Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

Samochody elektryczne jeżdżą na węgiel? "To jest nietrafiony argument"

Przeciwnicy elektromobilności podkreślają, że auta elektryczne w Polsce i tak napędzane są prądem pochodzącym z węgla. - To jest nietrafiony argument. Rzeczywiście, energia elektryczna produkowana w Polsce w 80 proc. generowana jest z węgla. Ale każdy litr benzyny w procesie rafinacji zużywa średnio około 17 kg węgla. Zatem pojazd z napędem konwencjonalnym nie zużywa tylko benzyny, ale by wyprodukować paliwo, musimy zużyć ogromną ilość energii - stwierdził Aleksander Rajch, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) w programie money.pl. Gość zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna gospodarki musi iść w parze z rozwojem elektromobilności. - Infrastruktura ładowania, rozwój elektrycznej floty i zmiana miksu energetycznego, to muszą być procesy równoległe - podkreślił Rajch.

399
Podziel się:
KOMENTARZE
(399)
Raf
6 miesięcy temu
JAKIM cudem 1l benzyny zużywa 17 kg węgla i kosztuje 3zł ?
antar
6 miesięcy temu
Prąd konieczny do ładowania akumulatorów, to pikuś w porównaniu do ilości energii koniecznej do wytworzenia tych akumulatorów, (które trzeba stale ładować) oraz do produkcji pozostałych elementów i części samochodu "elektrycznego". No i ta zaporowa cena!! Prymitywniejszy technicznie i znacznie mniej skomplikowany (mniej elementów) samochód kosztuje 2-3 razy więcej od przyzwoitego auta na benzynę.
morda
6 miesięcy temu
Z czego w Polsce robi się prąd? Z węgla i gazu. I tyle w temacie. Najbardziej ekologicznie jest jeździć na LPG. Benzyna też jest stosunkowo ekologiczna jeśli spala się w nowoczesnych silnikach. Najmniej ekologiczne są samochody elektryczne bo po pierwsze prąd jest z węgla a po drugie akumulatory mają tyle wspólnego z ekologią co żarówki - świetlówki z rtęcią te które zastąpiły żarówki żarowe pod dyktando lobbystów z EU
Fizyka
6 miesięcy temu
A co z cyklami ładowania? Przecież częściej i krócej trzeba ładować poza domem wiec dlaczego nikt o tym nie pisze? Po jakim czasie wymiana baterii? Mimo ze auto kilkuletnie?
Ale jaja
6 miesięcy temu
17 kg węgla na litr benzyny. Przecież to jakaś bzdura. Jeśli tona węgla kosztuje w Polsce 1500zł to kilogram kosztuje 1,50. 1,50zł razy 17kg wychodzi 25,5zł za jeden litr benzyny. Chcecie mi wmówić że Obajtek dopłaca do paliwa????
...
Następna strona