomową, a dodatkowo wykorzystała to, co ma bardzo rozwinięte, czyli gospodarkę leśną, dzięki czemu jest teraz potentatem w produkcji biogazu – dodał.

Podatek katastralny w Polsce? "Jakaś danina by się przydała"
632
23.05.2022 12:52

PODATKI
 / 
Podatek katastralny w Polsce? "Jakaś danina by się przydała"

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o wprowadzeniu dodatkowego opodatkowania dla osób, które posiadają więcej mieszkań, niż potrzebują. - Jakaś forma daniny mogłaby się przydać, przy czym ja nie wierzę w to, że wprowadzony zostanie podatek katastralny. Jakakolwiek partia, która by taki podatek wprowadziła, musiałaby się ostatecznie pożegnać z władzą - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Rekordowe ceny mieszkań. Rosną szybciej, niż wynagrodzenia
79
23.05.2022 12:00

MIESZKANIA
 / 
Rekordowe ceny mieszkań. Rosną szybciej, niż wynagrodzenia

- Gdyby to, że mieszkania bardzo mocno zdrożały w ostatnim czasie, rozważać w kontekście stóp procentowych, to faktycznie można taki gwałtowny wzrost uznać za zaskoczenie. Wysokie stopy oznaczają droższe kredyty, ale i wyższe oprocentowanie lokat, które mogą być dla wielu osób alternatywą dla inwestycji w mieszkanie - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Wydawać by się zatem mogło, że przy bardzo wysokich stopach procentowych mieszkania powinny drożeć wolniej. Ale to nie jest jedyny argument, bo mamy dwucyfrową inflację, rosnące koszty budowy, oraz bezprecedensową sytuację na rynku najmu, gdzie stawki bardzo mocno rosną, brakuje mieszkań, i to też ma wpływ na decyzje inwestorów indywidualnych, którzy chcą kupować mieszkania na wynajem.

30 proc. ceny paliwa to podatki. "Marże są niskie"
10
20.05.2022 11:46

PODATKI
 / 
30 proc. ceny paliwa to podatki. "Marże są niskie"

– Około 30 proc. ceny paliwa to są podatki, czyli suma akcyzy, opłaty paliwowej, opłaty zapasowej, opłaty emisyjnej. Marże hurtowe są minimalne, poniżej 1 proc. Z kolei marże detaliczne są w tej chwili na poziomie 30–40 groszy. Reszta to jest koszt zakupu i przerobu surowca, zakupu biokomponentów, czy logistyki. Marże są w tej chwili niskie i nawet, jeśli stacje by z nich zrezygnowały, to efekt byłby niewielki – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

Rząd zamrozi ceny paliw? "Mało prawdopodobne"
18
20.05.2022 11:35

PALIWA
 / 
Rząd zamrozi ceny paliw? "Mało prawdopodobne"

Szukanie rozwiązań prowadzących do zamrożenia cen paliw zapowiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller, w programie "Tłit" portalu wp.pl. - Charakterystyka rynku węgierskiego jest inna, niż polskiego. Wprowadzenie odgórnego pułapu cen to jest kwestia dyskusyjna. Pytanie, czy dotyczyłoby to cen detalicznych, jak zareagowałby rynek hurtowy. Musimy pamiętać, że Polska poza ropą importuje też spore ilości paliw zza granicy. To by groziło dużymi problemami, a nawet rezygnacją części firm, tak jak to było na Węgrzech. Ten pomysł był za to powszechnie krytykowany – powiedział w programie "Money. To się Liczy" Rafał Zywert, analityk BM Reflex. – Rząd nieco złagodził ton, myślę, że wprowadzenie regulowanych cen w Polsce jest mało prawdopodobne – dodał.

Wysokie ceny paliw. "Gdyby nie obniżka VAT, byłyby jeszcze wyższe"
181
20.05.2022 11:04

PALIWA
 / 
Wysokie ceny paliw. "Gdyby nie obniżka VAT, byłyby jeszcze wyższe"

– Poziom akcyzy na ten rok w Polsce jest ustawiony na poziomie minimum, więcej nie możemy go obniżyć. To spowodowało spadek o około 10 groszy. Natomiast istotnym czynnikiem jest VAT. Bo obniżka stawki z 23 na 8 proc., przy obecnych poziomach, obniża nam ceny o 95 groszy, nawet do złotówki. Gdybyśmy mieli nadal VAT na poziomie 23 proc., to ceny benzyny byłyby na poziomie 8,40 złotych – powiedział w programie „Money, To się Liczy” Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

Drożyzna na stacjach. "Zaczyna się okres wakacyjny"
20
20.05.2022 10:58

BENZYNA
 / 
Drożyzna na stacjach. "Zaczyna się okres wakacyjny"

– Wzrost dotyczy tylko rynku benzyn, one w ciągu tygodnia zdrożały średnio o 42 grosze, średnia cena benzyny to 7 zł i 32 grosze. Mamy początek sezonu wakacyjnego i obserwujemy wzrost popytu na benzyny na półkuli północnej, na rynku europejskim i amerykańskim. Do tego zapasy tego paliwa są niskie, dlatego rynek tak zareagował – tłumaczył w programie „Money. To się Liczy” Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

Oleje z konopi. "Klienci myśleli, że to narkotyk"
1
19.05.2022 12:16

Oleje z konopi. "Klienci myśleli, że to narkotyk"

- Z moich obserwacji wynika, że w początkowej fazie, kiedy te produkty wchodziły na rynek, klienci szukali rekreacji. Wynikało to z niewiedzy, kiedy myśleli, że CBD jest jak THC, ma właściwości psychoaktywne. Mieliśmy potem wysyp sklepów konopnych, gotowych jointów, które sugerowały, że to faktycznie może być narkotyk - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Michał Szary z Cannabis Poland. - Ale to się zmienia. Świadomość rośnie i to jest najlepsze, co może się wydarzyć. Coraz więcej osób docenia walory terapeutyczne CBD - dodał.

Tak wygląda biznes CBD. "Sprzedaż rośnie"
2
19.05.2022 11:57

KONOPIE
 / 
Tak wygląda biznes CBD. "Sprzedaż rośnie"

- To jest bardzo dynamiczny rynek, który szybko się rozwija. Najbardziej popularnym produktem w tej chwili jest olejek, który możemy kupić w aptekach, specjalistycznych sklepach, czy w internecie. Sprzedaż takich olejków rośnie o ok. 80 proc. rok do roku - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Michał Szary z Cannabis Poland. - Sam rynek jest też bardzo rozdrobniony. Mamy duże firmy, które zajmują się badaniami klinicznymi, czy przedklinicznymi, oraz mikroprzedsiębiorstwa, sprzedające olejek - dodał.

Produkują oleje z konopi. "Mylnie utożsamiane z marihuaną"
19.05.2022 11:53

MARIHUANA
 / 
Produkują oleje z konopi. "Mylnie utożsamiane z marihuaną"

- CBD to kanabidiol. Są to związki o charakterze medycznym, które można wykorzystywać do celów terapeutycznych. Często mylnie utożsamiane z marihuaną. Jeżeli mówimy o CBD, to mówimy o naturalnym związku, który wytwarzany jest z kwiatostanu konopi włóknistej. Różnica pomiędzy CBD a THC, które jest składnikiem marihuany, polega na tym, że te związki mają inną strukturę atomową - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Michał Szary, członek zarządu Cannabis Poland. - THC jest substancją psychoaktywną, która łączy się z układem endokanabinoidowym. Z kolei CBD stymuluje ten układ, przez co ma większe możliwości terapeutyczne - dodał.

Spółka szuka nowych dróg dla towarów z Chin. "Nie ma magicznego rozwiązania"
8
18.05.2022 11:25

CHINY
 / 
Spółka szuka nowych dróg dla towarów z Chin. "Nie ma magicznego rozwiązania"

- To, co możemy robić, to pracować nad dywersyfikacji dróg. Do niedawna mieliśmy drogę morską i kolejową, ale od momentu wybuchu wojny w Ukrainie nie przesyłamy towarów przez terytorium Białorusi. Na dzisiaj wszystko, co przesyłamy z Azji, trafia do portu w Trójmieście, analizujemy alternatywne drogi. Jedna z nich, to Włochy, jesteśmy w trakcie analizy kosztów - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Igor Matus, członek zarządu grupy CCC.

Ceny szaleją. "To efekt tzw. niewidzialnej ręki rynku"
11
18.05.2022 11:13

CHINY
 / 
Ceny szaleją. "To efekt tzw. niewidzialnej ręki rynku"

Na całym świecie rosną ceny produkcji i transportu. - Zakłócenia, które następują w konsekwencji zamykania fabryk i portów sprawiają, że wygrywa ten, który więcej zapłaci. Drugi element, to deficyt kontenerowy, z którym mierzyliśmy się dwa lata temu. To miało znaczący wpływ na ceny. Taki wpływ mają też ceny paliwa i surowców, bo droższe są metale, z których zbudowane są kontenery. W konsekwencji wpływa to na wzrost cen frachtu - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Igor matus, członek zarządu grupy CCC. - Ja osobiście nie widzę uzasadnienia, które przekładałoby się na tak duży wzrost cen - dodał.

Problem z dostawami z Chin. "Sytuacja powinna się poprawiać"
6
18.05.2022 11:01

CHINY
 / 
Problem z dostawami z Chin. "Sytuacja powinna się poprawiać"

- Pierwsza fala koronawirusa spowodowała duże zakłócenia dostaw, w Chinach zamykane były porty, nieraz nawet całe miasta. To wywołało efekt domina, kolejne fale wzmagały problem. My odczuwaliśmy to w dwóch wymiarach. Po pierwsze, czas dostaw, który wzrósł średnio z 45 do 60–70 dni - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Igor Matus, członek zarządu grupy ccc. - Obserwujemy, jak obecna polityka „zero COVID” w chinach będzie rzutować na zatory czy opóźnienia, ale jestem daleki od przewidywania tak czarnego scenariusza, z jakim mieliśmy do czynienia dwa lata temu. Osobiście uważam, że sytuacja powinna się poprawiać pod koniec roku, i na początku przyszłego - dodał.