Trwa ładowanie...
bDUBzmVx

Notowania

Wideo

22.04.2021 17:19

ULGA
 / 
Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Milion gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym. Co z pomocą państwa? - Nasze oczy skierowane są na osoby, których nie stać, by pokryć wkład własny na termomodernizację. Przypomnę, że przy wyższym poziomie finansowania możemy uzyskać do 37 tys. zł na wykonanie tych zadań. Oczywiście pracujemy i rozmawiamy choćby z Bankiem Światowym, żeby wprowadzić jeszcze jakiś element, który pozwoli w większym stopniu sfinansować zadania termomodernizacyjne dla tych, których na to nie stać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Można skorzystać z kredytu z dotacją. Mamy zapewnienie z banków, że będzie on korzystny. Dotacja pójdzie na częściową spłatę kredytu, ale do tego banki będą miały gwarancję, że jeśli komuś pogorszy się sytuacja finansowa i nie będzie mógł go spłacać, będzie to pokrywane z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Banki tym samym nie będą musiały tworzyć dodatkowych odpisów zabezpieczających te pożyczki, a to sprawi, że kredyt będzie tańszy i bardziej dostępny - dodał.

22.04.2021 17:01

CENA
 / 
Producenci alarmują: fotowoltaika zdrożeje. Co dalej z programem "Mój Prąd"?

W lipcu ma ruszyć trzecia edycja programu "Mój Prąd". Tymczasem producenci ogniw fotowoltaicznych alarmują, że zaczyna brakować surowca do produkcji paneli słonecznych. Co dalej ze wsparciem państwa? - Do lipca mamy jeszcze trochę czasu, dlatego nie komunikujemy jeszcze poziomu dofinansowania, bo ta sytuacja może się zmienić z miesiąca na miesiąc - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Pewnie dopiero w ostatnim momencie przedstawimy ostateczne warunki, które teraz dyskutujemy jeszcze z ministerstwem środowiska. Przed samym uruchomieniem programu poinformujemy o poziomach dofinansowania. Chcemy, by były dodatkowe bonusy dla tych, którzy zdecydują się na więcej, niż tylko instalację fotowoltaiki - dodał.

22.04.2021 16:11

IMPREZY
 / 
Żadnych dużych imprez do 2022 roku. Minister mówi o etapach odmrażania gospodarki

Co z luzowaniem kolejnych obostrzeń? Ogródki restauracyjne wkrótce zostaną otwarte? - To będzie przedmiotem analiz, podobnie jak noszenie maseczek na zewnątrz. Myślę, że realnym terminem będzie koniec maja, początek czerwca. Wtedy, zwłaszcza tę aktywność na wolnym powietrzu, będzie można luzować - powiedziała w programie "Newsroom" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Była też pytana o powrót koncertów i dużych imprez. - Branża eventowa jest związana z innymi problemami, zazwyczaj to bardzo duża liczba osób skoncentrowanych w jednym miejscu. Tutaj trudno się spodziewać odmrożeń. Można sobie wyobrazić zgromadzenia do kilkudziesięciu osób, ale takich masowych wydarzeń w tym roku zapewne nie będziemy obserwować. Ze względu na ich skalę i konieczność przemieszczania się. Imprezy rodzinne, typu komunie, wesela zostaną nieco odmrożone. Jednak jeszcze jest zbyt wcześnie, by ogłosić sukces w walce z pandemią - dodała.

4
22.04.2021 15:48

CENA
 / 
Zero złotych za prąd? To możliwe, minister wyjaśnia

Zbliża się liberalizacja prawa dotyczącego stawiania wiatraków. Rachunek na prąd opiewający na zero złotych? To całkiem możliwe, trochę jednak trzeba zainwestować. - Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jednym z najważniejszych przyświecających nam celów jest, by cena prądu malała. Energia wytwarzana tradycyjnie będzie coraz droższa, energia wiatrowa staje się coraz tańsza - powiedziała w programie "Newsroom" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Tylko zielona energia jest w stanie zapewnić nam z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska, a z drugiej strony - niski koszt wytworzenia. Stosując metodę OZE jesteśmy w stanie zbić rachunki nawet do zera złotych, w przypadku fotowoltaiki, czy przydomowych turbin wiatrowych. Jedynym kosztem jest zakup i instalacja urządzenia, ale to zdecydowanie się zwraca - dodała.

22.04.2021 13:11

WIDEO
 / 
"Mój Prąd" rusza po raz trzeci. Dopłaty już nie tylko na fotowoltaikę

1 lipca ma zostać uruchomiona trzecia edycja programu "Mój Prąd". Co się zmienia? - Chcielibyśmy poszerzyć paletę możliwości dla beneficjentów o dodatkowe komponenty. Będą przede wszystkim nastawione na autokonsumpcję energii elektrycznej, wytworzonej z paneli fotowoltaicznych, które będziemy montować, ale też z tych, które już zamontowaliśmy w poprzednich edycjach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Będą to trzy komponenty: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz magazyny ciepła i chłodu. Rozmawiamy o tym z branżą, ministerstwem klimatu i Komisją Europejską. Chcemy utrzymać formułę podobną, jak w poprzednich dwóch edycjach, czyli dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, prosumentów. Dla tych osób będzie dedykowana również trzecia edycja. Chcemy zachować prostotę programu, nie możemy sobie pozwolić na skomplikowanie całej procedury uzyskania dofinansowania - dodał.

bDUBzmVz
2
22.04.2021 12:11

KOSZT
 / 
Fotowoltaika zdrożeje? Jest pomysł nakładania nowych opłat

Producenci ogniw fotowoltaicznych mają zostać obciążeni dodatkową opłatą. Fotowoltaika zdrożeje? - Na pewno nie można wykluczyć takiego ruchu ze strony producentów. Rzeczywiście tak jest, że koszy, które powstają obok, najczęściej przerzucane są na klientów. W jakiejś części nastąpi to pewnie i w tym przypadku, ale pamiętajmy o tym, że nie możemy sobie pozwolić na to, by takie odpady znajdować później w lasach czy parkach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Procedura jeszcze nie została zatwierdzona, są pewne zmiany, nowe mechanizmy zostaną zastosowane. Rynek instalacji fotowoltaicznych rozwija się bardzo prężnie, wierzę, że gdy obecnie instalowane panele będą wymagały wymiany, będziemy technologicznie przygotowani, by choć część paneli odzyskać, a resztę zutylizować bez szkody dla środowiska - dodał.

8
22.04.2021 11:30

EKOLOGIA
 / 
"Mój Prąd" po raz trzeci. Jakie pieniądze są w grze i dla kogo?

Niebawem startuje trzecia edycja rządowego programu "Mój Prąd". Jakie nowości? Kto może liczyć na dopłaty? - Staramy się o pozyskanie 160 mln euro na trzecią edycję programu "Mój Prąd". Uruchomienie poprzednich programów sprawiło, że ceny instalacji fotowoltaicznych sukcesywnie taniały. Średnia moc instalacji wynosi 5,6 kW. Cena 1 kW spadła, wcześniej było to 5-6 tys. zł, teraz jest to około 3,5-4 tys. zł. Może się zdarzyć tak, że dofinansowanie ulegnie drobnemu obniżeniu, ze względu na to, że koszt całej instalacji maleje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dofinansowanie jest i kwotowe, i procentowe. Wcześniej dofinansowanie wynosiło do 50 proc., było to nie mniej niż 5 tys. zł. Teraz być może próg kwotowy obniżymy, ale chcemy też zastosować progresywny sposób dofinansowania, biorąc pod uwagę, że cena uległa obniżeniu. Jednak jeśli będą instalowane dodatkowe elementy, to będą dodatkowe dofinansowania - dodał.

115
21.04.2021 16:24

REFORMA OFE
 / 
Kaleta zapytany o Pawła Borysa. Robił wszystko, by nie odpowiedzieć wprost

- Prezes Paweł Borys dysponuje takimi pieniędzmi, jakich w dyspozycji nie ma żaden minister - tak wiceszef resortu sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta odpowiada na pytanie, czy ceni prezesa PFR Pawła Borysa. Gość programu "Newsroom" mimo dalszych pytań nie chciał jednoznacznie ocenić jednego z najbliższych współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego. Według doniesień medialnych to właśnie osoba Borysa mogła sprawić, że Solidarna Polska nie popiera reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Pieniądze z tarcz zostały rozdysponowane, ale jeszcze nie znamy efektów działania tego wsparcia. Ocena tego, czy pieniądze trafiły tam, gdzie trzeba, dopiero przed nami - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości i jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry.

38
21.04.2021 16:09

WIDEO
 / 
Kaleta ostro o koleżance z rządu. "Nie będę schodził na ten poziom"

- Pani Semeniuk rzeczywiście od jakiegoś czasu w sposób mało elegancki atakuje ugrupowanie, którego jestem członkiem oraz ministerstwo, w którym pracuję - tak wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta komentuje słowa swojej koleżanki z rządu. Przypomnijmy, że wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w środę rano powiedziała o działaniach Solidarnej Polski, że jest to "polityczne przedrzeźnianie". Chodzi o brak zgody polityków partii koalicyjnej m.in. na reformę OFE, ale również na Krajowy Plan Odbudowy czy szykowany przez PiS Nowy Ład. - Nie będę schodził na ten poziom. Może pani minister ma taki pomysł na zaistnienie w życiu politycznym - odgryzł się wiceszef resortu sprawiedliwości.

bDUBzmVF
4
21.04.2021 15:52

NAUKA
 / 
300 mln zł na badania RNA. Znamy szczegóły programu

- O pieniądze będą mogły ubiegać się konsorcja, złożone z podmiotów biznesowych i naukowych. Czyli na przykład uniwersytety z firmami farmaceutycznymi - tak o zapowiedzianym przez premiera programie wsparcia badań nad technologią RNA mówi dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Gość programu "Newsroom" zapowiedział, że nabór wniosków ma ruszyć tuż po majówce. Sierpiński mówił też o produkcji polskiej szczepionki. - Linie produkcyjne mogłyby zostać uruchomione w pierwszej połowie tego roku - stwierdził szef Agencji Badań Medycznych. Co jednak istotne, na razie mowa jedynie o produkowaniu w naszym kraju preparatów w oparciu o technologię zagraniczną. - Chcemy, żeby niezależnie od ustaleń międzynarodowych Polacy mieli możliwość szybkiego otrzymania szczepionek - stwierdził. I zapowiada, że rozmowy są prowadzone z przynajmniej kilkoma firmami z branży.

1
21.04.2021 14:37

GOSPODARKA
 / 
Odmrażanie gospodarki. "Trzeba zacząć planować zmiany"

- Jest to sygnał do planowania zmian w obostrzeniach, ale na pewno nie do całkowitego odmrażania gospodarki. Gwałtownych decyzji bym się nie spodziewał - mówi w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski prof. Krzysztof Tomasiewicz, członek Rady Medycznej przy premierze. Pytany o kolejność odmrażania poszczególnych branż podkreślał, że na przykład w salonach fryzjerskich czy małych sklepach w galeriach handlowych ryzyko zakażenia jest mniejsze. - Wielokrotnie podkreślałem, że tam łatwiej jest utrzymać reżim sanitarny niż na przykład w sklepach spożywczych, które przecież pozostają otwarte - dodawał prof. Tomasiewicz. Członek Rady Medycznej przy premierze jednocześnie zdradził, że w tym tygodniu posiedzenia tego zespołu nie było. - Widocznie rząd przyjmuje nasze rekomendacje z poprzednich odmrożeń - puentuje prof. Krzysztof Tomasiewicz.

33
21.04.2021 14:15

OFE
 / 
Reforma OFE bez zgody Solidarnej Polski. Wiceminister: "to przedrzeźnianie się"

- Na szczęście byłam z tego tematu wczoraj wyłączona - tak o odkładanej reformie OFE mówi wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Według doniesień medialnych zmiany w systemie emerytalnym blokuje Solidarna Polska. Zaproszona do programu "Money. To się liczy" odniosła się do braku jedności w Zjednoczonej Prawicy. - Poznałam kilka sylwetek polityków Solidarnej Polski i mam wrażenie, że to element politycznego przedrzeźniania się - powiedziała Semeniuk. I dodała, że "to już nie pierwszy raz, gdy politycy tej partii koalicyjnej nie popierają pewnych rozwiązań". - Odpowiem brutalnie, ale to w interesie mniejszych koalicjantów jest to, żeby Zjednoczona Prawica funkcjonowała - spuentowała wiceminister rozwoju.

5
21.04.2021 11:41

WIDEO
 / 
Polacy zakładają firmy, żeby wyłudzić dotacje z tarczy? Wiceminister zaskakuje

- Niektóre przedsiębiorstwa decydowały się na otwieranie działalności gospodarczej tylko po to, żeby pobrać pieniądze z tarcz finansowych - mówi w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. Właśnie z tego powodu resort rozwoju ustalił termin na 1 listopada 2020 roku. Kto założył firmę później, ten pieniędzy od rządu nie dostanie. - Jeśli ktoś zaczyna działalność, to musi zdawać sobie sprawę z ryzyka i mieć zgromadzone środki na początek prowadzenia biznesu. Tarcze finansowe są obliczone na to, by wspierać firmy, które są na rynku od dłuższego czasu - tłumaczyła Semeniuk. Jak dodała, na razie rząd nie myśli nad rozszerzeniem tarczy branżowej na przykład o firmy działające w branży reklamowej. - Niedawno rozszerzaliśmy listę kodów PKD do ponad 60, dalszych rozszerzeń na razie nie przewidujemy - puentuje wiceszefowa resortu rozwoju.

bDUBzmVG
3
21.04.2021 11:02

WESELE
 / 
Komunie i wesela pod gołym niebem. Wiceminister: "nie wykluczam"

- Organizowanie jakichkolwiek imprez na większą skalę jest dość ryzykowne - mówi w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. Była pytana o to, czy jest szansa na normalne komunie w tym roku. Jak dodała wiceszefowa resortu, na ten moment żadnych deklaracji nie jest w stanie złożyć, bo mimo spadku liczby zakażeń "wciąż musimy funkcjonować w trybie awaryjnym". Są jednak szanse, że w drugiej połowie maja wesela, komunia czy chrzciny będzie można planować, ale pod warunkiem, że odbędą się one "pod chmurką". - Rekomendujemy pozytywnie organizowanie tego typu imprez na otwartym powietrzu - stwierdziła Olga Semeniuk.

21.04.2021 10:45

Otwarcie ogródków jeszcze w maju? Wiceminister daje nadzieję

- Nie ma takiej możliwości - tak o ewentualnym otwarciu obiektów noclegowych na majówkę mówi w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. Wszystko po to, żeby ustabilizować sytuację w kraju. - Majówkę musimy przeżyć w trybie awaryjnym - powiedziała Semeniuk. Wiceszefowa resortu rozwoju dała jednak iskierkę nadziei. - Mam nadzieję, że w okolicach wakacji wszyscy będziemy mogli jeść obiady w restauracjach - powiedziała. Być może jeszcze w maju uda się otworzyć ogródki piwne w restauracjach. - Samo otwarcie ogródków z okrojoną liczbą osób jest możliwe z mojej perspektywy, ale rada medyczna przedstawia różne rekomendacje - puentuje Olga Semeniuk.

1
21.04.2021 10:34

Reforma OFE bez zgody Solidarnej Polski. Wiceminister: "to przedrzeźnianie się"

- Na szczęście byłam z tego tematu wczoraj wyłączona - tak o odkładanej reformie OFE mówi wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Według doniesień medialnych zmiany w systemie emerytalnym blokuje Solidarna Polska. Zaproszona do programu "Money. To się liczy" odniosła się do braku jedności w Zjednoczonej Prawicy. - Poznałam kilka sylwetek polityków Solidarnej Polski i mam wrażenie, że to element politycznego przedrzeźniania się - powiedziała Semeniuk. I dodała, że "to już nie pierwszy raz, gdy politycy tej partii koalicyjnej nie popierają pewnych rozwiązań. - Odpowiem brutalnie, ale to w interesie mniejszych koalicjantów jest to, żeby Zjednoczona Prawica funkcjonowała - spuentowała wiceminister rozwoju.

93
21.04.2021 10:13

BIZNES
 / 
Rząd przedstawi plan odmrażania. Obejmie 2-3 miesiące

- Narodowy Program Szczepień zwiększa szanse na stabilność gospodarczą - mówi w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. - Jeśli ten system zadziała, to wracamy do stabilizacji - dodała. Semeniuk zapowiedziała jednocześnie, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni rząd przedstawi plan odmrożeń na najbliższe tygodnie, a może nawet miesiące. - Oczywiście musimy pamiętać o sytuacjach awaryjnych, jak na przykład nowe szczepy wirusa - zastrzega wiceszefowa resortu rozwoju. W planie odmrażania mają pojawić się wszystkie branże z konkretnymi progami, dotyczącymi sytuacji epidemicznej. Po ich spełnieniu przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odmrożenie. - Będziemy starali się przedstawić ramy, które będą stabilne - zapowiedziała wiceszefowa resortu rozwoju.

118
21.04.2021 9:42

GOSPODARKA
 / 
Kiedy luzowanie obostrzeń? Minister zdradziła szczegóły

Luzowanie obostrzeń powinno zostać ogłoszone w najbliższym czasie - poinformowała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Jakie są rekomendacje resortu? - Ministerstwo zawsze na posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówi, że najlepiej otworzyć wszystko. Ale musimy to jeszcze zderzyć z rekomendacjami rady medycznej - mówiła Semeniuk. Zdradziła jednak, że w pierwszej kolejności na otwarcie mogą liczyć te branże, które zostały zamknięte jako ostatnie. Czyli m.in. branża beauty, fryzjerzy czy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe. Kiedy będą mogły wrócić do funkcjonowania w reżimie sanitarnym? - Myślę, że to kwestia kilku, kilkunastu najbliższych dni. Wszystko zależy od liczby zakażeń, które zostaną omówione podczas posiedzenia RZZK - powiedziała wiceminister rozwoju w programie "Money. To się liczy".