Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Tysiąc zł za bilety kolejowe dla całej rodziny. "Nie stać mnie. Pojadę starym autem, które dużo pali"

- Podwyżki w PKP Intercity są tłumaczone inflacją, ale przecież stoi za tym zła polityka Rady Polityki Pieniężnej - powiedział dr Jakub Karnowski w programie "Newsroom" WP ze Szkoły Głównej Handlowe i Fundacji Wolności Gospodarczej. - Najważniejsze jest jednak zarządzanie w PKP, które dostanie dotację z budżetu państwa w wysokości 2 mld zł z naszych podatków. Jednocześnie w spółkach rośnie zadłużenie i ceny biletów. Jeśli się źle zarządza koleją, to takie są skutki. To konsumenci powinni ocenić, czy podwyżki w PKP są uzasadnione. Uważam, że gdyby w PKP byli ludzie kompetentni i mądre związki zawodowe, które dbają o interes klientów kolei, to dziś mielibyśmy niższe ceny biletów. To jest Bareja. Mamy wielki holding PKP z wieloma spółkami i zarządami, a gdy pojawiają się kłopoty, wychodzi premier, który wzywa swojego ministra i mówi, że bilety mają być niższe. A jednocześnie PKP dostaje gigantyczną dotację od państwa. Czy to jest gospodarka wolnorynkowa? To co...

rozwiń
infrastruktura
wideo
117
Podziel się:
KOMENTARZE
(117)
Gosc
rok temu
Nie zła polityka ale brak konkurencji dzięki Urzędowi Transportu Kolejowego Była słynna akcja z Radim Jancurą. Niema konkurencji, mogą robić co chcą więc robią.
Mądry Polak p...
rok temu
Według kalkulatora cen na stronie pkp, kupiony z dnia na dzień bilet z Warszawy do Katowic i z powrotem kosztuje w przypadku pięcioosobowej rodziny (trzy bilety ulgowe) 414 zł. Wystarczy zaznaczyć opcję „taniej z bliskimi”. Na wszelki wypadek sprawdziłem też opcję bez ulg, wychodzi 540 zł. Jak by nie liczyć – co najmniej dwa razy taniej niż wyliczył „ekonomista”. Mało tego, przy zakupie dwa tygodnie wcześniej, cena spada o 40-50%. Czyli dobrze zarządzając budżetem można kupić bilet w obie strony dla całej rodziny za ok. 200 zł. Tymczasem kalkulator spalania paliwa, przy założeniu paliwożernego piętnastoletniego samochodu, mocno obciążonego wskazuje na jakieś 490 zł w tę i we w tę. Tyle są warte ekonomiczne „mądrości” pana mądralińskiego.
NON
rok temu
Gospodarka wolnorynkową? Demokratyczne Niemcy od lat wspierają państwowa kroplówka Deutschebahn , a Szwajcarzy wogole się z tym nie kryją i mają najlepsza i przystepna cenowo kolej w Europie.
???
rok temu
populizm jest drogi, przecież to od zawsze wiadomo, więc dlaczego ci którzy głosowali na populistów i komuchów z PIS teraz najwięcej narzekają??? zupełnie tego nie rozumiem, przecież tak wybraliście....
ZXC
rok temu
Komuna w czystej postaci
...
Następna strona